به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۱۴ - ۲۳:۱۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ ساعت ۱۵:۲۸
کد مطلب : ۳۰۰۵۶۰

چه غذاهایی برای جبران آهن در بدن لازم است؟

چه غذاهایی برای جبران آهن در بدن لازم است؟
گروه علمی: آهن یک ماده معدنی مفید و ضروری برای بدن انسان است. با این حال، دست‌کم 30 درصد از افراد در سراسر جهان از کمبود آهن رنج برده، و این امر منجر به پدید آمدن مشکلات جسمی و روانی بسیاری برای آنها می‌شود.

 به گفته رُزی میلن‌، متخصص تغذیه، مهمترین علائم کمبود آهن شامل خستگی‌، تنگی‌نفس‌، رنگ پریدگی پوست و تپش سریع قلب می‌شود.
ملین در این رابطه به روزنامه بریتانیایی «اکسپرس» گفت که به‌دلیل اینکه علائم کمبودی آهن در بدن تا حدودی شبیه علائم خستگی است، بسیاری از افراد توجه لازمی به آن ندارند. با این حال‌، او بر ضرورت انجام آزمایش‌های لازم برای تشخیص سطح آهن و سایر ویتامین‌ها در بدن، در صورت احساس هر یک از این علائم تاکید کرد. ملین با تأکید بر اینکه رژیم‌هایی وجود دارد که این مشکل را افرایش می‌دهند افزود: «اگر افراد از مصرف گوشت قرمز خودداری می‌کنند، باید مراقب مصرف غذاهای دیگر باشند که حاوی آهن باشد تا کمبود آن در بدن جبران شود.» میزان توصیه شده مصرف آهن، روزانه برای مردان 8.7 میلی‌گرم و برای زنان 14.8 میلی‌گرم است.
او همچنین تصریح کرد: «مهم ترین مواد غذایی حاوی آهن به جز گوشت قرمز، جگر، لوبیا، خشکبار، آجیل، اسفناج، عدس، صدف و ماهی ساردین است.» او خاطرنشان کرد که با افزودن مواد غذایی غنی از ویتامین C به برنامه غذایی روزانه، فواید مصرف غذاهای دارای آهن به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد، چراکه ویتامین C به جذب آهن در بدن کمک می‌کند. قابل ذکر است، از جمله معروف‌ترین غذاهای غنی از ویتامین C می‌توان به لیمو، پرتقال، توت‌فرنگی، کلم بروکلی، گواوا(امرود) و فلفل اشاره کرد.
برچسب ها: تغذیه
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *