به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۵ - ۱۰:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ساعت ۱۰:۱۶
کد مطلب : ۳۱۵۱۸۵
رفع تحریم‌ها مهم‌ترین مسئله است

سفره مردم خط قرمز دولت

سفره مردم خط قرمز دولت
گروه سیاسی: رئیس‌جمهور برای دفاع از کلیات اولین لایحه بودجه سال آینده کل کشور وارد مجلس شد.جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (یکشنبه ۱۹ دی ماه) به ریاست محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، رأس ساعت ۸ و ۷ دقیقه و با حضور ۲۲۶ نفر از نمایندگان آغاز شد.
 
رئیس‌جمهور با اشاره به حضور خود در مجلس شورای اسلامی گفت: حضور امروز من در مجلس و در حضور نمایندگان محترم به دلیل احترام به قانون و آئین‌نامه مجلس و برای تبیین لایحه بودجه ۱۴۰۱ است چون در جلسه گذشته و در روز تقدیم لایحه ابعداد و شاخص‌های بودجه ۱۴۰۱ را بیان کردم.

دولت و مجلس همگرایی داشته باشند
رئیسی ادامه داد: امروز همگرایی بین مجلس و دولت در جهت رفع مشکلات مردم ضروری است و انتظار دلسوزان انقلاب این است که این همگرایی و همپوشانی صورت گیرد.او در مورد ساخت مسکن و اینکه این موضوع تبدیل به قانون شده است، گفت: دولت به دنبال اجرای قانون ساخت مسکن است و این مساله هم وعده ما و هم مصوب مجلس و هم خواست مردم است.رئیس‌جمهور در مجلس با اشاره به حمایت از تولید، گفت: آنچه در مجلس تصویب شد و آنچه دولت دنبال می‌کند همه در یک سو است. این هم سویی و همراهی خواست مردم و در جهت رفع مشکلات آن‌ها است.

سیر نزولی تورم آغاز شده
رئیس‌جمهور در جریان دفاع از لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت که دولت کنترل تورم را دنبال می‌کند و سیر نزولی تورم آغاز شده است.وی ادامه داد: کشور ۴۰ درصد افزایش صادرات غیر نفتی داشته و باید برای بیشتر شدن آن تلاش کند.
رئیسی با بیان اینکه سهم اقتصاد ایران در منطقه خاورمیانه بالاست گفت: کشور باید در جای خودش قرار بگیرد و برخلاف تهدیدها صادرات نفت و میعانات افزایش داشته است.مهار تورم در بودجه هدف گیری شده و نباید شاهد باشیم که فقرا فقیرتر شوند و غنی‌ها غنی‌تر شوند. با این تصمیم‌گیری حتما وضع مردم متفاوت خواهد شد.

روابط اقتصادی با کشورهای منطقه
وی ادامه داد: توازن در سیاست خارجی وعده داده شده بود و در حال انجام است. روابط اقتصادی با کشورهای منطقه تا ۳ برابر در این ۳ ماه افزایش پیدا کرده است.رئیسی در جهت خنثی کردن تحریم‌ها گفت: تحریم‌ها مهمترین مسئله‌ای بود که دولت دنبال کرده است.وی ادامه داد: هدف گیری دولت رشد ۸ درصدی اقتصادی است و امیدواریم که به این مسیر برسیم ولی سال های گذشته این رشد کمتر از ۱ درصد بوده.

ارز ترجیحی دغدغه همه ما است
رئیسی گفت: ارز ترجیحی دغدغه همه ما است. کار را در دولت شروع کرده ایم و ۸ میلیاراد دلاری که برای ارز ۴۲۰۰ در نظر گرفته شده بود در ابتدای شروع دولت سیزدهم چیزی از آن باقی نمانده بود ولی نمی توانستیم آن را حذف و شوک به مردم وارد کنیم و در نهایت به اینکه باید چند ماه دیگر ارز ۴۲۰۰ ادامه پیدا کند رایزنی هایی شد.
رئیس جمهور گفت که سپس لایحه دو فوریتی درباره ارز در دولت تصویب شد تا چند ماه دیگر حذف شود و برای اقشار آسیب پذیر هم ادامه پیدا کند ولی مجلس به فوریت آن رای نداد. مجلس نه برای ادامه دادن و نه حذف ارز اعلام نظر نکردند.وی گفت: سفره مردم خط قرمز ماست. اگر ارز ترجیحی قطع شود باید برای جبران آن مخصوصا اقشار ضعیف فکری بشود.

 افرادی که به نام دولت کار می‌کنند عدالت در پرداخت‌ها را رعایت کنند
رئیسی گفت: عدالت در پرداخت ها مسئله درستی است و تفاوت در پرداخت ها در کشور نسبت به کسانی که شغل ها، مدارک تحصیلی کارکنان را رنج می دهد .اساتید دانشگاه، معلمان، کارکنان قوه قضائیه، دادگستری و تمام کسانی که به نام دولت و حکومت کار می کنند باید از نظام عدالت در پرداخت حقوق برخوردار شوند.
رئیس دولت گفت: هر طرحی در جهت ریشه کن کردن فقر مطلق در کشور باشد مورد حمایت دولت است و ما نمی توانیم شاهد این باشیم که کسانی در کشور توان اداره حداقلی زندگی خود را ندارند.نسبت به جزئیات بودجه نماینده ها هر نکته ای دارند مطرح کنند هیچ اشکالی هم ندارند.

هم اکنون زمینه برای اجرای عدالت در کشور فراهم شده است. باید عدالت در کام مردم شیرین شود ولی دشمن نمی خواهد ما به این نقطه برسیم. این را سید ابراهیم رئیسی می‌گوید.او گفت که علی رغم شرایط و ضعیتی که دشمن به دنبال آن بود «یعنی تحریم ها و تهدید ها» شرایط بهتر از هر زمان شده و آینده را روشن و امیدوار کننده می بینم.شرایط برای تصمیم گیری های مهم بسیار مناسب شده است. این تصمیمات نیازمند همکاری دولت و مجلس است.رئیسی همچنین می‌گوید که این تصمیمات ما را از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب هدایت می کند.دغدغه های نمایندگان نسبت به بودجه بی جا نیست.

۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۰:۳۶
جناب آقای رئیس جمهور! بودجه ای که به مجلس آورده اید سفره مردم را نشانه گرفته و بودجه نهادهای انگلی را افزایش داده است. لطفاً از مردم مایه نگذارید. (381359)
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۲:۳۵
شماکه دائما می گویید دشمن هیچ غلطی نمی تواند بکند.بعدهمه چیز را گردن دوشمن می اندازید. پررویی نجومی! (381364)