کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

نقل قول يك نماينده مجلس از رييس‌جمهور؛

روحانی: شیب افزایش قیمت بنزین تند خواهد بود

10 بهمن 1392 ساعت 1:35

گروه سياسي: يك نماينده مجلس به نقل از رئیس‌جمهور در نشست دولت و مجلس گفت: در مواردی که به حوزه تولید ارتباط چندانی ندارد همانند بنزین، شیب تندتری در افزایش قیمت‌ها خواهیم داشت.


حجت‌الاسلام حسن روحانی شب چهارشنبه در نشست مشترک دولت و مجلس که در بهارستان برگزار شد، به سخنرانی پرداخت. در همین رابطه، سکینه عمرانی نماینده سمیرم، با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور در این نشست گفت: رئیس جمهور در این جلسه عنوان کرد که ما به دنبال تعامل با مجلس و خواهان نظارت مجلس هستیم چرا که این موضوع آرامش کشور را به دنبال داشته و موجب پیشرفت می‌شود.

وی افزود:‌ رئیس جمهور اظهار داشت که برخی گروه‌ها دلسوزانه درخواست مي‌کردند که فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را با توجه به شرایط فعلی کشور اجرا نکنیم اما ما سعی می‌کنیم در ارتباط با بحث تغییر قیمت‌ حامل‌های انرژی در مواردی که در امر تولید دخالت دارند، شیب ملایمی را داشته باشیم تا مانعی بر سر راه تولید ایجاد نشود اما در مواردی که به حوزه تولید ارتباط چندانی ندارد، همانند بنزین، شیب تندتری را در افزایش قیمت‌ها خواهیم داشت.  مسائل مربوط به بودجه، یارانه، محیط ریست و همچنین موضوعات بین‌المللی بویژه آمریکا و پیگیری حقوق ملت ایران از مهمترین محورهای سخنان رییس جمهور در این نشست بود.

یک عضو هیات رئیسه مجلس نيز با مثبت خواندن دومین نشست مشترک دولت و مجلس، گفت که در این جلسه بر این موضوع تاکید شد که نمایندگان به دولت کمک کنند و دولت نیز با تعامل بیشتر، زمینه کاهش استفاده از ابزارهای نظارتی همچون سوال را فراهم کند. حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا، با مثبت ارزیابی کردن این نشست مشترک، اظهار کرد: در این نشست دیدگاه‌های مجلس و دولت در مورد مسائل کشور و امور بین‌الملل مطرح شد و بر ضرورت همفکری دولت و مجلس در حل مشکلات و پیدا کردن راه‌های برون‌رفت از مشکلات تاکید شد.

این عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه "در این جلسه روسای بخش کمیسیون‌های مجلس به ایراد سخن پرداختند"، افزود: روسای کمیسیون‌های برنامه و بودجه، اقتصاد، صنایع، عمران، فرهنگی، امنیت و سیاست خارجی و کشاورزی دغدغه‌هایشان را مطرح کردند و از طرف دولت نیز آقای ظریف وزیر امور خارجه مسائلی را در مورد شرایط بین‌الملل و اقدامات کلی انجام شده مطرح کرد. آقای روحانی در مورد موضوع هدفمندی یارانه‌ها و مسائلی در خصوص بین‌الملل و امور داخلی توضیحاتی ارائه کرد و بر ضرورت همکاری مشترک دولت و مجلس تاکید داشت.

وی به صحبت‌های رییس‌جمهور اشاره و اظهار کرد:‌ آقای روحانی در مورد اجرای مرحله دوم هدفمندی گفت که باید روال به گونه‌ای دنبال شود که اعطای یارانه‌ها بصورت هدفمند و در مسیر درست خود هدایت شود و در مراحل آینده به موضوع سلامت و بهداشت و درمان با اولویت نگاه شود و توجه شود. سبحانی‌نیا افزود:‌ آقای روحانی به موضوع توجه به بیمه درمانی و اقشار آسیب‌پذیر و کم‌درآمد اشاره و تاکید کرد که دولت بنا دارد در سال آینده به این سمت حرکت کند و یارانه‌ها بیشتر در این راستا اعطا شود تا اقدامات اساسی برای تامین نیازهای اصلی جامعه و توجه اقشار آسیب‌پذیر جامعه صورت گیرد.

انتقاد لاریجانی از فعالیت کم معاونان پارلمانی وزرا


نماینده شاهین شهر در مجلس هم در تشریح جلسه مشترک مجلس و دولت گفت: رئیس مجلس شورای اسلامی در این جلسه اعلام کرد سئوالات نمایندگان از وزرا ناشی از ارتباط کم وزیران با مجلس است. حسینعلی هادی در گفتگو با مهر، در حاشیه جلسه مشترک دولت و مجلس گفت: در ابتدای این جلسه روسای کمیسیونهای انرژی، بهداشت و درمان، امنیت ملی، اقتصاد، برنامه و بودجه، کشاورزی، صنایع، فرهنگی و عمران سخنرانی کردند. پس از آن ظریف وزیرامورخارجه مطالب کلی را در خصوص توافقنامه ژنو مطرح کرد. وی با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور در این جلسه گفت: رئیس جمهور مشکلات آب شرب، توسعه میادین مشترک نفت و گاز، مشکلات بهداشت و درمان، رکود اقتصادی، مشکلات بخش تولید را تشریح کرد.

وی گفت: رئیس جمهور اعلام کرد دولت و مجلس در یک کشتی نشسته اند و ما نیازمند حمایت و نظارت دقیق مجلس هستیم و از مجلس مي‌خواهیم که از خطاهای دولت جلوگیری کنند. عضو کمیسیون تلفیق گفت: رئیس جمهور تاکید کرد نمایندگان با نظارت اجازه ندهند دولت به خطا برود. هادی، لاریجانی رئیس مجلس را سخنران پایانی جلسه مشترک دولت و مجلس خواند و گفت: لاریجانی معتقد بود رئیشه مشکلات به عدم اجرای دقیق قوانین و سوءتدبیر و عدم استفاده از عقل جمعی برمی گردد وگرنه تحریم ها اثر آنچنانی ندارد.

وی اظهار داشت: لاریجانی تاکید کرد ادعای آمریکایی که مي‌گویند تحریم ها بر اقتصاد ایران اثر گذاشته اشتباه است تحریم ها اثرگذار نیست و ظرفیت‌هاي بزرگی در کشور برای حل مشکلات وجود دارد. لاریجانی با ابراز خرسندی از اظهارات رئیس جمهور در خصوص اینکه ما مصمم به اجرای قانون هستیم و از نظارت مجلس استقبال مي‌کنیم اظهار داشت، نگرانی نمایندگان از سر دلسوزی است به جهت اینکه در حوزه‌هاي انتخابیه مردم به نمایندگان دسترسی دارند و آنها در جریان مشکلات مردم قرار دارند. رئیس مجلس از وزرا خواست تدابیری بیاندیشند که ارتباطشان با نمایندگان افزایش یابد.

وی یادآور شد: لاریجانی معتقد بود معاونین پارلمانی وزرا باید در مجلس فعال تر باشند. هادی با اشاره به اظهارات لاریجانی در خصوص مذاکرات هسته ای تصریح کرد: رئیس مجلس معتقد بود نظام در فرایند تصمیم گیری صحیحی قرار دارد که در راس آن تصمیمات کلان مقام معظم رهبری قرار دارد. دولت نیز باید به موقع به مجلس در خصوص مذاکرات اطلاع رسانی کند و حضور رئیس کمیسیون امنیت ملی در جلسات مذاکرات هسته ای و در فرایند تصمیم گیری ضروری است.

عضو کمیسیون تلفیق خاطرنشان کرد: رئیس مجلس اعلام کرد وجود آرا و سلایق مختلف در مجلس حسن و ظرفیت خوبی است. لاریجانی با اشاره به گلایه‌هاي رئیس جمهور و وزرا در خصوص سئوالات نمایندگان اعلام کرد این سئوالات ناشی از ارتباط کم وزرا و نمایندگان است که باید این ارتباطات بیشتر شود تا مسائل حل شود. لاریجانی خطاب به نمایندگان نیز گفت نمایندگان باید سعی کنند که از ابزارهای نظارتی به نحوی استفاده کنند که مراحلی مثل استیضاح در مراحل پایانی نظارت قرار داشته باشند. وی گفت: رئیس مجلس معتقد بود سئوال نمایندگان از وزرا یک مرحله راحت است و از حقوق نمایندگان مي‌باشد.


کد مطلب: 30044

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/30044/روحانی-شیب-افزایش-قیمت-بنزین-تند-خواهد

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir