به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۱ - ۱۴:۰۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۱۴ ساعت ۱۲:۰۹
کد مطلب : ۳۰۳۲۷۲

صنعت‌و‌معدن، دومین‌دریافت کننده تسهیلات‌بانکی

صنعت‌و‌معدن، دومین‌دریافت کننده تسهیلات‌بانکی
گروه اقتصادی: جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش خدمات در پنج ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از دو برابر شده و بخش صنعت و معدن در جایگان دوم بیشترین دریافت کننده این تسهیلات قرار دارد، اما همچنان رقم این تسهیلات به هدف برنامه ششم توسعه نرسیده است.
 
به گزارش ایسنا، طبق این آمار در پنج ماهه نخست امسال در مجموع بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن، ‌مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش‌های متفرقه پرداخت شده که نسبت به تسهیلات ۵۰۶ هزار میلیارد تومانی در مدت مشابه سال قبل ۷۸ درصد افزایش داشته است.

در این میان تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن با افزایش ۷۶.۷ درصدی در پنج ماهه نخست امسال، به ۲۷۵ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان رسیده است. مبلغ این تسهیلات در پنج ماه نخست سال گذشته ۱۵۵ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان بوده است.

سهم تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات پرداخت شده به بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن، ‌ مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش‌های متفرقه در پنج ماهه نخست سال گذشته، ۳۰.۸ درصد بوده که امسال این رقم به ۳۰.۶ درصد رسیده است.

این در حالی است که طبق قانون برنامه ششم توسعه، بانک مرکزی (شورای پول و اعتبار) مکلف است سیاست های پرداخت تسهیلات بانکی را به گونه ای تنظیم کند که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی سالانه طی اجرای قانون برنامه حداقل ۴۰ درصد باشد.

همچنین تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش بازرگانی نیز در در پنج ماهه نخست سال گذشته حدود ۱۰۳ هزار میلیارد تومان بوده که ۴۱.۵ درصد افزایش به ۱۴۵ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان در مدت مشابه سال جاری رسیده است.

با این حال سهم بخش بازرگانی از کل تسهیلات پرداختی به بخش‌های یاد شده از ۲۰.۳ درصد در پنج ماه اول سال ۱۳۹۹ به ۱۶.۱ درصد کاهش یافته است.در این میان بیشترین تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش خدمات اختصاص یافته که در پنج ماهه نخست امسال سهم ۴۱.۳ درصدی از کل تسهیلات پرداختی را به خود اختصاص داده که معادل ۳۷۱  هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۱۰۷.۹ درصد افزایش داشته است.
بعد از بخش خدمات، صنعت و معدن و بازرگانی، به ترتیب بخش کشاورزی و مسکن ۶.۹ و ۵.۱ درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری را دریافت کرده‌اند. البته تسهیلات پرداختی به دو بخش کشاورزی و مسکن به ترتیب ۶۵.۳ و ۴۹.۲ درصد نسبت به پنج ماهه نخست سال گذشته افزایش داشته و به ۶۱ هزار و ۹۸۰ میلیارد و ۴۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.
برچسب ها: تسهیلات بانکی