به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۱۲:۳۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۸ ساعت ۰۹:۰۲
کد مطلب : ۳۰۹۷۴۹
صوفی:مردم روز به روز دارند مأیوس‌تر می‌شوند

هزینه سنگین روی کار آمدن رئیسی برای اصولگرایان

هزینه سنگین روی کار آمدن رئیسی برای اصولگرایان
گروه سیاسی: دولت سیزدهم با شعار «ما می‌توانیم» مسئولیت اجرایی کشور را به دست گرفت و هم اکنون نمادی از «ما نمی‌توانیم را در صحنه‌های مختلف» به نمایش می‌گذارد. از تبدیل دلار ۲۴ هزار تومانی به ۳۱ هزار تومان گرفته تا مرغ ۲۵ هزار تومانی به ۳۱ هزار تومان.
یك فعال سیاسی   درباره عملکرد دولت سیزدهم گفت: از جمله وعده‌های آقای رئیسی آن بود که «قیمت ارز را به ۱۰ هزار تومان می‌رساند» و «معیشت مردم را با سیاست خارجی گره نمی‌زند» اما هیچ کدام از این وعده‌ها اتفاق نیفتاد چون مشخص شد اینها به خواست و اراده آقای رئیس جمهور بستگی ندارد.
  علی صوفی افزود: خطر آنجاست که وقتی این اراده‌ها جامه عمل نمی‌پوشد، آن وقت دنبال مقصر بگردند تا فرافکنی کنند و به منتقدان نیز اجازه نقد ندهند. امروز فضای مجازی این فرصت را به مردم داده است تا حرف و نظرشان را بدون اتکا به رسانه‌های ملی و دولتی بیان کنند.روی کار آمدن آقای رئیسی هزینه سنگینی برای اصولگرایان داشت چون اصولگرایانی همچون آقای لاریجانی نیز حذف شدند تا آقای رئیسی رئیس جمهور شود. می‌گفتند «حاکمیت یک دست حلال مشکلات مردم خواهد بود» اما الان می‌بینیم این طور نیست، البته این وضعیت را زمان آقای احمدی نژاد هم تجربه کرده بودیم اما می‌گفتند «وضعیت طور دیگری خواهد شد».وی افزود: امروز مردم روز به روز دارند مأیوس‌تر می‌شوند، در مقابل دولت هم روز به روز مستأصل‌تر می‌شود و رو به یکسری استدلال‌ها، آمارها و نظرسنجی‌های غیرواقعی آورده است. یادمان نرود دولت دوم آقای روحانی نیز همین اتفاق افتاد.
دبیرکل حزب پیش روی اصلاحات بیان کرد: در دولت به آقای روحانی گفته بودند «اگر قیمت ارز آزاد شود بیشتر از ۵ هزار تومان نمی‌رود»، او نیز باور کرده بود. وقتی قیمت دلار به ۱۱ هزار تومان رسید، آقای روحانی به آن افراد در دولت معترض شد اما وقتی آقای روحانی در صداوسیما و مجلس درباره افزایش قیمت دلار صحبت کرد هیچ گاه نگفت «این به خاطر تصمیم غلط دولت بود» بلکه دلیل آن را به وقایع دی ماه ۹۶ و پیروزی ترامپ در آمریکا و کنار کشیدن او از  برجام ربط داد.
وی ادامه داد: در زمان دولت قبل، جناح مقابل که الان در دولت آقای رئیسی است، استدلال‌های آقای روحانی را نمی‌پذیرفت و معتقد بود «سیاست‌های غلط دولت آقای روحانی باعث گرانی ارز شد». انتظار می‌رفت وقتی خود این آقایان در مسئولیت قرار می‌گیرند، ولو برای کوتاه مدت هم شده دست به دست هم می‌دادند و قیمت ارز را پایین می‌آوردند تا به مردم ثابت کنند سیاست‌های دولت آقای روحانی غلط بود اما این اتفاق نیفتاد. امروز همان روند افزایشی قیمت ارز را شاهد هستیم و همان سیاست‌های دولت آقای روحانی تابع نعل به نعل توسط دولت آقای رئیسی دنبال می‌شود.
این فعال سیاسی با اشاره به مذاکرات وین یادآور شد: دولت رئیسی مذاکرات وین را دست کم گرفته بود. فکر می‌کردند یک هیأت ۴۰ نفره متشکل از کارشناسان حوزه‌های مختلف به وین بروند تا آنجا اسنادی به امضا برسد و به قول معروف «قال قضیه را بکَنند» اما رفتند و دست خالی برگشتند. امروز کارشناسان حوزه سیاست خارجی معتقدند «با روند کنونی مذاکرات موضوعی حل نخواهد شد چون هیچ کدام از دو طرف نمی‌خواهند امتیاز بدهند و فقط با ذهنیت خودشان در محل مذاکره حضور پیدا کردند».
وی افزود: با وجودی که این دولت نمی‌خواست مذاکرات را به معیشت مردم گره بزند ولی الان متوجه شد این دو مسئله کاملا با هم مرتبط است. امروز سرعت گرانی نسبت به دوره ریاست جمهوری آقای روحانی بیشتر شده است. معتقدم عملکرد ۱۰۰ روزه دولت آقای رئیسی به هیچ وجه قابل قبول نیست و حتی از عملکرد ۱۰۰ روزه دولت نخست آقای روحانی بسیار بسیار فاصله دارد. آقای روحانی برای مذاکرات برنامه داشت و با فکر دولت را در اختیار گرفت، حتی در حوزه اقتصادی برای مهار تورم سیاست‌های انقباضی را پیش گرفت که در همان ۱۰۰ روز نخست آثارش ملموس شد.صوفی بیان کرد: دولت آقای رئیسی برنامه ندارد. معتقدم تیم اقتصادی دولت، تیم آقای رئیسی نیستند، در صورتی که اعضای این تیم باید با رئیس جمهور همراه و هماهنگ باشند، باید بدانند طبق چه سیاست اقتصادی باید پیش بروند. امروز اگر از مردم کوچه و خیابان سئوال کنیم «می‌گویند اقتصاد مملکت رهاست» امروز هیچ کدام از اصناف جرأت بستن قرارداد ندارد چون می‌گویند فردا قیمت‌ها بالا می‌روند و آنها از پس تعهدات شان بر نمی‌آیند. در مجموع می‌توان دقیقا این تعبیر را به کار برد که دولت آقای رئیسی زمین گیر شده است.

علی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۹/۱۸ ۰۹:۲۷
همه شما از یک قماش هستید چون به فکر ماجراجویی و جیب خودتان هستید بیشتر از اینکه به فکر و دلسوز این مردم بیچاره و مستأصل باشید. (379942)
رییسی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۹/۱۸ ۱۱:۵۶
دقیقا....احسنت خیلی جالب و در خور ستایش بود این سخنان (379950)
۱۴۰۰/۰۹/۱۸ ۱۲:۵۴
... در این کشور دعوا سر لحاف ملا نصرالدین است و مردم و منافع ملی همش کشک است. (379951)
۱۴۰۰/۰۹/۱۸ ۱۳:۵۴
روحانیت و طرفداران حکومت روحانیون فکر میکنند می توانند کشور را با موعظه اداره کنند ولی واقعیت های اقتصادی واجتماعی آنها را وادار می کند تا این موضوع را بفهمند. (379954)