کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

فضای امنیتی در اصفهان و بسته‌شدن خیابان‌ها

12 آذر 1400 ساعت 17:14


گروه سیاسی: پس از اعتراضات کشاورزان و مردم اصفهان در هفته‌های گذشته و به‌دنبال انتشار فراخوانی برای برگزاری نماز در روز جمعه، محمدرضا محمدی، رئیس‌ پلیس راهور اعلام کرد از ساعت پنج صبح امروز جمعه، 12 آذرماه در حاشیه زاینده‌رود و در مسیرهای منتهی به پل خواجو ممنوعیت تردد و توقف عمومی اعمال می‌شود و کاربران رسانه‌های اجتماعی هم از برقراری «فضای شدید امنیتی» در این شهر خبر می‌دهند.

همزمان گزارش‌هایی درباره کاهش سرعت اینترنت و اختلال در شبکه تلفن همراه منتشر شده است. هفته گذشته فراخوانی در رسانه‌های اجتماعی مبنی بر دعوت از مردم برای برگزاری نماز جمعه این هفته، بر بستر خشک زاینده‌رود در نزدیکی پل خواجو انتشار یافت. در این فراخوان، از شهروندان اصفهانی خواسته شده در بستر رودخانه «نماز مردمی» و نه «نماز جمعه» برگزار کنند. محمدعلی احمدی، فرماندار اصفهان روز گذشته هشدار داد که برگزاری «هرگونه» تجمع در روز جمعه در این استان «غیرقانونی» خواهد بود. او گفت: «همان طور که نمایندگان کشاورزان در شرق و غرب استان اعلام کردند، کشاورزان هیچ‌گونه تجمعی ندارند». موسی غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون حقوقی مجلس ایران هم در گفت‌وگو با سایت «رویداد24» با اشاره به اعتراضات اصفهان گفت، اگر کسی در جریان اعتراضات اقدام مخرب داشت، می‌توان به او تیراندازی کرد!

موج جدید اعتراضات عمومی به بحران آب از 17 آبان توسط کشاورزان اصفهانی آغاز شد و از 28 آبان با پیوستن مردم به این اعتراضات، معترضان به نشانه شرایط وخیم بی‌آبی به نصب چادر در بستر خشک زاینده‌رود اقدام کردند. پس از حمله و آتش‌زدن چادرهای معترضان اصفهانی در بستر زاینده‌رود در سحرگاه پنج‌شنبه، فراخوان اعتراضی مجددی برای حضور مردم در روز جمعه پنج آذر جهت اعتراض به شرایط بی‌آبی صادر شد. در اعتراضات روز جمعه، درگیری‌های شدیدی میان مردم و کشاورزان اصفهانی با ماموران صورت گرفت که تا پاسی از شب ادامه یافت که در پی آن گروهی از شهروندان زخمی شدند. یک سایت حقوق بشر شمار بازداشتی‌ها را دست‌کم 214 نفر از جمله 13 کودک را اعلام کرد. «سازمان حقوق‌ بشر ایران» هم اعلام کرده است که حداقل 40 نفر در اعتراض‌‌های اصفهان، دست‌کم یک چشم‌ خود را بر اساس اصابت «گلوله ساچمه‌ای» از دست داده‌اند.
 


کد مطلب: 308815

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/308815/فضای-امنیتی-اصفهان-بسته-شدن-خیابان-ها

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir