به روز شده در ۱۴۰۰/۱۱/۰۱ - ۲۱:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۰ ساعت ۰۸:۵۷
کد مطلب : ۳۱۵۳۶۳

برندگان جوایز گلدن گلوب ۲۰۲۲ معرفی شدند

برندگان جوایز گلدن گلوب ۲۰۲۲ معرفی شدند
گروه فرهنگی: انجمن مطبوعات خارجی هالیوود برگزارکننده جوایز سالانه گلدن گلوب، فهرست برندگان سال ۲۰۲۲ این جوایز را در شاخه‌های سینمایی و تلویزیونی اعلام کرد.مراسم اعطای جوایز هفتاد و نهمین دوره جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن گلوب با وجود حواشی یک سال اخیر برای انجمن مطبوعات خارجی هالیوود سرانجام بدون پخش تلویزیونی، مراسم فرش قرمز و ستاره‌های هالیوودی برگزار شد و برندگان این رویداد از طریق شبکه‌اجتماعی و سایت این جوایز معرفی شدند.

در انتها فیلم «قدرت سگ» ساخته «جین کمپیون» در شاخه سینمایی جایزه بهترین فیلم و کارگردانی درام و نقش مکمل مرد را به خود اختصاص داد و فیلم سینمایی «داستان وست ساید» ساخته «استیون اسپیلبرگ» هم سه جایزه شامل بهترین فیلم کمدی/ موزیکال را به خود اختصاص داد.در شاخه بهترین فیلم خارجی نیز فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی به نمایندگی از سینمای ایران در کنار آثاری از کشورهای ایتالیا، اسپانیا، فنلاند و ژاپن به جمع نامزدهای نهایی راه یافته بود که در نهایت جایزه این شاخه به فیلم «ماشین منو بران» ساخته «ریوسوکه هاماگوچی» از ژاپن رسید.در بخش تلویزیون نیز «وراثت» و «هَکس» به ترتیب بهترین سریال درام و کمدی/ موزیکال نام گرفتند و سریال «بازی مرکب» تنها یک جایزه بازیگری دریافت کرد.

فهرست نامزدهای گلدن گلوب ۲۰۲۲ و برندگان به شرح زیر است: 
نامزدهای بهترین فیلم درام:
– بلفاست (Belfast)
– کودا (CODA)
– تل‌ماسه (Dune)
– شاه ریچارد (King Richard)
– قدرت سگ (برنده)

نامزدهای بهترین فیلم کمدی یا موزیکال:
– سیرانو (Cyrano)
– بالا رو نگاه نکن (Don’t Look Up)
– لیکریش پیتزا (Licorice Pizza)
– تیک، تیک… بوم (Tick, Tick … Boom)
– داستان وست ساید (West Side Story) (برنده)

نامزدهای بهترین کارگردانی
– کنت برانا برای فیلم بلفاست 
– جین کمپیون برای فیلم قدرت سگ (برنده)
– مگی جیلنهال برای فیلم دختر گمشده (The Lost Daughter)
– استیون اسپلیبرگ برای فیلم داستان وست ساید
– دنی ویلنوو برای فیلم تل‌ماسه

نامزدهای بهترین سریال کمدی یا موزیکال
– سریال کبیر (The Great) از شبکه‌ی هولو
– سریال هکس (Hacks) از شبکه‌ی اچ‌بی‌او (برنده)
– سریال سگ‌های ولگرد (Reservation Dogs) از شبکه‌ی اف‌ایکس
– سریال تد لاسو از سرویس اپل تی‌وی پلاس
– سریال تنها کشتار درون ساختمان (Only Murders in the Building) از شبکه‌ی هولو

نامزدهای بهترین بازیگر مرد سریال درام
– برایان کاکس برای سریال وراثت (Succession)
– لی جونگ-جه برای سریال بازی مرکب (Squid Game)
– بیلی پورتر برای سریال ژست (Pose)
– جرمی استرانگ برای سریال وراثت (برنده)
– عمر سی برای سریال لوپین (Lupin)

نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن در مینی سریال یا فیلم تلویزیونی
– سینتیا اریوو برای نابغه ( Genius: Aretha)
– الیزابت اولسن برای وانداویژن (WandaVision)
– مارگارت کوالی برای خدمتکار (Maid)
– کیت وینسلت برای میر اهل ایست‌تاون (Mare of Easttown) (برنده)
– جسیکا چستین برای صحنه‌هایی از یک ازدواج (Scenes From a Marriage)

نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن کمدی یا موزیکال
– ماریون کوتیار برای فیلم آنت (Annette)
– آلانا هایم برای فیلم لیکریش پیتزا
– جنیفر لارنس برای فیلم بالا رو نگاه نکن
– اِما استون برای فیلم کروئلا (Cruella)
– ریچل زگلر برای فیلم داستان وست ساید (برنده)

نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول مرد درام
– ماهرشالا علی برای فیلم آهنگ قو (Swan Song)
– خاویر باردم برای فیلم ریکاردوس بودن (Being the Ricardos)
– بندیکت کامبربچ برای فیلم قدرت سگ
– ویل اسمیت برای فیلم شاه ریچارد (برنده)
– دنزل واشنگتن برای فیلم تراژدی مکبث (The Tragedy of Macbeth)

نامزدهای بهترین سریال درام
– لوپین از سرویس نتفلیکس
– برنامه صبحگاهی از سرویس اپل تی‌وی پلاس
– ژست از شبکه اف‌ایکس
– بازی مرکب از سرویس نتفلیکس
– وراثت از شبکه‌ اچ‌بی‌او (برنده)

