به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۰۹ - ۱۹:۱۹
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۰۵ ساعت ۱۱:۴۷
کد مطلب : ۳۰۱۶۴۵
بهترین شغل دنیا داشتن پدر زن خوب است!

همه داماد‌های خوشبخت در جمهوری اسلامی

گروه سیاسی: علیرضا زاکانی شهردار تهران در انتصابی که به گمان بسیاری بی شرمانه تلقی شده، حسین حیدری، دامادش را به عنوان دستیار ویژه و مشاور شهردار منصوب کرده است. رویداد۲۴ به مناسبت این انتصاب پرونده همه داماد‌های عاقبت بخیر ایران در چهار دهه گذشته را یک بار دیگر مورد بررسی قرار داده است.
همه داماد‌های خوشبخت در جمهوری اسلامی
انتصاب داماد مقامات به سمت‌های عالی دولتی از چند منظر اقدام هوشمندانه‌ای است؛ نخست اینکه این افراد رابطه نسبی با مقامات عالیرتبه کشور ندارند و همین مساله ردگیری ارتباط آن‌ها با مقامات را برای رسانه‌ها و افکار عمومی دشوار می‌کند. به عبارتی نام خانودگی آن‌ها با نام خانوادگی مقام عالی رتبه یکسان نیست و از نظر افکار عمومی نام مقام مسئول خدشه‌دار نمی‌شود. دومین مزیت این انتصابات هم، بند شدن دست نزدیکان مقامات در سمت‌های مدیریتی است.

داماد علیرضا زاکانی
علیرضا زاکانی سابقه درخشانی در انتصاب اقوام نزدیک خود در سمت‌های دولتی کشور دارد. در تازه‌ترین حکم او حسین حیدری دامادش را به عنوان مشاور و دستیار ویژه شهردار در حوزه هوشمندسازی، فناوری‌های نوین و نوآوری شهری منصوب کرده است.این انتصاب آنقدر جنجالی و عجیب بود که حتی صداوسیما که معمولا اخباری در نقد اصولگرایان منتشر نمی‌کند، به آن تاخت و اسنادی که رسانه‌ها درباره بخشنامه خود شهردار مبنی بر عدم هر گونه استخدام را منتشر کرده بودند، پخش کرد. حتی کانال‌ها و پیج‌های اینستاگرامی اصولگرا و ارزشی هم به این انتصاب نقدهای تندی کردند.

در بررسی که محمد رهبری تحلیلگر فضای مجازی انجام داده بود، این نکته جالب بود که بیشترین نقد به زاکانی نه از سوی اصلاح‌طلبان و حتی طیف برانداز شده بود، بلکه اصولگرایان و جریان ارزشی بیشتر انتقاد را از زاکانی داشتند. آنها معتقد بودند این اقدام یعنی از بین بردن آبروی طیفی که خود را نماد واقعی انقلاب می‌داند.
نکته جالب درباره زاکانی اینکه استخدام داماد در شهرداری نخستین کار او برای دخترش نبوده و پیش از این هم به محض استقرار در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دست مسعود فیاضی داماد دیگرش را نیز بند کرده بود تا مشکلی برای خانواده پیش نیاید!اما علیرضا زاکانی نخستین مدیر جمهوری اسلامی نیست که چنین دامادهای خوش‌شانسی دارد. در این گزارش به دیگر دامادها در سیستم جمهوری اسلامی پرداخته شده است:

کاظم غریب آبادی داماد محمدباقر ذوالقدر
محمدباقر ذوالقدر فرمانده سپاه، مشاور رئیس قوه قضاییه و سومین رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است. جالب است بدانید کاظم غریب آبادی دیپلمات ایرانی و نماینده ویژه ایران در سازمان‌های بین المللی وین داماد آقای ذوالقدر است.

کامبیز مهدی زاده داماد حسن روحانی

یکی از دامادهایی که حالا برای خودش یک پا کارشناس شده، کامبیر مهدی زاده داماد حسن روحانی است. او درباره همه چیز اظهار نظر می‌کند؛ از نقد سیاست‌های نظام و کارشناسی درباره رد صلاحیت‌ها گرفته تا وضعیت شرکت‌های نفتی جهان! البته او آنقدر دانش ندارد که در این باره گاف هم ندهد؛ چنانچه یکبار گفته بود «وست تگزاس اینترمیدیت» شرکت بزرگ نفتی است، حال اینکه این نام یک نوع نفت سبک است که به عنوان محک یا شاخص برای قیمت‌گذاری نفت در بازارهای جهانی استفاده می‌شود.مهدی زاده آذرماه سال ۹۷ برای مدت کوتاهی از سوی وزیر صنعت و معدن به عنوان معاون وزیر و رئیس سازمان زمین‌شناسی انتخاب شد و با افزایش انتقادات به روحانی، حکم داماد لغو شد، اما در روز‌های پایانی دولت، داماد آقای رئیس جمهور حکم عضویت در هیات علمی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه را گرفت!

مهدی احمدی داماد محسن رضایی
نام مهدی احمدی داماد محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اخیرا به عنوان مدیرعامل بانک صادرات مطرح شد. زمانی که از او درباره این موضوع سوال کردند او در پاسخ عنوان کرد که «استخاره کرده و بد آمده در نتیجه از این سمت انصراف داده است!» اگرچه او استخاره کرده و به گفته خودش بد آمده، اما همین که نام داماد محسن رضایی برای چنین پستی مطرح شده هم از اتفاقاتی است که احتمالا فقط در ایران شاهد آن هستیم! البته احمدی هماکنون قائم مقام بانک شهر است و آن پست در استخاره بد نبوده است! مهدی احمدی برادر زن الیاس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی و داماد محسن رضایی است.

مالک رحمتی داماد سید مصطفی هاشمی
مالک رحمتی قائم مقام جدید آستان قدس رضوی داماد سیدمصطفی هاشمی معاون برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی ستاد اجرایی فرمان امام است. رحمتی پیش از این در سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید قائم مقام بوده است. رحمتی علاوه بر نسبت نزدیک با یکی از مقامات اقتصادی حاکمیت، دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق است. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در دولت ابراهیم رئیسی به نان و نوای خوبی رسیده‌اند.

وحید خاوه‌ای داماد سردار احمدی مقدم

پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان اخیرا طی حکمی وحید خاوه‌ای را به عنوان مدیرعامل جدید بنیاد علوی انتخاب کرد. خاوه‌ای داماد اسماعیل احمدی مقدم فرمانده ارشد سپاه و فرمانده اسبق نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است. سال ۹۴ نام احمدی مقدم در پرونده‌ای مربوط به بنیاد تعاون نیروی انتظامی مطرح شد و برای مدتی از او خبری نبود و با بازگشت اصولگرایان به صحنه قدرت، اخیرا نام او به عنوان یکی از گزینه‌های شهرداری تهران نیز آورده شد، اما علیرضا زاکانی از او سبقت کرد و فعلا دور، دور داماد اوست!

دامادهای آیت الله مصباح یزدی
مهدی حسین زاده که هفته گذشته به عنوان معاون اجتماعی و فرهنگی شورای عالی مناطق آزاد منصوب شده، داماد آیت‌الله محمود محمدی عراقی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان رهبری و رئیس اسبق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است. جواد محمدی دبیر هیات عالی جذب اعضای هیات علمی شورای عالی انقلاب فرهنگی هم داماد محمدی عراقی است. محمدی عراقی نماینده، ولی فقیه در سپاه و همچنین برای مدتی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی هم بوده است. موضوع آنجا جالب‌تر می‌شود که بدانید محمود محمدی عراقی خود داماد آیت الله مصباح یزدی است!

روح‌الله رحمانی داماد غلامعلی حداد عادل

روح‌الله رحمانی،داماد غلامعلی حداد است. انتصاب او در وزارت ارتباطات با واکنش‌های زیادی همراه بود و در نهایت به استغفای اجباری رحمانی انجامید. حدادعادل در یک برنامه تلویزونی در معرفی دامادش گفته بود «در یک خانواده شهیدپرور در آمریکا به دنیا آمده است!»

همه داماد‌های رسولی محلاتی
سیدهاشم رسولی محلاتی مسئول وجوهات و مسائل شرعی دفتر رهبر ایران بود که در سال ۱۳۹۸ درگذشت. او نخستین رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بود و در دومین دوره مجلس خبرگان نیز به این مجلس راه پیدا کرد. محلاتی خود برادر همسر آیت الله صادق خلخالی بود. جواد رسولی فرزند رسولی محلاتی سفیر پیشین ایران در عربستان سعودی و سفیر کنونی ایران در بلغارستان است. علی اکبر ناطق نوری و عباس آخوندی هر دو داماد‌های رسولی محلاتی‌اند.

رحمانی فضلی و اقوام
مصطفی ملکی داماد عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دولت حسن روحانی است. او در زمان وزارت پدر همسرش در وزارت کشور پست مدیریتی گرفت و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد شد. رحمانی فضلی قاعده انتصاب داماد‌ها را به تنهایی رعایت نکرد و هادی فرزندش را به عنوان عضو کارگروه اقتصاد مقاومتی وزارت کشور منصوب کرد. سلمان سامانی رئیس مرکز مدیریت عملکرد بازرسی و امور حقوقی وزارت کشور و سخنگوی این وزارتخانه در دولت روحانی نیز داماد خواهر رحمانی فضلی بود. سعیدراحتی قوچانی که توسط رحمانی فضلی به عنوان مشاور وزیر کشور مشغول به کار بود، نیز برادر همسر وزیر کشور سابق بود.

شهید مطهری و دامادش علی لاریجانی
علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی داماد آیت الله مرتضی مطهری است. خواهر لاریجانی‌ها همسر مصطفی محقق داماد است و احمد توکلی نماینده ادوار پیشین مجلس هم پسر دخترخاله لاریحانی‌هاست.باقر لاریجانی برادر دیگر علی لاریجانی هم داماد آیت الله حسن زاده آملی بود که به تازگی درگذشت. باقر رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، رئیس شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز بوده است. صادق لاریجانی برادر دیگر لاریجانی‌ها، داماد آیت الله وحید خراسانی بود.

محمد آقاسی داماد سرلشکر صفوی
محمد آقاسی رئیس سابق ایسپا و معاون کنونی بررسی و ارزیابی ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی داماد سیدیحیی رحیم صفوی فرمانده ارشد سپاه و دستیار و مشاور عالی رهبر در امور نیرو‌های مسلح است.

محمد تخشید داماد آیت الله محمد یزدی
محمدرضا تخشید رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. او داماد آیت الله محمد یزدی دبیر سابق جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و رئیس اسبق قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران است که در سال ۹۸ درگذشت.تخشید خودش در آمریکا تحصیل کرده و دخترش نیز هماکنون در آمریکا به سر می‌برد. در آبان ۱۳۹۷، انتشار عکس زهرا تخشید دختر او و نوه آیت الله یزدی که محل اقامتش در نیویورک را با یک منظره دل‌انگیز منتشر کرده بود، بسیار جنجالی شد.
مرجع : رویداد24

۱۴۰۰/۰۸/۰۵ ۱۱:۵۶
ماشالله .. خیلی قبلها 1000 فامیل بود الان 1000000 فامیل (378425)
۱۴۰۰/۰۸/۰۵ ۱۲:۱۲
لعنت ا... علی القوم الظالمین. (378427)
جان جهان
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۸/۰۵ ۱۳:۱۵
ما می گیم شاه نمی خوایم نخست وزیر عوض می شه ما می گیم خر نمی خوایم پالون خر عوض می شه!!!!
بنابر این تفاوتی بین رژیم ملعون گذشته و جیره خواران فعلی امروز وجود نداره و همگی دست و دست هم در حال خوردن و به یغما بردن منابع ایران اسلامی هستند!!!
البته بماند که اینها بخشی از موارد است.
بتازگی اسامی ۶۰ نماینده محترم ادوار گذشته که در وزارت نفت مشغول امرار معاش هستند نیز به چاپ رسید.
کسی فریاد وا اسلاما سر دهد.
اینکه فتنه گر هستند این که نام اسلام تیشه به ریشه اسلام می زنند.
لاکن فتنه اینان مشخص (378430)
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۸/۰۵ ۱۵:۳۳
بهار عزیز ممنون که دوباره خانواده هزار فامیل حکومتی را یاداوری کردید .کاش اصطلاحات مقدس و ناب محمدی و الفاظی از این دست را حاکمان هزار فامیل بکار نبرند که دین خدا ، اخلاق ، مردانگی و مروت را خدشه دار نکنند. (378433)
۱۴۰۰/۰۸/۰۶ ۱۱:۰۳
کشور ما عروس هزار داماد است. (378447)
عبداله
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۸/۱۶ ۱۲:۵۵
با سلام و احترام ؛ آقا شما یک لطفی بکنید و لیست این داماد های خوشبخت را برای جناب آقای رئیسی رئیس جمهور مردمی و مبارز با فساد و رانت بفرستید که او هم در جریان باشد هرچند که حتما" و قطعا" این انتصابات با چراغ سبز خود وی انجام شده ضنما" خودشان هم از داماد های خوشبخت است چون داماد حضرت آیت اله علم الهدی می باشد . (378853)