به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۱۰:۱۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۸ ساعت ۱۹:۳۸
کد مطلب : ۳۰۸۲۵۹

نماینده مجلس: دختر ۱۳ساله کودک همسر نیست

گروه سیاسی: مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود، تعداد ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله در بهار ۱۴۰۰ دارای ۳۲ درصد رشد در قیاس با آمار مشابه خود در بهار سال گذشته اعلام و تاکید کرده است که این آمار فصلی دال بر ۹۷۵۳ ازدواج برای این بازه سنی از دختران با توجه به آمار‌های مشابه فصلی طی دو سال اخیر بالاترین تعداد را نشان می‌دهد.
نماینده مجلس: دختر ۱۳ساله کودک همسر نیست
حسن نوروزی، نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم درباره علت رشد این آمار گفت: نگاه درست و صحیح به مقوله ازدواج، نگاه اسلام است، نگاهی که می‌گوید ازدواج دختر با بلوغ او و ازدواج، ولی ممکن است یعنی برای تعیین زمان مناسب برای ازدواج، بلوغ در نظر گرفته می‌شود و البته اذن، ولی به معنی پدر یا در صورت فقدان پدر، پدربزرگ، ولی دختر است.

نوروزی در پاسخ به این سوال که «با این استدلال تعیین سن قانونی برای ازدواج لازم نیست»، تاکید کرد: به طور قطع همین است، سن ازدواج در دختران به معنی سن بلوغ در نظر گرفته می‌شد که عموما سن ۱۳ یا ۱۴ سال است و این که دختر بتواند زندگی را به جلو برد یا خیر نیز به اذن، ولی باز می‌گردد.وی ادامه داد: قانون درست برای ازدواج، قانون اسلام است.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم با انتقاد از اطلاق عنوان کودک همسری به دختران ۱۳ یا ۱۴ ساله گفت: کودک همسری به موارد ازدواج بچه ۹ سال یا ۱۰ سال گفته می‌شود، اما دختر ۱۳ ساله که دیگر کودک همسر نیست.

نوروزی در پاسخ به این مساله که منتقدان کودک همسری سن ۱۰ تا ۱۴ سال را کودک همسر دانسته و نگران رشد امار ازدواج در این جمعیت هستند، گفت: این گروه ۱۴ تا ۱۶ سال را هم کودک همسر می‌گویند، حکم درست همان است که اسلام می‌فرماید.
مرجع : دیده بان ایران

۱۴۰۰/۰۹/۰۸ ۲۰:۴۱
اول از خودت شروع کن البته از قماش تو هیچی بعید نیست کسی که خودش اقرار کنه بسوی مردم تیر اندازی کردم بیشتر از این انتظار نمیره (379623)
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۹/۰۹ ۰۹:۰۳
واقعا باعث تاسف است.
همچین افرادی نماینده باشند.
یکی نیست بهش بگه خواهر و دختر خودت رو حاضری تو 13 سالگی شوهر بدی .
مگه بلوغ فط بلوغ جنسی
است.
بلوغ اجتماعی است
بلوغ اقتصادی است
و...

یه دختر 13 ساله چطور میخواد مدیریت یه خونه بچرخونه. (379628)
۱۴۰۰/۰۹/۰۹ ۲۲:۵۱
ببین برای .... چه آسمان و ریسمانی به هم می بافند. (379648)
۱۴۰۰/۰۹/۱۰ ۰۷:۰۰
احکام اسلام به اقتضای زمان و مکان بوده ،،،برادر،،، امروز این عمل انسان آزاری است ،،،، (379651)