نامزدهای بهترین بازیگر زن سریال درام
– اوزو ادوبا برای سریال تحت درمان (Uzo Aduba)
– جنیفر آنیستون برای سریال برنامه صبحگاهی
– کریستین برنسکی برای سریال کشمکش خوب (The Good Fight)
– الیزابت ماس برای سریال سرگذشت ندیمه (The Handmaid’s Tale)
– ام‌جی رودریگز برای سریال ژست (برنده)

نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول مرد در مینی سریال یا فیلم تلویزیونی
– پل بتانی برای سریال وانداویژن
– اسکار ایزاک برای سریال صحنه‌هایی از یک ازدواج
– مایکل کیتون برای سریال دوپسیک (Dopesick) (برنده)
– ایوان مک گرگور برای سریال هالستون (Halston)
– طاهر رحیم برای سریال مار (The Serpent)

نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن درام
– جسیکا چستین برای فیلم چشم‌های تامی فی (The Eyes of Tammy Fay)
– الیویا کلمن برای فیلم دختر گمشده
– نیکول کیدمن برای فیلم ریکاردوس بودن (برنده)
– لیدی گاگا برای فیلم خانه گوچی (House of Gucci)
– کریستین استوارت برای فیلم اسپنسر (Spencer)

نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
– بن افلک برای فیلم نوار مناقصه (The Tender Bar)
– جیمی درنان برای فیلم بلفاست
– کیران هایندز برای فیلم بلفاست
– تروی کاتسِر برای فیلم کودا
– کدی اسمیت-مک‌فی برای فیلم قدرت سگ (برنده)

نامزدهای بهترین موسیقی متن
– الکساندر دسپلا برای فیلم گزارش فرانسوی
– هانس زیمر برای فیلم تل‌ماسه (برنده)
– آلبرتو ایگلسیاس برای فیلم مادران موازی (Parallel Mothers)
– جانی گرینوود برای فیلم قدرت سگ
– جِرمین فرانکو برای انیمیشن افسون (Encanto)

نامزدهای بهترین بازیگر زن سریال کمدی یا موزیکال
– اِل فانینگ برای سریال کبیر
– تریسی الیس راس برای سریال سیاه‌گونه
– هانا اینبیندر برای سریال هکس
– عیسی را برای سریال نا‌امن (Insecure)
– جین اسمارت برای سریال هکس (برنده)

نامزدهای بهترین مینی سریال یا فیلم تلویزیونی
– سریال دوپسیک
– سریال استیضاح: داستان جنایی آمریکایی (American Crime Story)
– سریال خدمتکار
– سریال میر اهل ایست‌تاون
– سریال راه آهن زیرزمینی (The Underground Railroad) (برنده)

نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سریال یا فیلم تلویزیونی
– بیلی کروداپ برای سریال برنامه صبحگاهی
– کیرن کالکین برای سریال وراثت
– مارک دوپلاس برای سریال برنامه صبحگاهی
– برت گلدشتاین برای سریال تد لاسو
– او یونگ-سو برای سریال بازی مرکب (برنده)

نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل زن
– کترینا بلف برای فیلم بلفاست
– آریانا دی‌بوس برای فیلم داستان وست ساید (برنده)
– کریستین دانست برای قدرت سگ
– آنجانو الیس برای شاه ریچارد
– روث نگا برای گذر (Passing)

نامزدهای بهترین فیلم‌نامه
– پل توماس اندرسن برای فیلم لیکریش پیتزا
– کنت برانا برای فیلم بلفاست (برنده)
– جین کمپیون برای فیلم قدرت سگ
– آدام مک‌کی برای فیلم بالا رو نگاه نکن
– آرون سورکین برای ریکاردوس بودن

نامزدهای بهترین بازیگر مرد سریال کمدی یا موزیکال
– آنتونی اندرسون برای سریال سیاه‌گونه
– نیکولاس هولت برای سریال کبیر
– استیو مارتین برای سریال تنها کشتار درون ساختمان
– مارتین شورت برای سریال تنها کشتار درون ساختمان
– جیسون سودیکیس برای سریال تد لاسو (برنده)

بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم کمدی یا موزیکال
– لئوناردو دی کاپریو برای فیلم بالا رو نگاه نکن
– پیتر دینکلیج برای فیلم سیرانو
– اندرو گارفیلد برای فیلم تیک، تیک… بوم (برنده)
– کوپر هافمن برای فیلم لیکریش پیتزا
– آنتونی راموس برای فیلم در هایتس (In the Heights)

نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سریال یا فیلم تلویزیونی
– جنیفر کولیج برای سریال نیلوفر سفید (White Lotus)
– کیتلین دیور برای سریال دوپسیک
– اندی مک‌داول برای سریال خدمتکار
– سارا اسنوک برای سریال وراثت (برنده)
– هانا وادینگهام برای سریال تد لاسو

نامزدهای بهترین ترانه اورجینال
– ترانه Be Alive از فیلم شاه ریچارد (با اجرای بیانسه)
– ترانه Dos Orugitas از انیمیشن افسون (با اجرای لین-منوئل میرندا)
– ترانه Down to Joy از فیلم بلفاست (با اجرای ون موریسون)
– ترانه Here I Am از فیلم احترام (با اجرای جنیفر هادسن و کارول کینگ)
– ترانه No Time to Die از فیلم زمانی برای مُردن نیست (با اجرای بیلی آیلیش) ( برنده)

نامزدهای بهترین انیمیشن
– انیمیشن افسون (برنده)
– انیمیشن فرار کن (Flee)
– انیمیشن لوکا (Luca)
– انیمیشن ماد آفتابی من (My Sunny Maad)
– انیمیشن رایا و آخرین اژدها (Raya and the Last Dragon)
برچسب ها: گلدن گلوب