به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۱۱ - ۱۰:۱۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ساعت ۱۳:۲۸
کد مطلب : ۳۰۷۳۸۳

واكنش سازمان ملل و اتحادیه اروپا به اعدام آرمان

واكنش سازمان ملل و اتحادیه اروپا به اعدام آرمان
گروه جامعه: قصاص (اعدام) آرمان عبدالعالی که متهم بود در ۱۷ سالگی نامزد خود را کُشته است، با اعتراض‌های نهادهای بین‌المللی و برخی کشورهای جهان همراه شد.
خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ایران دیروز چهارشنبه ۲۴ نوامبر (۳ آذر) اعلام کرد که حکم قصاص آرمان عبدالعالی در پی تقاضای خانواده مقتول سحرگاه چهارشنبه در زندان رجایی شهر اجرا شده است. از همین رو کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد که اعدام آرمان عبدالعالی با وجود تلاش‌های بسیار برای ممانعت از اجرای این حکم، «به شدت تکان‌دهنده» است. لیز تروسل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از اینکه آرمان عبدالعالی در دو ماه گذشته ۶ بار برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود، ابراز تأسف کرد. اتحادیه اروپا هم با محکوم کردن اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی، اعلام کرد که این اعدام «مغایر» با تعهدات بین‌المللی است. اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «احکام اعدام برای جرایمی که توسط افراد زیر ۱۸ سال اتفاق می‌افتند خلاف تعهدات بین‌المللی، ذیل میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و پیمان‌نامه حقوق کودک است.»
به گزارش یورونیوز، همچنین فرانسه با محکوم کردن اعدام آرمان عبدالعالی بر مخالفت «همیشگی» این کشور با مجازات اعدام در همه دنیا و در هر شرایطی تأکید کرد. بربل کوفلر، مسئول امور حقوق بشر دولت آلمان هم گفت که اعدام آرمان عبدالعالی برای او «تکان‌دهنده» بوده است. او گفت که نسبت به رعایت قانون در خصوص این پرونده شک دارد. بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل، ۲۴۶ نفر در سال ۲۰۲۰ در ایران اعدام شده‌اند. کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیر دولتی غربی همواره از ایران به دلیل اعدام افرادی که به هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند، انتقاد کرده‌اند.
برچسب ها: اعدام