به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۱۲ - ۱۰:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۱۷ ساعت ۲۳:۱۰
کد مطلب : ۳۰۴۰۷۱

کُدک هواوی برای ویدئوهای UHD جایزه گرفت

کُدک  هواوی برای ویدئوهای UHD جایزه گرفت
گروه علم و فناوری: حیطه کاری هواوی تنها به تولید محصولات هوشمند نظیر موبایل، تبلت و...محدود نمی‌شود و این شرکت ید طولایی نیز در زمینه کُدک های ویدئویی (Codec) دارد. به تازگی هواوی با همکاری دانشگاه پکن موفق به ساخت فناوری خلاقانه‌ای در زمینه فشرده‌سازی ویدیو UHD شده که کسب جایزه ملی اختراع را برای این کمپانی به همراه داشته است.
 یک ویدیو شامل تعداد بسیار زیادی از تصاویر ثابت است که با نام فریم شناخته می‌شوند. هر فریم متشکل از دو فیلد ویدیویی است که در پخش یک فیلم روی مانیتور به طور درهم‌ تنیده‌ای به نمایش درمی‌آیند. این فرآیند به واسطه فرمت‌های خاصی انجام شده که برحسب نوع آن‌ها دارای سرعت رمزگذاری و رمزگشایی و همچنین انتقال داده متفاوتی هستند.
حالا هواوی طی پروژه‌ای مشترک با دانشگاه پکن موفق به توسعه یک کُدک پیشرفته به نام «Ultra HD Video Polymorphic Primitive Codec Key Technology» شده است که می‌تواند در فشرده‌سازی ویدئوهای با وضوح بالا بسیار سودمند باشد.
البته افتخارآفرینی هواوی در جشنواره جایزه ملی اختراع چین تنها به این مورد ختم نشد تا به طور همزمان به دلیل نوآوری در فناوری و صنعتی کردن روترهای ستون فقرات هوشمند با توجه به ظرفیت بزرگ پیش روی این صنعت نیز، مورد تقدیر قرار گیرد.
امروزه چندین شرکت از فناوری Ultra HD Video Polymorphic Primitive Codec Key Technology استفاده می‌کنند. این فناوری به عنوان یک تکنولوژی سودده شناخته می‌شود که اگر با استقبال صنعت جهانی مواجه شود بعید نیست در آینده به نزدیک 100 میلیارد یوان (معادل 15 میلیارد دلار آمریکا) سوددهی دست پیدا کند.
آنچه که این پروژه ویدیویی هواوی و دانشگاه پکن ارائه می‌دهد، در واقع یک تراشه فشرده‌سازی و رمزگشایی مستقل برای ویدئوهای باکیفیت فوق العاده بالا (UHD) است. این تراشه جدید قادر است برای نخستین بار از کانال تلویزیونی باکیفیت CCTV-4K در چین پشتیبانی کند که اولین پروژه در نوع خود محسوب می‌شود.
این فناوری رمزگذاری و رمزگشایی پلی‌مرفیک ویدیویی با کیفیت فوق العاده بالا می‌تواند اکنون با موفقیت داده‌های ویدیویی با کیفیت UHD را فشرده‌سازی و رمزگشایی کند. در عین حال می‌توان این داده‌ها را از طریق یک شبکه قوی به دستگاه نهایی انتقال داد.
پس از انتقال داده‌های ویدیویی به خروجی نهایی، نوبت به تراشه اختصاصی هواوی می‌رسد تا عملیات رمزگشایی را پردازش کرده و ویدئو اصلی با کیفیت UHD را برای کاربران بازیابی کند. اگرچه تا کنون نیز فناوری‌های مشابهی وجود داشته است، اما آنچه در این اقدام قابل تقدیر بوده، افزوده شدن ویژگی‌هایی جدید با همکاری هواوی است.
 علاوه بر این پروژه، هواوی به طور مداوم در تلاش است تا توانایی‌های فیلمبرداری در دستگاه‌های خود را افزایش دهد. به تازگی حق ثبت اختراع فیلمبرداری VR در دستور کار این شرکت قرار گرفته است که می‌تواند وابستگی فیلمبرداری باکیفیت به تجهیزات پانورامای حرفه‌ای را کاهش دهد. علاوه بر این، بار استفاده از قطعات بسیار سنگین عکاسی پانوراما نیز از دوش عکاسان برداشته خواهد شد که می‌تواند اختیار عمل بیشتری را در اختیار آنان قرار دهد.
هواوی یکی از کمپانی‌های پیشتاز دنیا از نظر تحقیق و توسعه است و همواره نوآوری‌های بی‌بدلیلی را به خریداران محصولات خود ارائه می‌کند.

 
برچسب ها: هواوی
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *