به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۶:۲۳
 
۴
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۰ ساعت ۱۷:۵۹
کد مطلب : ۳۰۸۵۹۸

کارزار «اصفهان تنها نیست» با نماد چشم بسته

کارزار «اصفهان تنها نیست» با نماد چشم بسته
گروه سیاسی: گروهی از کاربران رسانه‌های اجتماعی، مادران داغدار و برخی هنرمندان با انتشار عکس‌ نمادین خود با چشم بسته و هشتگ «اصفهان تنها نیست» به کارزار حمایت از معترضان اصفهان پیوستند.
در روزهای گذشته، تصاویر متعددی از مجروحان معترض اصفهانی منتشر شد که نشان می‌داد به دلیل اصابت گلوله‌های تفنگ‌های ساچمه‌ای، تعداد زیادی از آنان از ناحیه چشم آسیب‌ دیده‌اند. بر اساس گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، در حال حاضر فقط در یک مرکز درمانی شهر اصفهان ۱۹ مجروح بستری‌اند که حال دو نفر آنان وخیم گزارش شده است. به دنبال این اتفاق، کاربران رسانه‌های اجتماعی کارزاری را برای حمایت از مردم اصفهان به راه‌ انداختند و عکس‌هایی از خود با چشمان بسته را در فضای مجازی منتشر کردند.
محمدعلی طالبی، مهناز محمدی و پرستو صالحی از جمله هنرمندانی بودند که به این کارزار پیوستند و با معترضان مجروح اعلام همبستگی کردند. پرستو صالحی بازیگر سابق تئاتر و سینما که به‌تازگی از ایران مهاجرت کرده، با انتشار عکسی از خود در حالی‌ که یک چشمش را پوشانده است، نوشت: «پاسخ هیچ‌ مطالبه‌ حقی پلیس ضدشورش نیست.»  معین، خواننده سرشناس ایرانی مقیم خارج ایران که اهل اصفهان است، در واکنش به اعتراضات اخیر در این شهر با انتشار عکسی از یک کشاورز اصفهانی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «به علت سیاست‌های غلط و ناکارآمد مسئولان در مدیریت آب، متاسفانه مسئله آب در ایران بحرانی شده است. به همین دلیل مردم و کشاورزان نجیب اصفهان شروع به اعتراض کردند تا شاید حرفشان شنیده شود و در مورد این موضوع فکری بشود. ولی متاسفانه مسئولان به‌جای چاره‌اندیشی و همدلی با مردم، کمافی‌السابق برخوردی نامناسب و تهاجمی و سرکوب‌گرانه را انجام می‌دهند.»
مادران نوید بهبودی و پژمان قلی‌پور، از کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان ۹۸، نیز از جمله افرادی بودند که با انتشار عکس‌هایی از خود با چشم بسته با مردم و کشاورزان معترض اصفهانی ابراز همدردی کردند و نوشتند: «فرزندان مجروح اصفهان همانند فرزندان ما هستند و اجازه نمی‌دهیم خبر رنج آن‌ها دفن شود.» با پیوستن کاربران رسانه‌های اجتماعی به کارزار «اصفهان تنها نیست» با نماد چشم بسته برخی از حساب‌های کاربری نیز رویدادهای مشابه تاریخی از جمله اعتراض‌های مردمی در شیلی و بولیوی را یادآور شدند که در آن‌ها نیز ماموران برخی از مردم را از ناحیه چشم مجروح کردند و پس از آن تعداد زیادی از معترضان با یک چشم بسته به خیابان‌ها آمدند.
این در حالی است که خبرگزاری‌های داخلی همچون فارس و تسنیم می‌گویند معترضان اصفهانی «گروهی اندک» و «عوامل خارجی» بودند، صداوسیما نیز طبق روال همیشگی خود، چند روز پس از اعتراض‌ها، پخش اعتراف‌های اجباری را آغاز کرد. در این مصاحبه، یکی از زنان دستگیر شده می‌گوید که آتش زدن چادر کشاورزان کار او بوده است و مردی اعتراف می‌کند که پوکه گاز اشک‌آور را کنار رد خون ریخته روی زمین گذاشته است تا «صحنه‌سازی» کند! رویکرد مقام‌ها و رسانه‌های رسمی ایران به اعتراض‌های اصفهان همچون همیشه «انکار» و «تهدید» است. پس از نمایندگان استان اصفهان که در مصاحبه‌های خود مدعی شدند در اصفهان «اتفاق خاصی» نیفتاده است، رئیس دادگستری اصفهان، هم گفت که با آنان «بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای» برخورد می‌شود. اسدالله جعفری، تصریح کرد: «برای عاملان این حادثه پرونده‌های قضایی ویژه در دادسرای مرکز استان تشکیل و پس از انجام مراحل، تحقیقات قضایی با سرعت در شعب ویژه محاکم رسیدگی می‌شود.»
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


۱۴۰۰/۰۹/۱۱ ۱۶:۵۸
کوری چشم ، بابت حضور در یک اعتراض مسالمت آمیز بسیار بیرحمانه ، ظالمانه و ضد انسانی است . (379699)
۱۴۰۰/۰۹/۱۱ ۱۹:۲۸
...................مردم دیگر گول.... نمیخورن...... (379705)