به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۱۲ - ۲۱:۳۹
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۱۷ ساعت ۱۱:۰۸
کد مطلب : ۳۱۴۷۹۵
نماینده روسیه اخبار مذاكرات ایران رابه عربستان داد

توئیت زدن اولیانوف علیه ظریف در وین

توئیت زدن اولیانوف علیه ظریف در وین
گروه بین الملل:  دور جدید مذاکرات وین حاشیه‌های فراوانی را به همراه داشت که بخش قابل توجهی از آن در شبکه‌های اجتماعی واکنش برانگیز شده است.
اصل حاشیه‌ دور هشتم مذاکرات به میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام تعلق می‌گیرد که از آغاز دور نخست مذاکرات با توئیت‌هایش به منبعی برای اخبار وین تبدیل شده و در دو دور اخیر نیز با توجه به عدم اطلاع‌رسانی تیم ایرانی و همچنین تکثر روایت‌ها خود را بیش از پیش در رسانه‌های داخل کشور مطرح کرده است.
این دیپلمات روس روز جمعه سوم دیماه و سه روز پیش از آغاز مذاکرات وین در توئیتی نوشت: «..... در دور قبلی گفت‌وگوها، مذاکره‌کنندگان به دنبال پیشرفت سریع مذاکرات بودند. ما باید تلاش خود در جهت تکمیل موفقیت‌آمیز مذاکرات در اسرع وقت، ترجیحاً تا اوایل فوریه هدایت کنیم. پیشرفت در مذاکرات به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و از پیش نمی‌توان آن را به صورت دقیق اعلام کرد. ابتدای فوریه به نظر می‌رسد، برنامه زمانی واقعی باشد.» این اظهارات در حالی از سوی نماینده روسیه مطرح شد که پیش از این طرح هرگونه ضرب‌الاجل از سوی طرف ایرانی به شدت رد شده بود و بیان همین نوع اظهارات از سوی طرف روس این سوال را در اذهان به وجود آورد که آیا ضرب‌الاجل‌های طرف‌های غربی واقعیتی است که از سوی تمامی طرفین به رسمیت شناخته شده؟اولیانوف بار دیگر با اظهاراتی به تیتر رسانه‌های ایران و موضوع بحث در شبکه‌های اجتماعی فارسی زبان بدل شد؛ نماینده روسیه در این روز در مصاحبه با فارن پالیسی گفت: « چین و روسیه، ایران را متقاعد کردند که از برخی مواضع حداکثری خود، از جمله اصرار این کشور بر اینکه مذاکرات تنها بر تحریم‌ها متمرکز باشد، نه موضوع هسته‌ای، عقب‌نشینی کند.» وی در بخش دیگری از مصاحبه خود نیز گفت: «ایرانی‌ها موافقت کردند که مذاکرات را بر اساس پیش‌نویسی که در بهار گذشته توسط دولت قبلی ایران تنظیم شده بود، آغاز کنند»
سخنان نماینده مسکو در وین این بار نیز نه تنها به این علت که گفته بود کشورش با همراهی چین ایران را برای عقب‌نشینی از برخی خواست‌هایش قانع کرده‌اند بلکه بیشتر برای بخش دوم اظهاراتش که در خصوص پیش‌نویس مورد مذاکره سخن گفته بود، مورد توجه دنبال‌کنندگان مذاکرات داخل هتل کوبورگ قرار گرفت.
این دیپلمات ارشد و نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در حالی از پیش‌نویس ژوئن به عنوان پیش‌نویس مورد توافق طرف ایرانی سخن گفت که وزیر امور خارجه ایران پیش‌تر در روز دوشنبه در جمع خبرنگاران از کنار گذاشته شدن پیش‌نویس ژوئن خبر داده و اعلام کرده بود که در دور هشتم پیش‌نویس‌های ۱ و ۱۵ دسامبر روی میز مذاکرات قرار گرفته است.
با انتشار عکسی در پایان بخش نخست دور هشتم مذاکرات، میخائیل اولیانوف و کشور متبوعش برای سومین بار بخش قابل توجهی از اذهان ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی را به خود اختصاص دادند. ایرانیانی که روزهای گذشته بیش از پیش به تحرکات روسیه در خصوص مذاکرات وین حساس شده‌اند، با دیدن عکس مذاکره دوجانبه نماینده روسیه و رابرت مالی، نماینده ایالات متحده در امور ایران بار دیگر نسبت به بازی کردن مسکو با کارت ایران در مقابل واشنگتن احساس نگرانی کرده و این دیدار را در غیاب مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا فروش عزت کشورشان پای میز مذاکرات قلمداد کردند.اولیانوف که به عنوان نماینده روسیه در مذاکرات وین حضور دارد، در صفحه توئیترش از دیدار با نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان‌های بین المللی و مقام‌های ریاض در وین خبر داد و اعلام کرد که آنها را در جریان وضعیت مذاکرات وین قرار داده است.این دیپلمات روس افزود: همچنین نقطه نظراتمان در مورد چشم اندازهای گفتمان امنیتی در منطقه خلیج فارس را تبادل کردیم.در جدیدترین حاشیه سازی پیرامون نماینده مسکو در مذاکرات وین، میخائیل اولیانوف از اظهارات ظریف در فایل صوتی درز پیدا کرده او پیش از انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده است که واکنش اعتراضی کاربران شبکه های اجتماعی را به دنبال داشته است.
اولیانوف در پاسخ به توییتی خطاب به او که گفته بود «دکتر ظریف درمورد نقش منفی روسیه در مذاکرات برجام درست گفته بود»، نوشت: شما مختارید که بر اساس نظرات شخص دیگری که تحت تأثیر دندان درد، سردرد یا چیزهای دیگر بوده؛ خود را گمراه کنید.» اولیانوف البته پیش از این، توییت دیگری با آوردن نام ظریف منتشر کرده بود که آن را حذف کرد. او نوشته بود: «شما مختارید که بر اساس نظرات آقای ظریف، خود را گمراه کنید.»وی افزود: «افراد جدی به نظراتی که در نتیجه  دندان درد یا سردرد به زبان آورده شده باشند، اهمیتی نمی دهند.»
 

۱۴۰۰/۱۰/۱۷ ۱۳:۳۳
هم خوبه نوشته دندان درد. جای دیگه نگفته (381280)
۱۴۰۰/۱۰/۱۷ ۱۵:۵۹
اتفاقا اولیانوف جای دیگه اش از ظریف درد می کرده که پشت سرش حرف زده!!! (381281)
شیران ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۱۰/۱۷ ۱۶:۱۳
این آشغال روس...... غلط کرده بر علیه وزیر امور خارجه لسبق کشورمان توئیت کرده این کفتار بی صفت بیشه را خالی از شیران دیده
ولی غافل از اینکه بجز عده ای نجس مزدور ، ایران ۹۶ درصد شیر دارد
کفتار روس ، از کی تا حالا شدی غمخوار ایران و ایرانی

(381283)
۱۴۰۰/۱۰/۱۷ ۱۹:۴۴
دولت مردانمون کلاهشون رو بالاتر بزارند. این دولت ملت ایران رو مستعمره روسیه کرده و بیشتر از این مستعمره روسیه خواهد کرد با بستن قرارداد 20 ساله (381294)
مشهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۱۰/۱۸ ۰۳:۰۰
روسها دوستی در دنیا ندارن از نظر اونها همه کشورها و انسانها براشون وسیله است . اگه امریکا نبود روسبه و چین دنیا را میخوردن یک ابم روش. البته الان شرقگدایان داخلی خیلی خیلی ناراحت میشن که اینو گفتم.
..به درک.... (381309)
۱۴۰۰/۱۰/۱۸ ۱۰:۱۸
ظریف با سردرد و دندان درد مانند یک شیرخفته است که ازش می ترسید ولی شما چی..... (381315)