به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۰۹ - ۱۹:۱۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ ساعت ۱۰:۵۶
کد مطلب : ۳۰۰۱۵۳
آرمان پای چوبه دار بخشیده می‌‌شود؟

سیر تا پیاز پرونده آرمان و غزاله

سیر تا پیاز پرونده آرمان و غزاله
گروه حوادث: مثل همیشه تا یک پرونده جنایی به آخرش می‌رسد و قرار است حکم اجرا شود، افراد جامعه هم به آن ورود کرده و به دو دسته تقسیم می‌شوند. عده‌ای خواهان اجرای حکم و عده‌ای خواهان بخشش یا توقف حکم برای گرفتن رضایت؛ قبل از پرونده جنایی آرمان و غزاله، پرونده ریحانه جباری هم به این سرنوشت دچار شده بود.

ماجرای آرمان و غزاله از کجا شروع شد؟
همه چیز از سفر نوروزی خانواده غزاله و آرمان به ترکیه در سال ۹۰ شروع شد. در جریان سفر آنتالیا آن‌ها همدیگر را دیده و وارد رابطه می‌شوند. چند روز بعد از بازگشت از سفر، رابطه این دو بیشتر شده و خانواده‌ها را در جریان قرار می‌دهند. همه چیز به خوبی پیش می‌رفت و رابطه هر دو هر روز بیشتر از قبل می‌شد. روز‌ها به سرعت سپری می‌شد تا اینکه غزاله ساز جدایی را کوک کرد و به پسر بسکتبالیست گفت که می‌خواهد به خارج برود و قصد ندارد به رابطه با آرمان ادامه دهد. همین یک جمله کافی بود تا آرمان ۱۷.۵ ساله بهم بریزد. او روز و شب نداشت تا اینکه از غزاله می‌خواهد به خانه شان برود و با هم در اینباره صحبت کنند.

روز شوم برای غزاله
دوازدهم اسفندماه سال ۹۲ غزاله به مادرش گفت که به مطب دکتر می‌رود. ساعت ۲۲ بود که خبری از غزاله نبود و پدر نگران با مطب دکتر تماس گرفت، اما آن‌ها مدعی شدند خبری از دختر جوان ندارند. پدر و مادر نگران با پلیس تماس گرفتند و ماراتن ۷.۵ ساله پرونده جنایی آغاز شد. دو روز بعد آرمان به پلیس آگاهی احضار شد و ادعا کرد خبری از دختر جوان ندارد. با بازداشت او پرونده وارد مرحله جدیدی شد.

آرمان در بازجویی‌های اولیه ادعا کرد غزاله به خانه آن‌ها نرفته است، اما چند روز بعد راز هولناک را فاش کرد. او ادعا کرد: غزاله به خانه ما آمد و گفت وقت دکترش کنسل شده است. منتظر ماندم، وقتی مادرم از خانه بیرون رفت او را به داخل خانه آوردم. دقایقی بعد او ادعا کرد می‌خواهد مثل گذشته باشد و قصد دارد به خارج برود و آنجا تحصیل کند، عصبانی شده و با او درگیر شدم. سرش را به میله تخت کوبیدم که بیهوش شد، بعد هم با میله بارفیکس ۵ بار به سرش کوبیدم. وقتی مطمئن شدم مرده است او را داخل چمدان چرخدار گذاشتم و به سطل زباله میدان مینا بردم و داخل سطل انداختم. بعد هم به خانه آمدم و همه چیز را عادی جلوه دادم.

دادگاه حکم به قصاص آرمان داد
به گزارش جامعه ۲۴ ، ۱۳ دی سال ۹۳ در اولین جلسه، دادگاه حکم به قصاص آرمان داد و او را مستحق اجرای قصاص دانست. در سال ۹۵ برای بررسی بیشتر رئیس قوه قضائیه جلوی اجرای حکم را گرفت تا بررسی بیشتر انجام شد. در سال ۹۷ خادمان حرم رضوی برای پادرمیانی وارد پرونده شدند، اما خانواده شرط بخشش را اعلام محل وجود جسد اعلام کردند. وقتی آرمان ادعا کرد نمی‌داند جسد کجاست بار دیگر در لیست اعدامی‌ها قرار گرفت.

از فرصت به آرمان تا اعاده دادرسی
در ۱۱ دی ماه سال ۹۸ آرمان پای چوبه دار رفت، اما خانواده غزاله به درخواست آرمان و خانواده اش یک ماه به او فرصت دادند تا بگوید جسد دخترشان کجاست وگرنه حکم را اجرا می‌کنند. در این فرصت خانواده آرمان و وکلایش به فکر اعاده دادرسی افتادند تا شاید ورق را برگردانند.

از اعاده دادرسی تا تایید دوباره حکم
درخواست آن‌ها پذیرفته و پرونده وارد مرحله جدیدی شد. اینبار آرمان در شعبه پنجم دادگاه کیفری محاکمه شد و بار دیگر ادعا کرد از سرنوشت دختر جوان خبر ندارد و او قاتل نیست. وکلای این متهم هم شائبه تمدید دفترچه بیمه و مرخصی دانشگاه را مطرح کردند که هر دو آن‌ها رد و مشخص شد خانواده در زمان مفقودی این کار‌ها را انجام داده اند.دادگاه حکم به مجرم بودن آرمان داد و برای او قصاص در نظر گرفت، این حکم در دیوان عالی کشور هم تایید شد تا آرمان برای بار دوم پای چوبه دار برود.

۱۰ روز جنجالی
 شنبه هفته گذشته بود که مشخص شد آرمان در لیست اجرای حکم قصاص قرار دارد و باید چهارشنبه پای چوبه دار برود. به همین خاطر قاضی دکتر شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی به همراه تیم صلح و سازش دادسرا جلسه صلح و سازش سه ساعته را برگزار کردند، اما مادر غزاله همچنان می‌گفت که «اگر آرمان بگوید جنازه دخترم کجاست او را می‌بخشم وگرنه رضایت نمی‌دهم». البته از لحن مادر این برداشت می‌شد که احتمال رضایت وجود دارد. اما اتفاقات چند روز بعد همه چیز را بهم ریخت و باعث شد تا امروز ورق برای آرمان برنگردد.
با انتشار خبر جلسه صلح و سازش، پرونده آرمان و غزاله تیتر یک رسانه‌ها شد. حتی برخی سودجویان فضای مجازی که به دنبال مطرح کردن خود در فضای سایبری هستند به پرونده ورود کردند و جانب آرمان را گرفتند، موضوعی که باعث شد مادر غزاله به شدت ناراحت و عصبانی شود.

فرصت یک هفته‌ای به آرمان و ادعا‌های وکلایش
روز چهارشنبه حکم اجرا نشد و گفته شد هیچ اجرای حکمی انجام نمی‌شود و به همین دلیل آرمان از قرنطینه خارج و به بند منتقل شد. قرار بود که روز شنبه حکم اجرا شود که باز هم لغو شد، اما روز یکشنبه نامه‌ای از ۴ وکیل سابق و فعلی آرمان خطاب به رئیس قوه قضائیه منتشر شد که در آن ادعا شده بود غزاله در زاهدان دیده شده است.

ولی الله حسینی، وکیل آرمان گفته بود که این نامه را نوشتیم تا به ایرادات پرونده رسیدگی شود. ما معتقدیم ایرادات زیادی هست و نباید یک درصد اگر آرمان قاتل نیست و شک و شبهه وجود دارد حکم او اجرا شود. اگر سال‌ها طول هم بکشد باید این پسر در زندان بماند تا تمام شبهات رفع شود. آرمان در دادگاه‌ها قتل را قبول نکرده است. جنازه‌ای کشف نشده و چندین ایراد دیگر وجود دارد که امیدواریم حکم فعلا لغو شود.

همه این‌ها در حالی است که مادر غزاله که در مورد این اتفاقات سکوت کرده بود، قفل سکوتش را شکست و گفت: من مهلت دادم، اما آرمان واقعیت را نگفت، اگر قرار بود این پسر را ببخشیم دو سال اول می‌بخشیدیم، ما می‌خواهیم غزاله‌های دیگر در کشور قربانی نشوند.به نظر می‌رسد باید تا صبح فردا صبر کرد و دید آیا حکم اجرا می‌شود آیا خانواده غزاله او را می‌بخشند. در هر صورت به زودی گره این پرونده بعد از نزدیک به ۸ سال به زودی باز خواهد شد و تکلیف آرمان مشخص خواهد شد.
مرجع : جامعه 24
برچسب ها: آرمان غزاله

۱۴۰۰/۰۷/۲۷ ۱۶:۳۹
زیر هیجده سال بود ه وایران کنوانسیون منع اعدام کودکان مجرم پذیرفته و چراباوجو د پذیرش این کنوانسیون بازم کودک مجرمان در ایران اعدام میشن و این اعدامها آیا نقض حقوق بشر نیست؟ (378172)
۱۴۰۰/۰۷/۲۷ ۱۹:۰۴
چون فقط 7 روز کمتر از 18 سال داشته و قتل هم واقعا جنایت بوده، چندبن بار با میله بارفیکس زده توی سر غزاله. این کار به بچه نیس (378173)
۱۴۰۰/۰۷/۲۷ ۱۹:۱۷
چرندنگو .الکی یه چیزی یادگرفتید ،هی تکرارمی کنید.دخترمردموبرده توخونه کشته..بعدش راست راست راه بره وبگه خوب کاری کردم؟ خانواده خودتم بود،همینومیگفتی؟ (378174)
۱۴۰۰/۰۷/۲۷ ۲۲:۴۲
کودک یعنی زیر پانزده سال نه پسر هفده و نیم ساله که هم شرعا بالغ است و هم آنقدر می فهمد که بداند قتل بد است و مجازات دارد (378180)
۱۴۰۰/۰۷/۲۸ ۰۸:۰۵
اگه یه به اصطلاح کودک بچه یا خواهر یا عزیزخودتو میکشت باز همین حرف رو میزدی آیا؟همینطوری نباید قضاوت کرد شرایط برای هر دو طرف سخته پس بهتره ما با قضاوتهامون آتیش بیار معرکه نباشیم امیدوارم ابعاد پرونده به زودی روشن بشه وهر کسی به حق واقعیش برسه (378188)
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۷/۲۷ ۱۹:۳۳
خو بگه جنازه کجاست؟ (378176)
حجت
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۷/۲۸ ۲۲:۰۵
متاسفم برای اون کسانیکه به راحتی دارن میگن اعدامش کنید ویا وکیل وپول را علت عدم اعدام کامران بیان میکنند اگه خونواده کامران پول دارن خونواده غزاله هم پول دارن . خدا جان وروح به انسان داده وخودش به وقتش میگیره.یک لحظه فکرکنید که شاید این نظرشما را خونواده غزاله ببینند و حتی به اندازه یک سرسوزن هم اگه نظرشون به بخشش باشه با خوندن این نظرها اون یک سرسوزن هم از ذهنشون پاک بشه وشما ها هم ندانسته به راحتی باعث اعدام یک جون که مادروپدرداره بشید.هرچنداون گناه کرده گناهیکه باعث مرگ دخترنوجوان یک پدرومادر (378214)
مدافع
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۷/۲۹ ۰۲:۴۸
به نظر من قصاص اگر جای ایندو عوض می شد آن خانواده چه حالی داشتند هر کدام باید جای آنها بودیم پسره دختر را گشته که خارج نرود (378215)
۱۴۰۰/۰۸/۱۷ ۱۶:۵۸
تورو خدا مادر غزاله رو تحت فشار قرار ندید تنها فرزندش کشته شده وهیچ اثری ازش نیست اجازه بدید خودش تصمیم بگیره با فشار وزور بخشش نمیشه (378901)