به روز شده در ۱۴۰۰/۱۱/۰۴ - ۰۹:۲۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب : ۳۰۶۷۲۸

برنامه تازه بلاروس برای فشاربر اتحادیه اروپا

برنامه تازه بلاروس برای فشاربر اتحادیه اروپا
گروه بین الملل: لهستان در هشداری جدید اعلام کرد بلاروس در تلاش است تا با هدف فشار بیشتر بر مرز اتحادیه اروپا، مهاجران غیرقانونی بیشتری را از دو کشور افغانستان و ازبکستان روانه مرز لهستان و خاک اتحادیه اروپا کند.
ماتئوش موراویسکی، نخست‌وزیر لهستان که برای گفتگو با اینگریدا سیمونیته، نخست وزیر لیتوانی به پایتخت آن کشور سفر کرده بود، پس از برگزاری مذاکراتی با موضوع راه‌های ممکن برای حل و فصل «وضعیت بسیار سخت» در مرزهای اعضای اتحادیه اروپا اعلام کرد: «سناریوی دشوارتری ما را تهدید می‌کند و به احتمال زیاد تلاش خواهد شد تا از بحران کنونی در افغانستان به عنوان ابزاری جدید برای شدت بخشیدن به بحران مهاجرت استفاده شود.»
 موراویسکی اعلام کرد لهستان آماده کمک مالی به پروازهایی است که مهاجران گرفتار در جنگل‌های مرطوب اروپا را به کشورهایشان برمی‌گردانند.
او افزود: ورشو آماده بستن تمام گذرگاه‌های مرزی با بلاروس با هدف افزایش فشارهای اقتصادی بر رژیم لوکاشنکو است. پیش از این در هفته گذشته گذرگاه لهستان در نزدیکی روستای کوزنیکا بسته شده بود.اتحادیه اروپا می‌گوید بحرانی مهاجرانی که در مرزهای شرقی این بلوک بوجود آمده، حاصل اقدامات تلافی جویانه الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا پس از سرکوب معترضان طرفدار دموکراسی است. بروکسل این رفتار مینسک را «حمله» به اتحادیه اروپا توصیف کرده است.اتحادیه اروپا همچنان بلاروس را مسئول حوادث روی داده در مرزهای شرقی خود می‌داند و یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا در یکی از آخرین واکنش‌ها به رفتار بلاروس اعلام کرد: «لوکاشنکو در این بحران مانند یک تورگردان بدون مجوز عمل کرد که یک بستۀ مسافرتی گران به اتحادیه اروپا را فروخت اما این برنامۀ سفر در همان آغاز کار شکست خورد. خانواده‌ها و کودکان زیادی فریب این برنامه را خوردند و به سوی فاجعه‌ای که رنج زیادی به همراه داشت، کشانده شدند.»
برچسب ها: بلاروس