به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۴ - ۱۲:۱۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۶ ساعت ۱۵:۱۲
کد مطلب : ۳۰۷۷۴۰

ماژول جدید روسیه به ایستگاه فضایی رسید

ماژول جدید روسیه به ایستگاه فضایی رسید
گروه علمی: ماژول پنج تنی "پریچال"(Prichal) روسیه به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید.به گزارش ایسنا، ماژول فضایی پریچال در روز جمعه ۲۶ نوامبر(۵ آذر) ‌ در ساعت ۱۰:۱۹ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۸:۴۹ تهران) به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید و به طور مستقل به ماژول چند منظوره "نائوکا"(Nauka) متعلق به روسیه متصل شد.
 
این ماژول دو روز قبل از پایگاه فضایی "بایکونور" در قزاقستان به سمت ایستگاه فضایی پرتاب شده بود و در زمان پهلوگیری در ارتفاع ۲۶۰ مایلی(۴۱۸ کیلومتر) بر فراز اوکراین پرواز می‌کرد.برای آن که فضا برای اتصال پریچال باز شود یک محموله بدون خدمه در روز ۲۵ نوامبر(۴ آذر) از ماژول نائوکا جدا شد و در جو زمین سوخت.

"پریچال" که در زبان روسی به معنای "اسکله" است، چهار تن وزن و حدود ۱۴ متر مکعب حجم داخلی دارد. این ماژول دارای پنج درگاه اتصال است و امکان سوخت‌رسانی به ماژول نائوکا را فراهم می‌کند.ماژول نائوکا که در روسی به معنای "علم" است در ماه ژوئیه به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال شد.فضاپیمای باری اصلاح شده "پروگرس" که ماژول جدید "پریچال" را با خود به فضا برد تا اواخر ماه دسامبر در این مکان باقی خواهد ماند.