به روز شده در ۱۴۰۰/۱۰/۳۰ - ۱۳:۲۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۸ ساعت ۱۴:۰۰
کد مطلب : ۳۰۹۷۳۸

نکاتی در مورد صدراعظم جدید آلمان

نکاتی در مورد  صدراعظم جدید آلمان
گروه بین الملل: دوران پسامرکل پس از ۱۶ سال فرا رسید. اولاف شولتس، سوسیال دموکرات ۶۳ ساله  به عنوان صدراعظم جدید آلمان جانشین آنگلا مرکل شد.
کمی بیش از دو ماه پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی در پایان سپتامبر، اولاف شولتس، وزیر سابق دارایی رهبری یک دولت ائتلافی بی‌سابقه را که از سه حزب سوسیال-دموکرات‌ها، سبزها و لیبرال‌ها تشکیل شده، آغاز کرد.
شولتس در حالی مدیریت بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا را در دست گرفته که نشریه اشپیگل او را نماد «کسالت در سیاست» توصیف کرده است. اما این مرد کیست که مدتهاست در خانواده سیاسی خود مورد بی مهری قرار گرفته است؟
او در ۱۴ ژوئن ۱۹۵۸ در اسنابروک واقع در شمال آلمان و از پدری فروشنده دوره گرد و مادری خانه‌دار به دنیا آمد.  شولتس در سال ۱۹۷۵ به شاخه جوانان حزب سوسیال-دموکرات پیوست. سپس موهای خود را بلند کرد و ژاکت‌های پشمی به تن در تعدادی از تظاهرات جوانان چپگرا شرکت کرد.
در همان زمان، او دانشجوی رشته حقوق بود. سپس او موفق شد که در سال ۱۹۵۸ یک دفتر حقوقی با هدف حل و فصل دعاوی مرتبط با قانون کار تاسیس کند.  شولتس به ویژه پس از اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۰۰ و در جریان خصوصی‌سازی شرکت‌های فعال در بخش شرقی، خود را به عنوان مدافع جدی حقوق کارگران مطرح کرد.فعالیت سیاسی او در سال ۱۹۹۸ و پس از پیروزی در انتخاب مجلس به طور جدی آغاز شد. سپس در سال ۲۰۰۲، تحت رهبری صدراعظم باتجربه گرهارد شرودر، مربی سیاسی‌اش، دبیرکل سوسیال-دموکرات‌ها(SPD) شد.
زمانی که آنگلا مرکل در سال ۲۰۰۵ قدرت را در دست گرفت و نخستین دولت ائتلاف خود را با مشارکت سوسیال-دموکرات‌ها و اتحادیه دموکرات مسیحی تشکیل داد، اولاف شولز به عنوان وزیر کار منصوب شد. بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹، او عضو دولتی بود که موفق شد کشور را از گرفتار شدن در بحران جدی مالی-اقتصادی نجات دهد.در سال ۲۰۱۱، او به عنوان شهردار هامبورگ انتخاب شد و بار دیگر قدرت را در منطقه زادگاهش به دست سوسیال دموکرات‌ها بازگرداند. او در دوران تصدی خود یک مهدکودک رایگان برای خانواد‌ها تاسیس کرد و یک برنامه عظیم ساخت و ساز مسکن را کلید زد. شولتس در سال ۲۰۱۸ و زمانی که ۶۰ ساله شده بود به عنوان وزیر دارایی و معاون صدراعظم، آنگلا مرکل، دوباره به دولت ائتلافی آلمان بازگشت.
لارس هایدر، سردبیر روزنامه هامبورگر آبندبلات گفت که در حزب سوسیال دمکرات، بسیاری از اعضا اولاف شولتس را «بیش از حد میانه رو و حتی بیش از حد راستگرا» می‌دانند.
او در تدوین برنامه اصلاحات راستگرایانه در بازار کار آلمان که در دهه ۲۰۰۰ از سوی گرهارد شرودر به اجرا گذاشته شد، نقش داشت و در کسوت وزارت کار آلمان نیز سن بازنشستگی در این کشور را افزایش داد. عملکردی که با انتقاد شدید جناح چپ حزب سوسیال دموکرات مواجه بوده است.میانه‌روی بسیار او موجب شد تا در سال ۲۰۱۹ از رسیدن به کرسی ریاست حزب ناکام بماند ولی همه‌گیری کرونا این فرصت را در اختیار او گذاشت تا در مقام وزارت دارایی خودنمایی کند و مانع از وارد آمدن آسیب جدی به اقتصاد آلمان شود تا بار دیگر به عرصه رهبری حزب بازگردد.
او در جریان انتخابات سپتامبر گذشته نیز به لطف سردادن شعارهایی همچون جلوگیری از کاهش مالیات ثروتمندان، برقراری مستمری‌های پایدار، توسعه مسکن اجتماعی و بنانهادن اقتصاد عاری از گازهای کربنی موفق شد تا نظر بخش بیشتری از رای‌دهندگان آلمانی را به حزب سوسیال دموکرات جلب کند.
درست قبل از انتخابات، او مجبور شد در برابر کمیته مالی بوندستاگ حاضر شود و در مورد اتهام عدم افشای اطلاعات مربوط به عملیات ضد پولشویی توسط مقامات وزارت دارایی از خود دفاع کند. اولاف شولتس مدعی شد که وزارت دارایی در دوران صدارت او مبارزه با جرایم مالی را «به طور مستمر بهبود بخشیده» است. وزارت دارایی تحت هدایت او پیشتر نیز به دلیل عدم نظارت کافی در دوران ورشکستگی شرکت وایرکارد  که بزرگترین رسوایی مالی آلمان پس از جنگ جهانی دوم لقب گرفته، مقصر دانسته شده بود. با این حال، این موارد مانع از تکیه او بر کرسی صدارت اعظم آلمان نشد.

 
برچسب ها: آلمان