به روز شده در ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۱۸:۵۶
 
۵
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۲۰ ساعت ۱۵:۴۰
کد مطلب : ۳۱۰۱۳۹

واکنش‌ها به ضرب‌وشتم مادر ستار بهشتی

گروه سیاسی: گوهر عشقی مادر ستار بهشتی،روز پنج‌شنبه ۱۸ آذر ماه در راه مزار فرزندش، مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت و از ناحیه سر و صورت مجروح شد.
واکنش‌ها به ضرب‌وشتم مادر ستار بهشتی
صفحه اینستاگرام بنیاد ستار بهشتی روز جمعه با انتشار تصویری از گوهر عشقی، در حالی که با سر و صورت باندپیچی شده روی تخت‌ بیمارستان است، گزارش داده که این حادثه در ساعت ۱۱ صبح به وقت تهران رخ داده است. یکی از شاهدان عینی گفته است خانم عشقی سال‌هاست همه روزه در این ساعت برای دیدار فرزندش به امامزاده می‌رود: «من داخل مغازه بودم که صدای فریاد و کمک خواهی مردم بلند شد وقتی من به نزدیک جمعیت رسیدم دیدم مادر ستار خونین بر روی زمین افتاده است».
این گزارش می‌افزاید خانم عشقی در راه رفتن به امامزاده بوده که یک‌ موتور سوار شامل دو سرنشین از پشت سر آمده یکی از راکبین موتور پیاده شده گوهر عشقی را به سمت جلو پرتاب می کند. گوهر عشقی پس از این حمله بر روی میل گردهای کنار خیابان افتاده و پس از لحظاتی از هوش می‌رود. ۱۵ آبان امسال نیز عشقی به همراه دختر، داماد و دو نوه خردسالش، پس از دو روز نگهداری و بازجویی چند ساعته آزاد شدند.
ستار بهشتی در سال ۱۳۹۱ به دليل انتشار مطالب انتقادی در وبلاگ خود بازداشت شد و بر اثر آسيب‌های ناشی از شکنجه در طول بازداشت، جان خود را از دست داد. دادگاه، مرگ ستار بهشتی را «قتل شبه عمد» تشخيص داد. 

واکنش‌ها
احمد زیدآبادی در کانال خود نوشت: حمله به گوهر عشقی مادر شادروان ستار بهشتی صرف‌نظر از عاملان آن، علامت خطرناکی در شرایط امروز ایران به شمار می‌رود. این حمله عملاً تلاش برای ناامن کردن کشور و ایجاد هراس در بین قشرهای خاصی از جامعه در این شرایط خاص است. چنین وقایعی در چنین شرایطی، معمولاً از سوی حکومت‌ها و مخالفان آنها به طرف مقابل نسبت داده می‌شود. در این میان، مردمی که در پی کشف حقیقت‌اند و پیش از تکمیل شدن اطلاعاتشان، از متهم کردن هر طرفی اجتناب می‌کنند، نیاز به شفاف‌سازی در این زمینه دارند. عجیب است که تا این لحظه نهادهای مسئول در بارۀ این حادثه واکنشی نشان نداده‌اند، اما هر گونه واکنش و تحقیق و گزارش رسمی آنها در این مورد نیز به دلیل بحران اعتماد بین دستگاه‌های مسئول و بخش بزرگی از مردم، زمینۀ داوری فیصله‌بخش را برای جامعه فراهم نمی‌کند. بنابراین، اگر نهادهای مسئول قصد پیگیری این ماجرا را دارند، لازم است از همان ابتدا برخی از نهادهای مردمی و چهره‌های مورد اعتماد جامعه را در تمام مراحل تحقیق مشارکت دهند، در غیر این صورت، طبق رسمِ تاریخی ایرانیان، این داستان هم فارغ از عوامل دخیل در آن، به پای حکومت نوشته خواهد شد.

از میان توییت‌ها
عباس عبدي: حمله به خانم گوهرعشقی سه حالت دارد. یا با اطلاع رسمی چنین رفتار مجرمانه‌ای شده که واویلاست. یا افراد خودسر طرفدار مرتکب شده‌اند و یا مخالفان برای بدنام کردن حکومت. اگر یکی از این دو حالت باشد باید فوری موضعگیری رسمی و اقدام موثر کرد. در غیر این صورت اذهان متوجه حالت اول خواهد شد.

مهدی یراحی: بکُشید ما را. مردم ما بیدارتر می‌شوند. #گوهر_عشقی

ابراهیم الله‌بخشی: هر #دادخواهی قبل از تهدید به مرگ یک‌بار با مرگ عزیزش مرده است. اکنون مطهری‌ها ببینند که برای نظامشان #گوهر_عشقی بیش از یک کیسه برنج ارزش دارد، تا جایی که کمر به قتلش ببندند (......)

سعید افکاری: گوهر عشقی مادر همان پسری‌ست که می‌گفت: «من سکوت نمی‌کنم حتی اگر قرار به رسیدن لحظه‌ی مرگ من باشد. در هرکجای دنیا که باشم و تهدید از طرف هرکسی باشد برای بنده اهمیت ندارد.» ستار را نتوانستید با تهدیدهایتان ساکت کنید، مادرش را هم نمی‌توانید. #گوهر_عشقی

توماج صالحی: دو ساعت عکس #گوهر_عشقی رو نگاه می‌کردم و حتی روم نمیشد چیزی بنویسم درباره‌ش.

احسان بداغی: بلایی که سر مادر داغدار #ستار_بهشتی آوردند یک جنایت است. گناه این جنایت اگر از کشتن فرزندش بیشتر نباشد قطعا کمتر هم نیست. #گوهر_عشقی


 

مشهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۹/۲۰ ۱۹:۲۷
شرم بر شما سیه رویان
ستار بهشتی در قلب ماست
مادر گرامیش مادر ماست . چهره نحیف و رنجورش و تصویر چهره زخمیش خنجری در قلب ماست
دوستشان داریم
از دل و جان (380047)
۱۴۰۰/۰۹/۲۶ ۱۵:۵۶
مرگ بر دروغگو (380318)
۱۴۰۰/۰۹/۲۰ ۲۱:۳۱
لعنت به هرچی آدم نامرد هست، اینها از نسل ابن ملجم مرادی هستند. (380053)
۱۴۰۰/۰۹/۲۱ ۰۰:۲۲
....
ولی کو شرم؟! (380065)
۱۴۰۰/۰۹/۲۱ ۱۱:۲۸
این افراد ناشناس از همان نانی خوردند که شمر و خولی و ابن سعد خوردند (380071)
۱۴۰۰/۰۹/۲۱ ۱۵:۰۴
واقعا ... اینگونه این زن را مورد ضرب و شتم قرار داده اند (380083)
۱۴۰۰/۰۹/۲۲ ۱۰:۵۰
بزنید ما را بکشید ما را ملت ما بیدارتر می شود. (380114)
۱۴۰۰/۰۹/۲۶ ۱۵:۵۵
مرگ بر دروغگو (380317)
ahmad
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۱۰/۱۸ ۱۹:۴۹
لعنت خدا بر غرب پرستان. (381343)
۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۱:۳۲
... بابا (381361)