به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ - ۲۱:۲۷
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۱ ساعت ۱۰:۱۰
کد مطلب : ۳۰۸۶۴۱

پالس‌های متناقض روز سوم مذاکرات وین

پالس‌های متناقض روز سوم مذاکرات وین
گروه سیاسی:روزنامه خراسان نوشت: روز گذشته و در سومین روزمذاکرات وین دو اتفاق مهم افتاد؛ یکی ادامه جلسات کارگروه هسته‌ای که قرار است به تعهدات برجامی ایران بپردازد و دیگری ملاقات‌های دوجانبه میان هیئت‌های دیپلماتیک کشورهای حاضر در وین.
بر اساس اطلاعات رسیده به خراسان، ایران در نشست کارگروه لغو تحریم‌ها روز سه‌شنبه، خواسته‌های خود را برای لغو تحریم‌ها به صورت دسته‌بندی‌شده و مشخص مطرح و به دیگر هیئت‌ها نیز توصیه کرده که فعالانه و سازنده به ارائه راهکار و پیشنهاد درباره چگونگی برداشتن تحریم‌ها بپردازند. همچنین قرار شد مذاکرات روز پنج شنبه و با دستور کار بررسی جمع بندی کارگروه تحریم و هسته‌های ادامه پیدا کند. با این حال سومین روز مذاکرات حاوی پالس‌های متناقضی هم بود.
در همین باره خبرهای رسیده حاکی است کشورهای اروپایی خواهان پایان زودهنگام مذاکرات هستند.گفته می‌شود علت این عجله مشکلات داخلی اروپایی‌ها با آمریکایی‌ها و نداشتن استقلال تصمیم گیری از سوی اروپاست هرچند آمریکا هم با مشکلات متعددی در داخل روبه رو شده و جمهوری خواهان با خط و نشان کشیدن برای بایدن تهدیدات برای برهم زدن توافق احتمالی را شروع کرده‌اند، این همان موضوعی است که باعث شده ایران بر سر گرفتن تضمین مناسب از اروپا و آمریکا مطمئن‌تر شود. از آژانس هم خبر رسید که ایران برای اولین بار از زمان تاسیس سایت غنی سازی فردو موفق شده با یک زنجیره 166تایی از سانتریفیوژهای پیشرفته IR6 که توان غنی سازی 10 برابری نسبت به مدل IR1 دارند موادغنی شده 5درصد به دست آورد.
رایزنی‌های باقری با مورا و نمایندگان 3 کشور اروپایی
روز گذشته همزمان با کار کمیته‌های تخصصی در هتل کوبورگ، «علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیئت ایرانی در مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ بار دیگر با «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام دیداری دوجانبه داشت. وی همچنین با نمایندگان سه کشور اروپایی عضو برجام با حضور انریکه مورا به رایزنی پرداخت. این نخستین دیدار باقری با نمایندگان این سه کشور در وین به صورت سه جانبه بود. باقری طی دو سه روز اخیر علاوه بر رایزنی دوجانبه با مورا با نمایندگان روسیه و چین نیز نشستی سه جانبه داشت.
اختلاف بر سر سانتریفیوژهای ایران
در حالی که ایران همواره اعلام کرده اولویتش در مذاکرات موضوع رفع تحریم هاست و تا آن‌ها حل نشود هیچ تفاهمی صورت نمی‌گیرد، رسانه‌های غربی همچنان سعی در بزرگ جلوه دادن بخش‌های هسته‌ای مذاکرات دارند.در همین زمینه خبرگزاری آمریکایی رویترز نوشت: دیپلمات‌های اروپایی که اشاره‌ای به نام آن‌ها نشده در جمع‌ خبرنگاران مدعی شده‌اند مسئله سانتریفیوژهای ایران یکی از اختلافات موجود در مذاکرات وین است. این دیپلمات‌ها گفته‌اند قصد ندارند برای گفت‌وگوها«ضرب‌الاجل مصنوعی» تعیین کنند،اما در عین حال تصریح کرده‌اند: «وقتی برای صرف کردن روی تعارفات نداریم و اگر آن‌ها نشان ندهند که درباره این مسئله جدی هستند به مشکل برخواهیم خورد. ۴۸ ساعت آینده بسیار مهم خواهد بود.»
برچسب ها: مذاکرات وین
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *