به روز شده در ۱۴۰۱/۰۳/۰۸ - ۰۳:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۰۹ ساعت ۲۰:۱۷
کد مطلب : ۳۰۲۴۸۲

فرد واکسن‌زده در تماس با فرد کرونامثبت چه کند؟

فرد واکسن‌زده در تماس با فرد کرونامثبت چه کند؟
گروه جامعه: افراد واکسینه‌شده در برابر کرونا ممکن است در تماس نزدیک با افرادی قرار بگیرند که دچار عفونت کرونا هستند و آزمایششان مثبت شده است.
واکسن‌های فعلی گرچه از به میزان بالایی از بیماری شدید کووید-۱۹ و مرگ ناشی از آن جلوگیری می‌کنند، اما نمی‌توانند به طور کلی مانع از عفونت کرونا در افراد شوند. بنابراین حتی اگر دوره کامل واکسیناسیون کرونایتان را انجام داده باشید، اگر در تماس نزدیک با کسی قرار می‌گیرید که بیماری ثابت‌شده کووید-۱۹ دارد، باید احتیاطاتی را رعایت کنید: در گام اول ۵ تا ۷ روز پس از هنگام تماس با فرد مبتلا به کووید-۱۹ باید آزمایش کرونا بدهید. همچنین باید برای ۱۴ روز باید در محیط‌های دربسته عمومی ماسک بزنید، مگر اینکه زودتر از این هنگام نتیجه منفی آزمایش به دستشان برسد. همچنین باید تا ۱۴ روز مراقب بروز بروز علائم کرونا در خود باشید.
 اگر آزمایش کرونایتان مثبت شود یا علائم کرونا در شما بروز کند، باید خودتان را در خانه ایزوله کنید. افراد کاملا واکسینه‌شده‌ای که در خانوارهایی زندگی می‌کنند که افراد اسیب‌پذیر دارند، از جمله افراد دچار اختلال دستگاه ایمنی، افراد در معرض خطر بیماری شدید کووید-۱۹ یا افراد واکسینه‌نشده نیز باید تا ۱۴ روز در خانه نیز ماسک بزنند، مگر اینکه زودتر از این هنگام نتیجه منفی آزمایش‌شان را دریافت کنند. در نهایت، اغلب افراد کاملا واکسینه‌شده که پس از تماس با فرد دچار عفونت علامتی را بروز نمی‌دهند، در صورتی که توصیه‌های بالا درباره ازمایش دادن و ماسک زدن را رعایت کنند، نیاز به قرنطینه پیدا نمی‌کنند. ضمنا توجه داشته باشید که فردی که به طور کامل واکسینه‌شده شمرده می‌شود که دو هفته از تزریق دوز دوم واکسن کرونایش (در واکسن‌های دو دوزی) گذشته باشد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *