به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۴ - ۱۳:۱۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ساعت ۱۲:۲۰
کد مطلب : ۳۰۷۳۷۵

فقط در ایران رخ می‌دهد!

فقط در ایران رخ می‌دهد!
گروه ورزشی:روزنامه شرق نوشت:هفته ششم رقابت‌های لیگ برتر ایران عصر روز گذشته با برگزاری هشت دیدار به پایان رسید که نهایتا اتفاقات مهمی در بالای جدول رخ داد و سپاهان دوباره به صدر رسید. با این وجود و بدون درنظرگرفتن اتفاقات فوتبالی رخ‌داده در این هفته، مهم‌ترین مسئله‌ای که بازی‌های دیروز را تحت تأثیر قرار داد در مورد بازیکنان خارجی استقلال بود. در‌حالی‌که فرهاد مجیدی ترکیب تیمش را برای دیدار با گل‌گهر اعلام و مشخص کرده بود که هم کوین یامگا و هم رودی ژستد در ترکیب حضور دارند، مجبور شد یک ساعت مانده به شروع بازی، این دو نفر را از ترکیب ۲۳ نفره استقلال خارج کرده و ترکیب تیمش را برای حساس‌ترین بازی هفته تغییر دهد.
دلیل این مورد، اما سرمنشأ همان اتفاقات جنجالی است که «فقط در ایران رخ می‌دهد». مسئولان سازمان لیگ پیش از این بازی به استقلالی‌ها اعلام کرده‌اند نمی‌توانند از دو بازیکن خارجی‌شان در این بازی استفاده کنند. آن‌ها اعلام کرده‌اند ضمانتی که برای این دو بازیکن خارجی از سوی استقلالی‌ها ارائه شده، پذیرفتنی نیست و به همین دلیل دو بازیکن خارجی استقلال جواز بازی‌کردن را به دست نیاوردند.پیش از پرداختن به جزئیات بیشتر این موضوع، اما ابتدا بهتر است بحث ضمانت‌نامه مالی برای بازیکنان خارجی در لیگ برتر ایران مورد بررسی مختصری قرار بگیرد. وزارت ورزش به همراه فدراسیون فوتبال در فصل گذشته، جذب بازیکن خارجی را برای تیم‌های ایرانی به‌ویژه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس ممنوع کرد. دلیلش بدهی انباشته این دو باشگاه به بازیکنان و اعضای کادر فنی خارجی بود که به ایران آمدند.
امسال این قانون به‌صورت مشروط برداشته شد؛ شرط آن بود تیمی که بازیکن خارجی می‌آورد باید به ازای هر نفر، ضمانت‌نامه بانکی معتبر بدهد تا بحث شکایت و شکایت‌کشی و نپرداختن پول بازیکنان خارجی دیگر پیش نیاید. استقلال با آگاهی از این موضوع به سراغ خریدن بازیکنان خارجی رفت و خیلی سریع هم هر دو بازیکنش را در ترکیب اصلی قرار داد. حال، اما بعد از سپری‌شدن پنج هفته از آنکه بازیکن خارجی استقلال در ترکیب این تیم به میدان رفته، به ناگاه مسئولان سازمان لیگ به استقلالی‌ها اعلام می‌کنند حضور این دو بازیکن در ترکیب اصلی غیرقانونی است!
مسئله اینجا مرز باریک بین «مقصر» و «متخلف» است؛ اگر بازیکنان خارجی استقلال به‌صورت قانونی نمی‌توانستند بازی کنند، چه شده که پنج هفته را به میدان رفته‌اند؟ نمی‌شود «امری» برای پنج هفته قانونی باشد و بعد یک‌باره غیرقانونی اعلام شود؟ اینجاست که مسئولان سازمان لیگ از «ایرانی‌بازی» (!) در این پرونده پرده برداشته و می‌گویند برای رعایت حال استقلالی‌ها به آن‌ها چند بازی مهلت داده شده تا بتوانند ضمانت‌نامه بانکی مورد‌نیاز را فراهم کنند.
