به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۹ - ۰۹:۱۸
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۰۵ ساعت ۱۲:۵۰
کد مطلب : ۳۱۲۶۴۲
نكو:فساد در کشور ریشه عریض و طویلی دارد

سرمایه‌گذاری فرزندان مسئولان‌در کشور‌های‌دشمن

سرمایه‌گذاری فرزندان مسئولان‌در کشور‌های‌دشمن
گروه سیاسی: یک نماینده ادوار مجلس  با بیان اینکه فرزندان برخی مسئولان به واسطه مسئولیت پدران و مادران خود به کشور‌هایی رفتند که در داخل کشور علیه این کشور‌ها شعار داده می‌شود، گفت: آن‌ها سرمایه هنگفتی از کشور خارج کرده و در کشور‌هایی که دشمن هستند، سرمایه گذاری می‌کنند.
 ابراهیم نکو با بیان اینکه فساد اقتصادی در کشور دارای ریشه عریض و طویلی است، اظهار کرد: حتی اگر اراده کافی برای مقابله با فساد وجود داشته باشد، ریشه کن کردن آن در زمان کوتاه امکان پذیر نیست و باید در این زمینه حساب شده عمل کرد.
وی ادامه داد: تا حدود زیادی اراده مقابله با فساد در سه قوه کشور وجود دارد. رئیس جمهور برخاسته از قوه قضاییه است و نسبت به ضرورت برخورد با فساد اقتصادی آگاهی دارد و لوازم این کار را می‌شناسد. قوه مقننه نیز همراهی خوبی با دو قوه دیگر داشته است. برای مقابله با فساد اقدامات خوبی شروع شده است، اما تلاش‌های قوا به تنهایی کفایت نمی‌کند و به همراهی سایر نهاد‌های نظام از جمله نهاد‌های امنیتی هم نیاز است. در واقع به یک خرد جمعی و تصمیم واحد در کل حاکمیت برای مقابله با فساد یک ضرورت است.
این فعال سیاسی همچنین درباره کارایی سامانه اعلام اموال مسئولان، تصریح کرد: متاسفانه راه فرار از این قانون وجود دارد و اگر مسئولی بخواهد می‌تواند راهی برای گریز پیدا کند؛ مثلا اموال خود را به اسم نزدیکان و معتمدین خود کند. این چنین قوانینی خوب است، اما به تنهایی کفایت نمی‌کند. اعلام میزان اموال مسئولان دردی از مردم دوا نمی‌کند، مگر اینکه براساس ملاک مشخصی، از اموال مسئولان که در طول زمان زیاد شده است، به نفع مردم مالیات گرفته شود.نکو درباره موضوع سفر و اقامت فرزندان مسئولان در خارج از کشور گفت: در اوایل انقلاب همدلی فراگیری بین مردم و مسئولین وجود داشت و همین همدلی موجب شکل گیری امید مردم و مسئولان به آینده می‌شد و مردم احساس می‌کردند که تبعیض و اختلاف طبقاتی وجود ندارد و دیگر کسی قرار نیست پول باد آورده کسب کند، اما به مرور فرزندان مسئولان به واسطه مسئولیت پدران و مادران خود به کشور‌هایی رفتند که در داخل کشور علیه این کشور‌ها شعار داده می‌شود. فرزندان این مسئولان سرمایه هنگفتی از کشور خارج کرده و در کشور‌هایی که دشمن هستند، سرمایه گذاری می‌کنند. این یک درد و رنج برای مردم است و باید درمان شود.
این نماینده ادوار مجلس  گفت: پیشنهاد من این است که نباید اجازه داد تا از موقعیت این مسئولان برای فرزندان آن‌ها استفاده شود. باید از طریق ابزار‌های قانونی اینگونه افراد را وادار کرد تا سرمایه‌های خود را که متعلق به مردم می‌باشد را به کشور آورند و اگر این کار ار نکردند با آن‌ها برخورد شود. وقتی سن فرزندان مسئولان را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که آن‌ها سن کمی برای سرمایه گذاری هنگفت در سایر کشور‌ها دارند و معلوم است پشت پرده افراد دیگری هستند که در وهله اول والدین آن‌ها متهم می‌شوند که به واسطه مسئولیت‌هایی که دارند، شرایط را برای خروج سرمایه‌های کشور توسط فرزندانشان را فراهم کرده اند.


 

۱۴۰۰/۱۰/۰۵ ۱۵:۴۵
اول: سامانه و مامانه و این حرف ها را ول کن. اگر مطبوعات آزاد داشتیم، اگر احزاب واقعی داشتیم (نه گعده های شب انتخابات)، کسی جرأت نمی کرد دست از پا خطا کند.
دوم: این پسرها و دخترها در کشور دشمن سرمایه گذاری نمی کنند. آن چه را به همراه پدران و مادران مسئول شان از ایران اشغال شده غارت کرده اند در کشور خود (آمریکا، یا کانادا یا اسرائیل یا ...) سرمایه گذاری می کنند. (380805)