به روز شده در ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۴:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ساعت ۱۷:۱۳
کد مطلب : ۳۱۵۳۱۳
معصوم‌بیگی: آبتین تا جان در بدن داشت برای آزادی کوشید

مراسم خاکسپاری بکتاش آبتین در میان تدابیر امنیتی برگزار شد

گروه سیاسی: کانون نویسندگان ایران اعلام کرده است که با فشار نیروهای امنیتی که خواستار برگزاری سریع‌تر مراسم خاکسپاری بکتاش آبتین، نویسنده زندانی، بوده‌اند، این مراسم که قرار بود فردا دوشنبه، ۲۰ دی‌ماه برگزار شود، امروز ساعت سه بعد از ظهر برگزار شد.
مراسم خاکسپاری بکتاش آبتین در میان تدابیر امنیتی برگزار شد
در ویدئوهایی که از این مراسم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، حاضران شرکت‌کننده در مراسم شعارهایی چون «درود بر آبتین مرگ بر ظالمین» سر دادند. آبتین که با اتهاماتی چون عضویت در کانون نویسندگان ایران و حضور بر مزار جان‌باختگان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای به شش سال زندان محکوم و از پنجم مهر ۱۳۹۹ و در اوج بحران شیوع کووید ۱۹ برای اجرای حکم خود به زندان اوین منتقل شد، پس از ابتلا به کرونا و تاخیر در روند درمان، روز ۱۸ دی ماه جان باخت. شب گذشته نیز نیروی انتظامی، تجمع سوگواران بکتاش آبتین، عضو کانون نویسندگان در برابر بیمارستان ساسان تهران را بر هم زد. در بخشی از این تجمع اکبر معصوم‌بیگی، عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان به ستایش از این زندانی پرداخت و گفت بکتاش آبتین «تا جان در بدن داشت برای آزادی کوشید و هرگز قدمی به پس نگذاشت این را نیروهای امنیتی به خوبی می دانند.»
آبتین در طول یک سال گذشته دو بار به کرونا مبتلا شد و خانواده او سرانجام موفق شدند در روز ۲۲ آذر امسال با دریافت مرخصی او را از زندان به بیمارستان منتقل کنند. وضعیت سلامتی آبتین روز ۱۱ دی به وخامت گذاشت و در پی انجام «آزمایش گازهای خونی و اسیدوز تنفسی»، پزشکان تصمیم گرفتند او را به کمای مصنوعی ببرند.
کانون نویسندگان پیشتر در بیانیه‌ای گفته بود که وضعیت جسمانی بکتاش آبتین به دلیل عدم رسیدگی و دسترسی به‌موقع به مراقبت‌های پزشکی و همچنین اعزام دیرهنگام به بیمارستان توسط مسئولان زندان، به این مرحله «سخت نگران‌کننده» رسیده است. در دو هفته گذشته همزمان با وخامت حال این نویسنده فیلمساز، بر تلاش‌ها و خواسته‌ها برای آزادی و رسیدگی بهتر به وضعیت سلامتی او افزوده شده بود. از جمله انجمن قلم (پِن) آمریکا روز جمعه به‌ همراه ۱۸ نهاد مدافع آزادی بیان و حقوق بشر در نامه‌ای با تاکید بر وضعیت جسمی وخیم بکتاش آبتین، شاعر و فیلمساز ایرانی، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط او و دیگر زندانیان سیاسی شدند. در این نامه سرگشاده همچنین از حکومت ایران به دلیل انتقال آبتین و رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، دو عضو دیگر کانون نویسندگان، به زندان در شرایط همه‌گیری کرونا به‌شدت انتقاد شده بود. انجمن قلم آمریکا شهریورماه امسال جایزه «آزادی نگارش/باربی» خود را به طور مشترک به این سه عضو زندانی کانون اهدا کرد. 

اطلاعیه اداره‌کل زندان‌های استان تهران
اداره‌کل زندان‌های استان تهران در اطلاعیه‌ای نوشت: بکتاش آبتین با اخذ و تمدید مرخصی، به تشخیص خانواده‌اش به مدت 35 روز به یکی از بیمارستان‎های خصوصی منتقل می‌گردد که در آن بیمارستان متاسفانه فوت می‌کند. مرحوم به جرم تبلیغ علیه امنیت ملی کشور به حبس محکوم شده بود که در این مدت نیز از مرخصی‌های اعطایی استفاده می‌نمود. اعزام وی به زندان نیز پیش از این با نظر مساعد قاضی اجرای احکام به تعویق افتاده بود.
برچسب ها: بکتاش آبتین

۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۸:۳۷
درود خدا بر او ولعنت خدا بر ظالمین .آبتین عزیز آسوده بخواب ... (381383)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۲۲:۴۳
این دفعه هم شما بردید ....... (381392)
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۱۰/۲۰ ۰۹:۲۲
بهارنیوز چقد خوب دورغ میگی
همین ک داری چرت و پرت میگی و کسی کاریت نداره خودش اوج ازادیه
جرات دارید تو کشورهای دیگه همچین ازادی داشته باشید حتی دوسستتون امریکا . (381403)