به روز شده در ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۱۹:۱۸
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ساعت ۱۲:۵۳
کد مطلب : ۳۱۵۲۳۷
یک مقام دولتی: قیمت واقعی بنزین ۲۰ هزار تومان است!

مقدمه‌چینی برای افزایش قیمت بنزین!

مقدمه‌چینی برای افزایش قیمت بنزین!
گروه اقتصادی: معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: با ادامه سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی دولت برای تامین ارز کالاهای اساسی اقدام به خرید از سامانه نیما می‌کند و این کار منجر به چاپ پول و تحمیل تورم به مردم می‌شود.

به گزارش سازمان برنامه و بودجه، حمید پورمحمدی درباره این که تأمین ارز ترجیحی چگونه باعث تورم می‌شود، گفت: موضوعی که در افزایش خالص دارایی خارجی بانک مرکزی وجود دارد و وقتی آن را می‌کاویم، می‌بینیم زمان آن نیست که خالص دارایی خارجی افزایش یابد. به خاطر اینکه دولت می‌خواهد سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی را ادامه دهد و چون ارز در دسترس ندارد. ارزهای نفتی به اندازه مخارج نیست. بنابراین ارز مورد نیاز را در بازار نیما به قیمت ۲۴ هزار تومان می‌خرد و به واردکننده ۴ هزار و ۲۰۰ تومان می‌فروشد. ۲۰ هزار تومان مابه‌التفاوت می‌دهد. از کجا می‌دهد؟ اینجا چاپ پول می‌شود. شاید بگویید دولت این کار را می‌کند؟ بله، دولت است.

وی افزود: برای همین بیان می‌کنیم زمان ارز ۴۲۰۰ منقضی شده، زمانی ارز ۳ هزار تومانی سرکوب شده بود قیمت را ۴۲۰۰ تعیین کردند که بازار نفس بکشد اما اکنون نرخ ارز ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان است؛ ارز ۴۲۰۰ معنادار نیست. این ارز دچار فساد است. وقتی فاصله قیمتی ۴۰۰ تا ۵۰۰ درصدی میان دو نوع ارز شکل می‌گیرد هر کاری بکنید در آن فساد به وجود می‌آید اگر تمام ابزارهای نظارتی را به کار بگیرد فساد دارد. کالا را در بنادر و انبارها نگه می‌دارد، آن را تبدیل به محصول کرده و صادر می‌کند. به عبارت دیگر قاچاق می‌کند.

وی ادامه داد: یک کیسه گندم را در نظر بگیرید، وقتی برای شما، هر کیلو واردات آن ۱۰ هزار تومان آب می‌خورد. شما آرد آن را ۶۰۰ تومان می‌فروشید مابه‌التفاوتی که دارد باعث می‌شود قاچاق صورت بگیرد. اینکه گندم است، ببینید در دارو چه اتفاقی می‌افتد. کافی است یک کیف قرص را از کشور خارج کنید. یا یک نفر خارجی را درمان کنید پول را هدر داده‌اید. بدتر از همه اینکه ناعادلانه است. وقتی پول فراوان داشته باشید و کالا ارزان باشد بیشتر مصرف می‌کنید. به خصوص اینکه پول‌دارها از کالای ارزان بیشتر استفاده می‌کنند. یعنی یارانه بیشتری از این مصرف عایدش می‌شود.

پورمحمدی اضافه کرد: مثلاً بنزین، آدم‌های متمول که هر کدام چند ماشین دارند، بیشتر استفاده می‌کنند. ۲۰ هزار تومان قیمت بنزین است، ۳ هزار تومان می‌خرد، ۱۷ هزار تومان از مابه‌التفاوت یارانه بیشتر استفاده می‌کند اما روستایی که خودرو ندارد از یارانه چیزی گیرش نمی‌آید و از همه بدتر این یارانه مخرب تولید است. به‌عبارت دیگر فرض کنید امکان تولید چای در کشور وجود دارد، اگر چای خارجی با قیمت ارز آزاد وارد شود امکان رقابت بین چای داخلی و چای خارجی وجود دارد، اما اگر شما چای خارجی را با قیمت ارز ترجیحی یا با یارانه ۲۰ هزار تومان وارد کنید، دیگر چای داخلی قدرت رقابت ندارد.
 
وی تصریح کرد: تولیدکننده چای داخلی زیر پای واردات ارزان له می‌شود، یا برنج، گندم یا دانه روغنی و سایر اقلام نیز همین‌طور است. خب، اگر قرار است کمکی به تولیدکننده شود، خودمان کمک کنیم. باید سیاست ارز ترجیحی تغییر کند. به عنوان نمونه در دشت گلستان با حمایت‌های مالی، دانه‌های روغنی کاشته شود. نتیجه می‌گیریم ارز ترجیحی رانتی، فسادزا، غیرشفاف، مصرف آن بین دهک‌ها به طور کامل غیرعادلانه است و در نهایت مخرب تولید و عامل قاچاق است.
برچسب ها: قیمت بنزین

۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۳:۵۷
یک خروار مغالطه. حتی در کشورهایی مثل آمریکا هم با دارو به روش این آقا برخورد نمی کنند. دارو را که گران کرده اید. همین حالا تقریباً 5 برابر یکی دو ماه پیش شده است، می خواهید بیشتر گرانش کنید؟ دارو کالای لوکس نیست؛ خیلی به فکر فقیران نباشید که هر وقت به فکر ما مردم فقیر بوده اید تنبان مان را هم از پای مان در آورده اید.
نمی خواهم توهین کنم، اما این که می گویم توهین نیست عین واقعیت است: سخنان این آقا تجسم رذالت و خباثت است. (381365)
۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۸:۵۱
دولت مردان بی درد دولتمردان بی وجدان خودشان تو پول غرقن از صد جا حقوق و مزایا میگیرن وقتی بچه هایشان در امریکای جنایتکار و اروپا خوشگذرانی میکنن اشکالی نداره ولی وقتی نوبت به مردم میرسه انگار از مال پدرشان خرج میشه از قدیم گفتن خدا نکند گدا معتبر شه (381384)
مهسا
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۴:۱۰
بعدش
جایگاهی واقعی مسئولبن فعلی کجاست ؟
جایگاه واقعی حقوق و دستمزد چقدر است ؟ (381368)
۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۸:۲۲
جایگاه حقیقی این .............. است .... (381382)
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۲۲:۰۴
البته اینا پول بنزین و ماشین بنزینی نمیدن...اینا بهترین ماشین یا ماشین برقی زیر پای خودشون وبچه هاشون هست..
اصلا حال مردم رو درک نمیکنن، مرگ بر خائنین پاینده باد ایران (381391)
۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۲۳:۳۷
.......حقوقها رو مثل اروپا و خلیج و آمریکا بدید قیمتها رو هم مثل اونجا بذارید (381395)
۱۴۰۰/۱۰/۲۰ ۰۳:۵۱
بی ...ها (381399)
۱۴۰۰/۱۰/۲۰ ۰۳:۵۱
بی...ها (381400)
۱۴۰۰/۱۰/۲۰ ۰۳:۵۱
بی ...ها (381401)
۱۴۰۰/۱۰/۲۰ ۱۱:۳۰
این مسئولین برای توجیه عمل نامربوط خودشان، وقتی کم میارن یا به دروغ متوسل میشوند! از طبقه محروم بخصوص روستائی جماعت مایه میگزارند،آقای محترم چطور وقتی یک روستایی از یارانه آب که قیمتش از بنزین هم بیشتر هست استفاده میکند و بالاترین مصرف آب در قسمت کشاورزی بین 60 تا 75 درصد هدر میدهد و مملکت را به این روز انداخته اند، چطور بفکر بقیه نیست اما بخاطر چند لیتر بنزین همتون چسبیدید به روستایی! وقتی ایده ای دارید تمام ابعاد آن را بسنجید. (381406)