به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۱۶ - ۰۹:۲۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۵ ساعت ۱۱:۰۸
کد مطلب : ۳۰۷۴۶۰

تحریم‌ها لغو نشود، مذاکرات شکست می‌خورد

تحریم‌ها لغو نشود، مذاکرات شکست می‌خورد
گروه سیاسی:مذاکره کننده ارشد ایران در مصاحبه با یک نشریه انگلیسی شرط موفقیت در مذاکرات برجامی را لغو تمامی تحریم‌ها از سوی آمریکا دانست.
علی باقری کنی، در مصاحبه با نشریه انگلیسی ایندیپندنت لغو تمامی تحریم‌ها علیه ایران را شرط لازم برای موفقیت مذاکرات هسته‌ای در وین دانست.
این دیپلمات کشورمان  گفت: «اولین مذاکره دولت جدید ایران در روز‌های آتی برگزار خواهد شد و اگر آمریکا با یک سری شرایط موافقت نکند، با شکست مواجه خواهیم شد. هدف مذاکرات در اصل این است که دولت بایدن به توافقی بپیوندند که دولت ترامپ یک‌جانبه از آن خارج شد. البته هرگونه پیشرفتی در این راستا باید همراه با لغو تمامی تحریم‌ها باشد و این تضمین ارائه شود که دولت‌های بعدی در آمریکا مانند ترامپ یک‌جانبه از این توافق خارج نشوند.»
علی باقری کنی در ادامه افزود: «متأسفانه سیاستِ شکست خورده فشار حداکثری علیه ایران از دولت دونالد ترامپ آغاز شد و همچنان در دولت بایدن ادامه دارد. بایدن برای خروج از "سردگمی سیاسی" باید تمامی تحریم‌ها را لغو کند.»در بخش دیگر این مصاحبه نماینده کشورمان به تحولات منطقه اشاره کرد و گفت: «فرار آمریکا از افغانستان بار دیگر نشان داد که این کشور شریک قابل اتکایی برای هیچ کشوری نیست، اما ما در تعامل با کشور‌های منطقه هستیم.»
علی باقری کنی در ادامه به لزوم آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران از سوی انگلیس اشاره کرد و گفت: «اروپایی‌ها باید عدم پیروی خود از تعهداتشان ذیل برجام را با گام‌هایی عملی جبران کنند. موضع‌گیری ما در قبال دیگر کشور‌ها بر اساس منافع تعیین می‌شود و به روابط آن‌ها با آمریکا کار نداریم. کشور‌هایی که برسر میز مذاکرات حضور دارند باید قادر باشند مستقل عمل کنند.»
 دور هفتم مذاکرات احیای برجام در وین ۸ آذر  ماه برگزار می‌شود. ایران با شروط تازه و تیم مذاکره کننده جدیدی به وین می‌رود.
دو شرط مهم ایران این است: همه تحریم‌ها لغو شود و اینکه آمریکا تضمین دهد از برجام خارج نمی شود. شروطی که کار را برای رسیدن به توافق دشوار می‌کند.
رهبری تیم مذاکره کننده ایران را علی باقری بر عهده دارد که در زمان ریاست سعید جلیلی بر شورای عالی امنیت ملی معاون او بود. باقری در سال‌های اخیر از منتقدان جدی برجام بوده است.
برچسب ها: مذاکرات