به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۹:۵۱
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۲۶ ساعت ۲۲:۴۶
کد مطلب : ۳۰۵۹۰۹
پس از سوریه و عراق،

صادرات خودرو از ایران به جمهوری آذربایجان هم متوقف شد

گروه اقتصادی:  رئیس اتاق بازرگانی ایران و آذربایجان از توقف صادرات خودرو به آذربایجان «به‌دلایل سیاسی» خبر داد و اعلام کرد پروژه مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه خودرو نیز متوقف شده است.
خودرو دنا با نام خزر از خودروهای پرمشتری در بازار کشور آذربایجان است
خودرو دنا با نام خزر از خودروهای پرمشتری در بازار کشور آذربایجان است
حسین پیرمؤذن، به خبرگزاری ایلنا گفت به‌رغم وجود تفاهمنامه خودرویی مربوط به چهار سال پیش و افتتاح یک شعبه در آذربایجان، «به دلیل مسائل سیاسی دیگر هیچ صادراتی در حوزه خودرو به آذربایجان نداریم و پروژه مشترک هم متوقف شده است». به‌گفته این مقام مسئول، در حال حاضر «نه‌تنها در مورد خودرو که در مابقی صنایع هم که صنعتگران ما در آذربایجان کار را شروع کرده و کلنگ‌زنی کرده بودند، متأسفانه الان تعطیل شده‌اند». این در حالی است که در بازار جمهوری آذربایجان محصولات ایران‌خودرو پرمشتری بود و خودرو دنا با نام خزر در این کشور مونتاژ می‌شد.
جمهوری آذربایجان تنها کشوری نیست که ایران در بازار خودرو آن‌ها به دلایل فنی یا سیاسی و یا تحریم‌های بانکی آمریکا علیه ایران با مشکل مواجه شده است. پیش از این گزارش شده بود که صادرات خودروهای ایرانی به عراق منتفی شده و مهم‌ترین دلیلی که سبب شد عراق خودروهای ایرانی را نپذیرد این بود که خودروسازان ایران استانداردهای بین‌المللی را رعایت نمی‌کنند. با این حال برخی فعالان بازار «تحریم‌ها و سنگ‌اندازی‌های آمریکایی‌ها» را دلیل دیگر این وضعیت اعلام کرده‌اند ضمن آن‌که در عراق خدمات پس از فروش برای خودروهای ایرانی وجود ندارد. بازار خودرو سوریه نیز از دیگر بازارهای صادراتی بزرگ ایران بود که به دلیل جنگ داخلی این کشور عملاً از دست خودروسازان ایرانی خارج شد و دو روز پیش نیز سایت اتاق بازرگانی تهران از «لغو مجوز واردات خودرو از ایران به سوریه توسط دولت سوریه» خبر داد.
اتاق بازرگانی تهران در این مورد نوشت که مجوز واردات خودرو ساخت ایران از سوی دولت سوریه «طی دست‌کم یک‌ سال‌ و نیم اخیر لغو شده‌ و هیچ خودرو تولید داخل به این کشور اجازه ورود به این کشور را ندارد». بر اساس این گزارش، «تدوین و اعمال برخی استانداردهای سخت‌گیرانه از سوی دولت سوریه» از جمله دلایل ممنوعیت واردات خودرو و قطعات از ایران بوده‌، ضمن آن‌که دولت سوریه تعرفه واردات خودرو از ایران را نیز افزایش داده‌ است. این در حالی است که از سال‌های گذشته، ایران‌خودرو کارخانه‌ای با سه سالن مجهز در این کشور احداث کرده است.
البته امروز محمدرضا نجفی‌منش، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، در این مورد به ایسنا گفت ممنوع شدن واردات خودروهای ایرانی به سوریه «نه به دلیل مشکلات فنی یا تیره شدن روابط که به دلیل مسائل اقتصادی است که در حال حاضر دولت سوریه با آن‌ها روبه‌روست». به‌گفته نجفی‌منش، دولت سوریه با توجه محدودیت‌های ارزی محدودیت‌هایی را بر سر واردات برخی کالاها به این کشور وضع کرده که خودرو نیز بخشی از آن است و «در کنار ایران، واردات خودرو از بسیاری کشورهای دیگر نیز متوقف شده است».
 

شهرام قاسمی -شاعر ونویسنده
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۸/۲۷ ۰۲:۳۱
خزان صد رنگ دارد بام ایران/جاوید است برجهان نام ایران / صفای بام ایران زنده رود است / از بلندای وطن بر ایران درود است.با تشکر از سایت خوبتان - عکسهای خزان ایران را بیشتر منتشر کنید. (379246)
۱۴۰۰/۰۸/۲۷ ۰۹:۱۰
مرسی که هر روز اقتصاد ما به قهقرا می رود
مرسی سیاستمداران که هر روز کشور های همسایه برای ما تعیین تکلیف می کنند...
مرسی (379251)
عدالت
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۸/۲۷ ۱۰:۰۹
با سلام.
اگر تمام دستانت را عسل کنی ودر دهان ساسیون عرب بگذاری باز هم دستانت رو گاز می گیرن. (379254)
۱۴۰۰/۰۸/۲۷ ۱۲:۰۸
ببنید ما ایرانی ها چقدر بدبخت هستیم که سوریه و عراق جنگ زده هم حاضر به خرید خودروی ایرانی نیست ولی این مسئولین بی وجدان و خودروسازهای بی اخلاق خودروهای بی کیفیت ایرانی رو با قیمتهای نجومی به ما مردم قالب می کنند و منت هم سرمون میزارند (379263)
۱۴۰۰/۰۸/۲۷ ۱۵:۲۳
انها چقدر بدبختن که از ایران خودرو می خرند خدا کند هیچ کس خودرو منتاژشده ایران نخرند بلکه قیمت خوورو به چند سال پیش یا قیمت حقیقیش را پیدا کند قیمت حقیقی خودرو ایران همون 50میلیون یا پنج میلیون (379266)
۱۴۰۰/۰۸/۲۷ ۱۶:۲۲
داداش اونها بدبخت نیستند. حداقل دولتی دارند که خواسته هاشون احترام میزاره و جنس بنجل رو اجازه ورود به کشورشون رو نمیده. بدبخت ماییم که تو کشور خودمون غریبیم. (379268)
عاشق وطن
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۸/۲۸ ۱۴:۳۴
خدارو شکر کشورهای دو رو و نژاد پرست و توهمی دوزار نمیارزند ،باید تو فشار هم قرارشون داد تا بفهمند یمن ماست چقدر کره داره (379300)