به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۰۹ - ۱۸:۲۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۳۰ ساعت ۱۰:۱۹
کد مطلب : ۳۰۶۵۲۱

بمب‌افکن پنهانکار چین، کابوس آمریکا

بمب‌افکن پنهانکار چین، کابوس آمریکا
گروه بین الملل: در راستای مسابقه تسلیحاتی میان چین و آمریکا، گزارش‌هایی منتشر شده که چین بمب افکنی ساخته که دارای توانایی‌های غیرعادی بوده که می‌تواند منافع آمریکا و حتی خود خاک آمریکا را در خطر بزرگی قرار دهد.
 گزارش‌ها نام این بمب‌افکن چین را «H۲۰» اعلام کرده‌اند که شبیه بمب‌افکن‌های B۲Spirit‌و B۲۱ آمریکاست.پایگاه آمریکایی «نشنال اینترست» که در زمینه امور نظامی و راهبردی فعالیت دارد در مقاله‌ای در این زمینه نوشته بود که آیا آمریکا باید از این بمب‌افکن چینی نگران باشد.این پایگاه تحلیلی در گزارش خود نوشته بود که توانایی پنهانکاری H۲۰ از رادار‌ها هنوز شناخته شده نبوده و همین موضوع باعث نگرانی است.
برد پروازی H۲۰ هم‌تراز بمب‌افکن پیشرفته B۲ آمریکا بوده که این بدان معناست که توانایی‌های هجومی چین می‌تواند جزیره گوام، هاوایی و حتی سرزمین اصلی آمریکا را در معرض خبر قرار دهد.مرکز مطالعات امنیتی و دفاعی «رویال یونایتد» که مقرش در انگلیس بوده درباره این بمب‌افکن چینی نوشته که انتظار می‌رود H۲۰ با موشک‌های هسته‌ای و موشک‌های متعارف مجهز شود که تحولی بزرگ در توانایی نیروی هوایی چین به شمار خواهد آمد.در این گزارش ذکر شده که H۲۰ از لحاظ ظاهری به بمب‌افکن B۲ آمریکا شبیه است. این بمب‌افکن آمریکایی قاره پیما بوده و قابلیت پرواز در مسافت‌های طولانی را دارد.با وجود آنکه چین در زمینه هوش مصنوعی و رایانه پیشرفت‌های سریعی داشته و به سلاح‌های جدیدی دست یافته که سرعت آن‌ها بیش از سرعت صوت است، اما تاریخچه‌ای در زمینه سامانه‌های رادار گریز همانند سامانه‌هایی که آمریکا پیشتر آن را ساخته، ندارد.
این پایگاه تحلیلی نوشت که این امکان وجود دارد که رادار خارجی H۲۰ شبیه به بمب‌افکن‌های آمریکایی باشد، اما فناوری‌های داخلی آن، ماهیت اصلی پنهانکاری پیشرفته آن را تشکیل می‌دهد.
این فناوری‌ها شامل کاهش درجه حرارت در این بمب‌افکن‌ها بوده تا دمای آن نزدیک به دمای هوای اطراف شده که بدین ترتیب رهیابی آن غیرممکن می‌شود. از سوی دیگر، فناوری به کار گرفته شده در موتور این بمب‌افکن‌ها به گونه‌ای است که در درجه حرارتی کمتر از دیگر جنگنده‌ها کار می‌کند.ارتش چین پیشتر اعلام کرده بود که قصد دارد تا هواپیمای جدید خود را در سال ۲۰۲۱ رونمایی کند. در ویدئویی که درباره این هواپیما منتشر شده، H۲۰ زیر کاوری قرار داشته و شبیه بمب‌افکن‌های پنهانکار B-۲ آمریکاست. اعلام رونمایی از این بمب‌افکن جدید با دهمین سالگرد نخستین پرواز جنگنده پنهانکار J-۲۰ چین بوده است.هم J-۲۰ و هم H-۲۰ هر دو توسط شرکت صنایع هوایی چین ساخته شده است.مشخصات زیادی درباره این بمب‌افکن چینی از جمه ابعاد، شکل و ترکیب آن منتشر نشده است. همچنین تعداد بمب‌افکن‌هایی H-۲۰ که چین تولید خواهد کرد برای برنامه‌ریزان تسلیحاتی آمریکا و ارزیابی‌های کارشناسان این کشور حائز اهمیت خواهد بود.
بر اساس گزارش‌ها، آمریکا قصد دارد دست کم ۱۵۰ بمب افکن B-۲۱ را به نیروی هوایی خود اضافه کند.
گزارش‌های وابسته به نهاد‌های چینی اعلام کرده‌اند بمب افکن B-۵۱ پلتفرمی هسته‌ای داشته و می‌تواند موشک کروز دوربرد شلیک کند. بمب افکن B-۲۱ آمریکا نیز چنین قابلیتی دارد.
آزمون واقعی H-۲۰ به کارایی آن در خاصیت پنهانکاری خواهد بود. اگر این بمب‌افکن بتواند ماموریت مورد انتظار خود را با موفقیت انجام دهد بدین معنا است که قادر خواهد بود که وارد حریم هوایی دشمن شده، اهداف را پیدا کرده و به آن حمله کند بدون آنکه کشور مورد تجاوز حتی بداند چیزی آنجاست.

 
برچسب ها: چین