به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۲۱:۳۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ساعت ۰۸:۱۵
کد مطلب : ۳۰۷۳۵۶

اسرائیل و مراکش پیمان دفاعی امضا کردند

اسرائیل و مراکش  پیمان دفاعی امضا کردند
گروه بین الملل: اسرائیل و مراکش با هدف حفظ منافع ملی و امنیتی و در سایه نگرانی‌ نسبت به تهدید ایران در منطقه و تروریست‌ها پیمان دفاعی منعقد کردند. این پیمان شامل همکاری اطلاعاتی، معامله تسلیحاتی و تمرینات مشترک نظامی است.
 اسرائیل بار دیگر آمادگی کشور خود در زمینه تحکیم منافع امنیت ملی در همکاری با کشورهای عربی را در انعقاد یک پیمان دفاعی با مراکش به نمایش گذاشت. بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل با حضور در رباط، پایتخت مراکش گفت که این تفاهم‌نامه دربرگیرنده همکاری اطلاعاتی، معامله تسلیحاتی و تمرینات نظامی مشترک است.
این سفر دو روزه وزیر دفاع اسرائیل به مراکش در زمانی صورت می‌گیرد که اسرائیل، امارات متحده عربی و بحرین رزمایشی دریایی برگزار می‌کنند. این دو کشور حاشیه خلیج فارس سال گذشته در کنار مراکش و سودان روابط دیپلماتیک با اسرائیل برقرار کردند.پس از مراسم انعقاد پیمان دفاعی با امضای عبداللطیف لودیی، وزیر دفاع مراکش و بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، یک مشاور ارشد گانتس گفت که مراکش به دانش اسرائیل برای مبارزه با شبه‌نظامیان نیازمند است.
زْهَر پالتی، مشاور ارشد وزیر دفاع اسرائیل  گفت: «این پیمان امکان کمک به آنها و آنچه که به آن نیاز دارند را برای ما فراهم می‌سازد؛ البته با رعایت منافع اسرائیل در منطقه.»پالتی افزود: «مراکش سال‌هاست که در چند جبهه علیه ترور می‌جنگد، کشوری است که علیه القاعده و گروه‌های جهادی بین‌المللی مبارزه می‌کند.»مقامات رباط تاکنون در مورد امضای این پیمان دفاعی ابراز نظر نکرده‌اند. نیروهای مسلح سلطنتی مراکش اعلام کرد که دو کشور پیش از این تفاهم‌نامه‌ای در زمینه همکاری سایبری و امنیت داده‌های دیجیتال امضا کرده‌اند که امکان خرید تکنولوژی پیشرفته نظامی از اسرائیل را فراهم می‌سازد.رسانه‌های اسرائیل در مورد احتمال خرید پهپاد و سامانه‌های پدافند هوایی از سوی مراکش گمانه‌زنی کرده‌اند.ژنرال آمیکام نورکین، فرمانده نیروی هوایی اسرائیل از ابراز نظر در این زمینه خودداری کرد و  گفت که "قدرت هوایی" اسرائیل از "دیپلماسی" با هم‌پیمانان عربی خود برای مقابله با ایران استقبال می‌کند.
نورکین گفت: «من فکر می‌کنم که این (ملاقات گانتس در رباط) یک فرصت است.» او افزود، به خاطر می‌آورد که در نمایشگاه هوایی دبی همتای مراکشی به سراغش آمد تا خود را معرفی کند و هنگام گفت‌وگوی طرفین "چند جمله به زبان عبری بر زبان آورد".یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل برای نخستین بار در اوت سال جاری میلادی راهی مراکش شد. او بالاترین مقامی است که از سال ۲۰۰۳ بدین سو به این کشور عربی سفر کرده است.
برچسب ها: اسرائیل