به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۱۴ - ۰۹:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۳۰ ساعت ۱۴:۴۴
کد مطلب : ۳۰۰۷۱۱

محكومیت جهانی چین برای برخورد با مسلمانان

محكومیت جهانی چین برای برخورد با مسلمانان
گروه بین الملل: ۴۳ کشور با صدور یک بیانیه‌ مشترک فشار چین بر اقلیت مسلمان اویغور را به شدت محکوم کردند و خواستار بازدید از منطقه اویغور‌نشین چین شدند. چین اتهامات مربوط به سرکوب اقلیت مسلمان اویغور را رد کرده است.بیانیه مشترک ۴۳ کشور جهان در ارتباط با سرکوب اویغورها توسط چین در کنفرانس ویدیویی کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرائت شد.
این کشورها از "شکنجه، رفتار غیرانسانی و تحقیرآمیز، عقیم‌سازی اجباری، خشونت جنسی و جدایی اجباری والدین و فرزندان اویغورها توسط دولت چین" به شدت انتقاد کردند.
کشورهای یاد شده که در میان آنها آلمان نیز قرار دارد از دولت پکن خواستند به حقوق اویغورها احترام بگذارد و به ناظران مستقل اجازه بازدید از استان سین کیانگ، محل سکونت اقلیت مسلمان اویغور در چین را بدهد. چین این اتهامات را رد کرد و آن را دروغ خوانده است.متن بیانیه مشترک ۴۳ کشور توسط نماینده فرانسه تهیه شده است. در سال‌های ۲۰۱۹ بریتانیا و در سال ۲۰۲۰ آلمان نیز متن‌های مشابهی را آماده کرده بودند.به گفته سازمان‌های حقوق بشر، بیش از یک میلیون اویغور در صدها اردوگاه در سین کیانگ زندانی هستند.دولت چین درخواست‌ نمایندگان سازمان‌ ملل متحد و نهادهای بین‌المللی حقوق بشر برای سفر به منطقه اویغور‌نشین و بررسی شرایط مسلمانان اویغور را همواره رد کرده است.
رسانه‌های  ایران و مقامات این کشور پس از امضای قرارداد ۲۵ با چین درباره سرکوب مسلمانان اویغور بیشتر سکوت اختیار کرده‌اند و حتی در تلاش‌اند سیاست‌های چین در قبال اویغورها را توجیه کنند.محمدرضا کشاورززاده، سفیر "فوق‌العاده و تام‌الاختیار" ایران در چین، چند روز پس از امضای قرارداد همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین، با انکار گزارش‌های مربوط به "نسل‌کشی" مسلمانان ایغور توسط دولت چین، گفته است اقدامات دولت چین باعث شده مسلمانان این منطقه "از زندگی بهتری برخوردار" شوند.سفیر ایران گفته است مسلمانان در چین مورد آزار قرار نمی‌گیرند.در پی این اظهارات، رسانه‌های چینی از سخنان تمجیدآمیز سفیر ایران و همچنین سفر او به ایالت "سین‌کیانگ" تقدیر کردند. روزنامه‌های چین نوشتند "دوستان ایرانی واقعیات سین‌کیانگ را به جهان نشان دادند".
برچسب ها: چین