به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۰:۴۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۰۳ ساعت ۱۹:۱۵
کد مطلب : ۳۱۲۳۳۲

آشنایی با عوارض و فواید گیاه خواری

آشنایی با عوارض و فواید گیاه خواری
گروه علمی:یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره گیاه خواری و فواید و عوارض آن توضیحاتی ارائه داد.فاطمه شیرانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به گیاه خواری اظهار کرد: گیاه خواری نیز یک روش تغذیه در سطح جهان بوده و می‌تواند نتایج خوبی را داشته باشد به شرطی که گیاه خواری به طوری صحیح انجام و تغذیه شود. در حال حاضر در سطح جامعه، گیاه خواری رواج پیدا کرده و نه تنها برای سلامتی بدن کمک نمی‌کند بلکه باعث بروز و ایجاد برخی عوارض بلند مدتی برای فرد می‌شود.
 
او افزود: اگر فردی بدون برنامه ریزی و بدون مشورت با پزشک به سمت گیاه خواری برود ممکن است دچار بیماری های گوارشی ، هورمونی و خصوصا هورمون تیروئید شود و اگر گیاه خواری صحیح نباشد، فرد دچار کمبود آهن ، کمبود ویتامین B12 و همچنین کمبود ویتامین می‌شود که در نهایت منجر به تضعیف سیستم ایمنی می شود.  برخی افردا که گیاه خوار هستند فقط از سبزیجات در وعده های غذایی خود استفاده می کنند که این درست نیست چراکه گیاه خواری تنها شامل سبزیجات نمی شود و باید از خانواده آجیل ها، سویا و حبوبات و همچنین غلات نیزمصرف کرد تا کیفیت پروتئینی دریافتی بدن بالا برود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: این روزها جامعه دچار معضل چاقی و لاغری است. بدن انسان یک سیستم هوشمند است و باید به بدن اجازه دهیم در طول زمان وزن کم یا اضافی را اصلاح کند. بسیاری از مکمل ها جنبه تجاری دارند اما در برخی موارد ممکن است باعث کاهش و یا افزایش وزن شدید فرد شود که این پایدار نبوده و بعد از مدتی بدن به حالت اولیه باز می گردد زیرا بدن فرد سلامتی را در اولویت قرار می دهد. مکمل هایی که تاییدیه وزارت بهداشت را ندارد کوتاه  مدت است که تعادل هورمونی بدن را بهم زده و عوارض زیادی را به دنبال دارد.

شیرانی ادامه داد: اگر رژیم غذایی مناسب و عادات غذایی درست در وعده های روزانه انجام شود میتوانیم هم لاغری و هم چاقی را کنترل کرده و بدنمان را به حالت درست طبیعی خود برگردانیم. افرادی که از مکمل های غیر مجوز و استفاده کردند دچار بیماری های کلیوی، کبدی و گوارشی شده اند.افراد برای اینکه یک تغذیه خوب و مناسب داشته باشند باید تعادل و تنوع غذایی را حفظ کنند و هرم مواد غذایی را در برنامه های زوزانه خود قرار دهند.
برچسب ها: گیاه خواری
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *