به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۰۹:۲۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۲۰ ساعت ۱۱:۰۲
کد مطلب : ۳۰۴۵۳۹

تعویق ماموریت ماه ناسا به سال ۲۰۲۵

تعویق ماموریت ماه ناسا به سال ۲۰۲۵
گروه علم و فناوری: ناسا از ۱۹۷۲ به بعد هیچ انسانی به ماه نفرستاده است و این انتظار چندین ساله حالا یک سال دیگر نیز ادامه خواهد یافت، و این آژانس فضایی باید تا سال ۲۰۲۵ برای بازگشت به ماه صبر کند.
پیش از این نیز کمتر کسی در بین ناظران پیدا می‌شد که باور داشته باشد ناسا می‌تواند در سال ۲۰۲۴ این خواسته را محقق کند، چرا که هم کمبود بودجه داشت و هم درگیر پرونده‌ای حقوقی راجع به وسیله فرود بود.اما بیل نلسون، رئیس این آژانس فضایی، در کنفرانس خبری خود این تاخیر را تایید کرد.ناسا می‌خواهد در قالب برنامه آرتمیس نخستین زن و سیزدهمین مرد را به سطح ماه بفرستد.
یکی از دادگاه‌های فدرال ایالات متحده اخیرا با تصمیم این آژانس مبنی بر عقد قرارداد با شرکت اسپیس‌اکس برای ساخت وسیله فرود بر ماه موافقت کرد.جف بزوس، بنیانگذار آمازون، این تصمیم را به چالش کشیده بود. او مدعی بود که این قرارداد باید با چند شرکت بسته می‌شد.
شرکت بلو ارجین  بزوس قصد داشت که با مشارکت سه شرکت فضایی دیگر قرارداد مهم ساخت وسیله فرود این ماموریت را تصاحب کند.اما ناسا هنگام اعلام نتیجه مناقصه گفت کاهش بودجه از طرف کنگره دیگر اجازه چنین کاری را نمی‌داد. نلسون بخشی از این تاخیر را به گردن این دعوای قضایی انداخت.او گفت "بازگشت سریع و امن به ماه اولویت آژانس است. اما به خاطر پرونده اخیر و مسائل دیگر، نخستین فرود انسانی برنامه آرتمیس بعید است پیش از سال ۲۰۲۵ محقق شود."با وجود این، مفسران از سال پیش بر این عقیده بودند که مشکلات مالی مربوط به وسیله فرود تاریخ اولیه را ناممکن کرده است.
رای هفته گذشته دادگاه به این معنی است که نسخه‌ای از سفینه استارشیپ شرکت اسپیس‌اکس - در حال حاضر تحت آزمایش در جنوب شرقی تگزاس - وسیله‌ای خواهد بود که انسان‌ها را در آن ماموریت روی سطح ماه فرود خواهد آورد.نخستین ماموریت برنامه آرتمیس قرار است ماه فوریه سال آینده به فضا پرتاب شود. ناسا فضاپیمای اوریون را بدون سرنشین و با سامانه پرتاب فضایی قدرتمند خود به فضا خواهد فرستاد.در این ماموریت، اوریون در سفری سه هفته‌ای دور ماه خواهد چرخید تا سامانه‌هایش را آزمایش کنند. نلسون گفت که نخستین ماموریت انسانی - آرتمیس-۲ - در سال ۲۰۲۴ انجام خواهد شد.آرتمیس-۳ نخستین باری خواهد بود که انسان بعد از ماموریت آپولو ۱۷ در ۱۹۷۲ روی ماه می‌نشیند. این ماموریت قرار است در قطب جنوب ماه فرود بیاید، جایی که گمان می‌رود حاوی حجم عظیمی از یخ در دهانه‌هایی باشد که هیچ وقت نور خورشید را نمی‌بینند.می‌توان از یخ موجود در این دهانه‌ها برای تهیه سوخت موشک استفاده کرد و هزینه اکتشاف ماه را کاهش داد.
در عین حال، طی این برنامه برای اولین بار انسانی رنگین‌پوست نیز به ماه فرستاده خواهد شد، اما هنوز معلوم نیست که ما در جریان ماموریت آرتمیس-۳ شاهد این رویداد خواهیم بود یا در جریان ماموریت‌های بعدی.

 
برچسب ها: ناسا