در‌واقع اینجا فعل غیرقانونی رخ داده و برای بازیکنی که ضمانت‌نامه لازم ارائه نشده، کارت بازی صادر شده است. پس تقصیر یا تخلف اصلی ابتدا از سوی سازمان لیگ صورت‌گرفته که امری غیرقانونی را با بند «رعایت حال» قانونی کرده و کارت بازیکنان خارجی استقلال را صادر کرده است. مورد بعدی، اما به مسئولان باشگاه استقلال برمی‌گردد که چطور از مهلت به دست آورده استفاده نکرده و ضمانت‌نامه را ارائه نکرده‌اند تا تیمشان دچار مشکل نشود.اینجا استقلالی‌ها دو موضوع را عنوان می‌کنند که جای بحث دارد؛ اول می‌گویند با تأکید وزارت ورزش آن‌ها به‌عنوان یک نهاد دولتی نمی‌توانند ضمانت‌نامه‌ای که مسئولان سازمان لیگ می‌خواسته را ارائه کنند؛ این موضوع توسط مسئولان سازمان لیگ رد شده است. موضوع دوم، اما این است که آن‌ها می‌گویند سندی گرو گذاشته‌اند که ارزشش بسیار بیشتر از ضمانت‌نامه‌ای است که مسئولان سازمان لیگ خواسته‌اند.
با‌این‌حال، امری که بیژن طاهری، مدیر ورزشی استقلال به آن اشاره می‌کند چیز دیگری است؛ او می‌گوید سازمان لیگ برای ماجرای تبلیغات محیطی با استقلال لج کرده و به خاطر همان موضوع است که اجازه بازی‌کردن به خارجی‌های استقلال را نداده است! مشخص نیست این ادعا تا چه اندازه درست و مبتنی بر حقیقت باشد، ولی رخ‌دادن این فعل عجیب آن‌هم در آستانه بازی استقلال بدون حرف‌و‌حدیث هم نیست.
مسئولان سازمان لیگ ادعا کرده‌اند که دو بار در این مورد به استقلالی‌ها تذکر داده‌اند، ولی آن‌ها این تذکر را جدی نگرفته‌اند. مسئله‌ای که در این میان آزاردهنده است، نوع برخورد غیرحرفه‌ای صورت گرفته در لیگ به اصطلاح «برتر» ایران است؛ اگر استقلال ضمانت لازم را برای خارجی‌هایش ارائه نداده، چرا کارت بازی برای بازیکنان این تیم صادر شده است؟ اگر هم که برای «رعایت حال» (از آن دست اتفاقات غیرحرفه‌ای که در لیگ ایران رخ می‌دهد) کارت بازی صادر شده، چطور برای یک دیدار دیگر این بند رعایت حال شامل استقلال نشده و به آن‌ها تا بازی بعدی فرصت داده نشده است؟ این‌ها تناقضاتی است که ذهن مخاطب را آزار می‌دهد و نهایتا هم بعید است فرد، سازمان یا نهادی که در این پرونده مقصر یا متخلف بوده، شناسایی شود و حداقل اندک جریمه‌ای شود.به‌هر‌روی، استقلال که با این شوک ناخواسته روبه‌رو شده بود، عصر روز گذشته مقابل گل‌گهر در سیرجان به تساوی بدون گل رسید تا برای سومین هفته پیاپی دستش از رسیدن به سه امتیاز کوتاه بماند. این‌بار، اما برخلاف هفته پیش، استقلال تاوان بیشتری داد و صدر جدول را هم از دست داد. با توجه به پیروزی ۲ بر صفر سپاهان برابر فجرسپاسی و همین‌طور تساوی آلومینیوم با هوادار (صفر- صفر)، استقلال به رتبه سوم جدول رده‌بندی سقوط کرد.
برچسب ها: فوتبال