کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

یونان خواستار استرداد مرمرهای پارتنون شد

23 آبان 1400 ساعت 12:09


گروه فرهنگی: نخست‌وزیر یونان با ارائه پیشنهاد امانت دادن گنجینه‌های طلایی یونان به موزه بریتانیا خواستار بازگردانده شدن مرمرهای پارتنون به یونان شد.به گزارش ایسنا، نخست‌وزیر یونان خواستار استرداد مرمرهای پارتنون ۲۵۰۰ ساله به آتن شد و بار دیگر پیشنهاد امانت دادن برخی از گنجینه‌های این کشور به موزه بریتانیا برای تسهیل روند استرداد این آثار را مطرح کرد.
 

«متسوتاکیس» نخست‌وزیر یونان  بیان کرد این مجسمه‌ها که با نام مرمرهای الگین هم شناخته می‌شوند، به موزه آکروپولیس تعلق دارند.نخست‌وزیر یونان این پیشنهاد را درحالی مطرح کرده است که روز سه‌شنبه با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا ملاقات خواهد داشت.

«بوریس جانسون» پیش‌تر با اعتقاد به این‌که این مجسمه‌ها به طور قانونی تحت مالکیت بریتانیا درآمده‌اند با بازگرداندن آن‌ها مخالفت کرده بود.نخست‌وزیر یونان اما بیان کرده است: « موضع ما کاملا مشخص است. این مجسمه‌ها در قرن نوزدهم میلادی ربوده شده‌اند و به موزه آکروپولیس تعلق دارند و ما باید درباره این موضوع به طور جدی صحبت کنیم... اطمینان دارم که اگر تمایلی از سوی دولت وجود داشته باشد ما می‌توانیم ترتیبی دهیم تا گنجینه‌های فرهنگی که هرگز یونان را ترک نکرده‌اند به موزه بریتانیا امانت داده شوند.»

این مرمرها بیش از ۲۰۰ سال پیش توسط «لرد الگین» سفیر وقت بریتانیا در استانبول از معبد پارتنون جدا شدند. موضوع شرایط و نحوه خروج این آثار از یونان سال‌هاست که به کشمکش تبدیل شده است.نخست‌وزیر یونان اعلام کرده این موضوع را در ملاقات هفته آینده با بوریس جانسون مطرح خواهد کرد.


کد مطلب: 305141

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/305141/یونان-خواستار-استرداد-مرمرهای-پارتنون

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir