به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۰۳:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۴ ساعت ۱۳:۱۴
کد مطلب : ۳۰۹۱۳۶

واکسن کرونا مانعی برای اهدای خون نیست

واکسن کرونا مانعی برای اهدای خون نیست
گروه جامعه: مدیرکل انتقال خون البرز گفت: واکسینه شدن افراد هیچ مانعی برای اهدای خون نیست و به جز واکسن‌های آسترازنکا و اسپوتنیک که افراد ۱۴ روز پس از واکسیناسیون می‌توانند اهدای خون را انجام دهند، برای افراد واکسینه با سایر واکسن‌ها هیچ مشکل خاصی نیست.میر محمدعلی حسینی  با اشاره به اینکه اهدای خون باید به برنامه زندگی مردم تبدیل شود، اظهار کرد: نیاز به خون و فرآورده‌های خونی یک نیاز دائمی است و این طور نیست که به فصل یا ایام خاصی از سال محدود باشد.
 
وی با اشاره به اینکه با توجه به کوتاه شدن روزها در فصول سرد، میزان مراجعه مردم به پایگاه‌های انتقال خون کاهش پیدا می‌کند، ادامه داد: این در حالی است که نیاز به خون و فرآورده‌های آن در مراکز درمانی و اتاق های عمل و نیاز مصرف‌کنندگان مستمر مانند بیماران تالاسمی، هموفیلی و دیالیزی مانند دیگر روزهای سال به قوت خود باقی است.

این مسئول با بیان اینکه اهداکنندگان باید قبل از مراجعه به پایگاه‌های انتقال خون ثبت نام کنند، اضافه کرد: از مردم می خواهیم که با ثبت نام و نوبت اینترنتی، از تجمعات در مراکز اهدای خون جلوگیری کنند.حسینی با اشاره به اینکه سن اهدای خون از ۱۸ سالگی تا ۶۰ سال است، اضافه کرد: نباید فراموش کنیم اقداماتی مثل تتو موجب معافیت افراد از اهدای خون می‌شود.

مدیرکل انتقال خون البرز در پاسخ به اینکه واکسن کرونا منعی برای اهدای خون ایجاد می‌کند، گفت: واکسینه شدن افراد هیچ مانعی برای اهدای خون نیست و به جز واکسن‌های آسترازنکا و اسپوتنیک که افراد ۱۴ روز پس از واکسیناسیون می‌توانند اهدای خون را انجام دهند، برای افراد واکسینه با سایر واکسن‌ها هیچ مشکل خاصی نیست. این مسئول توضیح داد: اهداکنندگان به محض رفع علائم پس از واکسیناسیون می‌توانند به مراکز اهدای خون مراجعه کنند.
برچسب ها: اهدای خون