کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

استخراج غیرمجاز رمزارز‌ها ۲ برابر شرایط مجاز

روزنامه شرق , 12 آبان 1400 ساعت 9:32


گروه اقتصادی: استخراج غیرمجاز رمزارز در ایران ماجرای تازه‌ای نیست و حتی به برخی نهادها و اداره‌های دولتی هم کشیده شده که تازه‌ترین مورد آن زیرزمین سازمان بورس است.به‌تازگی مدیرعامل انجمن زنجیره بلوک ایران هم دراین‌باره گفت که فعالیت غیرمجاز استخراج رمزارزها، دو برابر شرایط مجاز است. عباس آشتیانی میزان استفاده صنعت مجاز استخراج رمزارز از برق را ۳۰۰ مگاوات اعلام کرد و افزود: درحال‌حاضر دو برابر ظرفیت مجاز استخراج، فعالیت غیرمجاز وجود دارد و درصورتی‌که قوانین به‌درستی اجرائی نشوند، خطر زیرزمینی‌شدن بیشتر آن وجود دارد.

آشتیانی در نشست خبری دیروز دراین‌باره ادامه داد: صنعت استخراج رمزارز می‌تواند با سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های کشور هم برق مورد نیاز خود را تأمین کرده و هم به افزایش تولید برق مورد نیاز همه بخش‌ها کمک کند که این پیشنهاد فعالان صنعت استخراج رمزارز تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است. او‌ گفت: صنعت استخراج از آن دست صنایعی است که ضمن ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم، می‌تواند به کمک درآمد مناسبی که برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند، موجب رونق نیروگاه‌ها و نیز کسب‌وکارهای مرتبط از صنایع کوچک بخش برق، تأسیسات و فناوری اطلاعات و ارتباطات تا صنایع کلان نیروگاهی شود. این فعال صنعت استخراج رمزارز گفت: این صنعت به فضای گسترده‌ای نسبت به حجم کاری نیاز ندارد و آلایندگی بسیار پایینی دارد؛ اصلی‌ترین نیاز آن انرژی برق است که توان مصرف دائمی و شبانه‌روزی این صنعت، آن را به مشتری ایدئال و آرمانی صنایع نیروگاهی در جهان تبدیل کرده است.

آشتیانی افزود: میزان تقاضای برق توسط این صنعت با مدیریت صحیح می‌تواند موجب جذب سرمایه‌های جدید در صنایع نیروگاهی کشور و به‌دنبال آن رونق همه مشاغل و صنایع مرتبط با راه‌اندازی و نگهداری نیروگاه‌ها شود. او ظرفیت کل استخراج رمزارز مجاز را ۳۰۰ مگاوات اعلام کرد و گفت: اگر قوانین به‌درستی برای این صنعت اجرا نشود، خطر زیرزمینی‌شدن بیشتر این صنعت وجود خواهد داشت. مدیرعامل انجمن زنجیره بلوک ایران ادامه داد: اکنون دو برابر ظرفیت مجاز استخراج رمزارز، فعالیت غیرمجاز وجود دارد که نشان‌دهنده ناکارآمدی و ضعف قوانین و اجرای نادرست آنهاست.

آشتیانی گفت: وزارت نیرو می‌تواند با هدف پیشگیری از خروج سرمایه فعالان این صنعت از کشور و نیز زیرزمینی‌شدن آن، انرژی را با قیمت منطقی در اختیار صنعت استخراج رمزارز قرار دهد تا ضمن انتفاع مناسب سرمایه‌گذاران، بستر درآمدزایی بسیار مناسبی نیز برای حاکمیت ازطریق دریافت مالیات ایجاد شود. او ادامه داد: مردم تمایل دارند به‌طور قانونی در این صنعت فعالیت داشته باشند؛ بنابراین باید با فراهم‌کردن زمینه و به‌خصوص تعیین تعرفه منطقی برق، مردم را تشویق به ورود بیشتر به این صنعت کرد تا منافع آن حاصل کشورمان شود.
مدیرعامل انجمن زنجیره بلوک ایران افزود: اکنون آمریکا بزرگ‌ترین حامی فعالان صنعت استخراج رمزارز جهان است که برق را با کمترین قیمت یعنی حدود دو سنت در اختیار این صنعت قرار می‌دهد اما این ظرفیت عظیم در کشورمان به‌دلیل اعمال سلایق گوناگون بلااستفاده مانده است.

آشتیانی گفت:‌ در زمان فقدان قانون درخصوص مشروعیت یا ممنوعیت صنعت استخراج، وزارت نیرو در دولت گذشته در بخش‌نامه‌ای ورود تجهیزات استخراج رمزارز را غیرمجاز اعلام و با تعیین صدور جریمه‌های سنگین آنها را نقره‌داغ کرد. او ادامه داد: پس از این اتفاق و به‌دلیل برخورد سلیقه‌ای در شهرها و استان‌های مختلف هنوز شاهدیم که برخی از این افراد هنوز موفق به دریافت دستگاه‌های خود پس از پرداخت حقوق قانونی نشده‌اند و بسیاری از آنهایی که دستگاه‌های خود را دریافت کرده‌اند هم به‌دلیل سنگ‌اندازی‌های فراوان موفق به راه‌اندازی مزارع مجاز نشده‌اند.

به‌طور قطع سرنوشت این قبیل دستگاه‌ها نیز بازارهای زیرزمینی و به‌کارگیری در مزارع غیرمجاز خواهد بود که یکی از مشکلات اصلی وزارت نیرو در روزهای داغ تابستان بود. مدیرعامل انجمن زنجیره بلوک ایران افزود: این صنعت آمادگی دارد کل مشکلات صنعت برق را برطرف کند، مشروط بر اینکه حرف‌های فعالان این بخش شنیده شود. او درباره امکان استفاده از نیروگاه‌های تجدیدپذیر برای استخراج رمزارز هم گفت: انرژی‌های تجدیدپذیر بسیار عالی هستند اما باید توجیه اقتصادی آن دیده شود. آشتیانی افزود: صنعت استخراج رمزارز هم برای مشکلات برق کشور و هم بخش گاز طرح دارد و لازم است به این طرح‌ها توجه شود.


کد مطلب: 302959

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/302959/استخراج-غیرمجاز-رمزارز-ها-۲-برابر-شرایط-مجاز

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir