به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۱۸:۰۸
 
۱۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۱۱/۱۰ ساعت ۰۹:۰۷
کد مطلب : ۳۰۰۴۶
به همراه رسول جعفریان و مهدی فیروزان؛

مهدی‌ شجاعی از هیات نظارت بر كتاب حذف شد

گروه فرهنگي: شورای عالی انقلاب فرهنگی نام مهدی شجاعی٬ رسول جعفریان و مهدی فیروزان که از سوی وزارت ارشاد برای عضویت در هیأت‌های نظارت بر نشر کتاب معرفی شده بودند را حذف و به جای این افراد٬ چهار فرد ديگر توسط شورا به این فهرست اضافه شده است.
مهدی‌ شجاعی از هیات نظارت بر كتاب حذف شد
به گزارش ایسنا، نام حجت‌الاسلام رسول جعفریان و مهدی فیروزان از فهرست پیشنهادی وزارت ارشاد مورد تأیید شورا قرار نگرفته و در عوض نام حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی، محمود آذربایجانی، حسین کچوئیان و فریبا علاسوند توسط شورا به این فهرست اضافه شده است. اما درباره نام سیدمهدی شجاعی که گزینه پیشنهادی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد بوده، مشخص نیست که نام او در فهرست نهایی پیشنهادی وزارت ارشاد به شورا ارائه شده و از سوی شورا حذف شده یا اصلا در فهرست ارائه‌شده توسط علی جنتی - وزیر ارشاد - به شورا نبوده است.

حجت‌الاسلام رسول جعفریان، تاریخ‌پژوه، پیش‌تر رییس کتابخانه مجلس شورای اسلامی بود که از این سمت استعفا کرد. مهدی فیروزان نیز چهره پیشکسوت حوزه کتاب و مدیرعامل شهر کتاب است. همچنین سیدمهدی شجاعی نویسنده شناخته‌شده و صاحب چند کتاب در حوزه ادبیات آیینی است.

سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره‌ مسائل مربوط به انتخاب سیدمهدی شجاعی می‌گوید: ما ابتدا با مجموعه کسانی که معرفی کردیم صحبت کرده و توافق‌شان را گرفته بودیم. در مجموعه دوستان حوزه ادبیات هم من با تک‌تک‌ افراد خودم صحبت کردم، اما موفق نشدم با آقای سیدمهدی شجاعی صحبت کنم و تنها کسی بودند که نام‌شان احتمالا بدون گفت‌وگو منتقل شده است. شاید هم با خود ایشان گفت‌وگو کرده باشند و حاضر به حضور نشده باشند.

اما بر اساس اعلام روابط عمومی انتشارات نیستان (به مدیریت مهدی شجاعی)، او "از حضور در این هیئت انصراف نداده بود و این تصمیم صرفا از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شده است." شجاعی بدنبال اعتراضات سال ۸۸ به جمع منتقدان پیوست و با انتشار کتابی به نام «دموقراضه» به انتقاد از احمدی‌نژاد و عملکرد وی پرداخت.

اعضای هیأت نظارت بر نشر کتاب بزرگسال از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به این شرح معرفی شدند: احمد واعظی، محمدعلی مهدوی راد، محمدتقی سبحانی، رضا مختاری، علیرضا اعرافی، محمود گلزاری، عماد افروغ، علیرضا صدرا، صادق آئینه‌وند، محسن مؤمنی، علی معلم دامغانی، حسین کچوئیان، محمود آذربایجانی، مهدی خاموشی و فریبا علاسوند.

همچنین اعضای هیأت نظارت بر نشر کتاب کودک و نوجوان این افراد هستند: محسن چینی‌فروشان، جواد محقق، مظفر سالاری، عبدالله حسن‌زاده و مهنوش مشیری. این اعضا در جلسه 741 شورای عالی انقلاب فرهنگی که سه‌شنبه، هشتم بهمن‌ماه، به ریاست حسن روحانی و با حضور رؤسای قوه قضاییه و مجلس برگزار شد، معرفی شدند.