به روز شده در ۱۴۰۰/۱۰/۳۰ - ۱۲:۲۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۰۴ ساعت ۱۰:۵۲
کد مطلب : ۳۰۱۳۸۷

هشدار این افراد واکسن آسترازنکا نزنند

هشدار این افراد  واکسن آسترازنکا نزنند
گروه علمی: آسترازنکا یکی از واکسن‌های تایید شده سازمان بهداشت جهانی، برای مقابله با ویروس کرونا است. این واکسن توسط دانشمندان و محققان کشور کره جنوبی ارائه شده است. اما ساخت آن در کره، ژاپن و روسیه هنوز ادامه دارد.از آنجاییکه این واکسن نیز مانند برخی دیگر از واکسن‌های مقابله با کرونا، نظیر سینوفارم و فایزر، مورد تایید سازمان بهداشت جهانی واقع شده است، بسیاری از کشورها نیز اقدام به خریداری آن برای واکسینه کردن مردم کرده‌اند. این واکسن در برخی از مراکز بهداشت و درمانی کشور ما نیز تزریق می‌شود.
 
 این واکسن نیز مانند برخی دیگر از واکسن‌های مقابله با کرونا، نظیر سینوفارم و فایزر، مورد تایید سازمان بهداشت جهانی واقع شده است، بسیاری از کشورها نیز اقدام به خریداری آن برای واکسینه کردن مردم کرده‌اند. این واکسن در برخی از مراکز بهداشت و درمانی کشور ما نیز تزریق می‌شود.

در ساخت واکسن آسترازنکا از چه تکنولوژی استفاده شده است؟
تکنولوژی ساخت واکسن آسترازنکا؛ برخلاف واکسن سینوفارم، به روش سنتی نیست. یعنی این واکسن حاوی هیچ ویروس زنده‌ای نیست. بنابراین نمی‌تواند افراد را بیمار کند.
در حقیقت در ساخت واکسن آسترازنکا، بخشی از پروتئین ویروس استفاده شده است. بنابراین می‌تواند ایمنی قابل قبولی را در افرادی که این واکسن را دریافت کرده‌اند، ایجاد کند.

عوارض احتمالی پس از تزریق واکسن آسترازنکا شامل چه مواردی است؟
اولین نکته‌ای که در دریافت واکسن آسترازنکا باید به آن توجه کنید این است که بلافاصله بعد از دریافت واکسن مرکز بهداشت را ترک نکنید. برای اطمینان از عدم واکنش شدید و سریع بدن خود به واکسن دریافتی، بهتر است ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در محل دریافت واکسن منتظر بمانید.توجه داشته باشید که احتمال بروز برخی از عوارض بعد از دریافت واکسن وجود دارد. بنابراین هر چند در تکنولوژی ساخت واکسن‌ها به این نکته توجه شده است که بتواند بدون ایجاد خطر ابتلا به بیماری در بدن مصونت ایجاد کند، اما بروز برخی از عوارض جانبی پس از دریافت واکسن کاملاً طبیعی است.

این علائم ممکن است در افراد مختلف به شکل‌های گوناگونی ظاهر شود. شدت این عوارض نیز معمولا یکسان نیست. اما در هر حال طی چند روز پس از دریافت واکسن کاملا از بین می‌رود.برخی از رایج‌ترین علائمی که ممکن است بعد از دریافت واکسن کرونا تجربه کنید، شامل موارد زیر است:
احساس درد، کبودی یا خارش در محل دریافت واکسن
تب خفیف
سردرد
 خستگی
دردهای عضلانی
دردهای مفصلی
اسهال
احساس لرزش بدن
متورم شدن غدد لنفاوی زیر بغل
کاهش اشتها
 تعریق
 سرگیجه

در صورتیکه هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید، بهتر است استراحت کنید و مایعات کافی مصرف کنید. اما توجه داشته باشید که علائم واکسن معمولا طی چند روز از بین می‌رود. بنابراین اگر مدت زمان بروز علائم طولانی شد، بهتر است برای اطمینان بیش‌تر، شرح حال خود را با پزشکتان در میان بگذارید.همچنین توجه داشته باشید که داشتن علائمی مانند گلو درد، آبریزش بینی و یا سرفه جزو عوارض جانبی هیچ یک از واکسن‌های کرونا اعم از فایزر، مدرنا، سینوفارم، آسترازنکا و برکت نیستند.

آیا این حقیقت دارد که تزریق واکسن آسترازنکا سبب لخته شدن خون می‌شود؟
عوارض سوء ناشی از داروهای مقابله با بیماری‌ها، هرگز قابل چشم‌پوشی نیستند. واکسن آسترازنکا هم از این امر مستثنی نیست. طبق تحقیقات انجام شده درصد بسیار کمی از افراد پس از تزریق این واکسن دچار لختگی خون شده‌اند.میزان لختگی خون در خانم‌های زیر پنجاه سالی که از داروهای ضد بارداری استفاده می‌کردند، به مراتب بیش‌تر بوده است. به همین دلیل است که بسیاری از کشورها تزریق واکسن آسترازنکا به خانم‌های زیر ۵۰ سال را ممنوع کردند.نتایج به دست آمده از تحقیقات نشان می‌دهد که ایمنی ایجاد شده توسط واکسن آسترازنکا در افراد مسن به مراتب بیش‌تر است. بنابراین در برخی از کشورها این واکسن تنها برای افراد بالای ۶۰ سال تزریق می‌شود.

میزان اثربخشی واکسن استرازنکا تا چه حدی است؟
تا قبل از پیدایش سویه دلتای ویروس کرونا طبق مطالعات انجام شده، واکسن آسترازنکا تقریبا ۹۲ درصد ایمنی در برابر ویروس کرونا ایجاد می‌کرد.اما اکنون و با پیدایش گونه‌های مختلف این ویروس، اثربخشی واکسن آسترازنکا نیز کاهش یافته است. در حال حاضر و با توجه به پیدایش گونه دلتای بیماری کرونا، ایمنی ایجاد شده توسط واکسن آسترازنکا چیزی حدود ۶۰ تا ۶۷ درصد است.با این همه به جرات می‌توان گفت که واکسن آسترازنکا به شکل موثری از ابتلای شدید و مرگ بر اثر ابتلا به کرونا به طرز قابل توجهی می‌کاهد.

چرا واکسن آسترازنکا به یکی از واکسن‌های محبوب جهان تبدیل شده است؟
تکنولوژی ساختی متفاوت از روش سنتی تولید واکسن و قیمت مناسب واکسن آسترازنکا، سبب محبوبیت آن در بسیاری از کشورهای جهان شده است.البته در کنار قیمت تمام شده پایین این واکسن، میزان مصونیت ایجاد شده توسط آن نیز که مورد پذیرش سازمان‌های مرتبط با سازمان بهداشت جهانی واقع شده است، سبب محبوبیت بیش‌تر واکسن آسترازنکا در کشورهای مختلف شده است.

تزریق واکسن آسترازنکا برای چه رده سنی مناسب است؟
در ابتدای واکسیناسیون علیه کرونا، پزشکان برخی کشورها توصیه اکید کردند که واکسن آسترازنکا برای افراد بالای ۴۵ سال مناسب است. اما اکنون که گونه‌های جهش یافته ویروس کرونا بسیاری از جوانان را نیز درگیر خود کرده است و احتمال مرگ جوانان با کرونا بسیار بیش‎تر شده است، این واکسن بدون در نظر گرفتن محدوده سنی تزریق می‌شود.به همین دلیل است که در حال حاضر افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند واکسن آسترازنکا را دریافت کنند.

چه کسانی نباید واکسن آسترازنکا بزنند؟
طبق تحقیقات انجام شده تزریق واکسن آسترازنکا برای افرادی که سابقه واکنش حساسیتی یا آنافیلاکسی دارند و همچنین افرادی که تب بالای ۳۸ درجه دارند، توصیه نمی‌شود.همچنین لازم به ذکر است که آن دسته از افرادی که پس از دریافت دوز اول این واکسن، عوارض شدیدی را بروز داده‌اند. بهتر است دوز دوم از واکسن آسترازنکا را دریافت نکنند. 
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *