به روز شده در ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۱۹:۱۸
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۷ ساعت ۱۴:۰۵
کد مطلب : ۳۱۶۴۵۹
هیچ كس حق بخشیدن غرامت عراق به ایران را ندارد

آسیب دیدگان واقعی جنگ از غرامت بی‌سهم ماندند

آسیب دیدگان واقعی جنگ از غرامت بی‌سهم ماندند
گروه سیاسی: با پرداخت کامل غرامت جنگی کویت از طرف عراق ، بار دیگر پرونده «پرداخت غرامت ایران» مورد توجه قرار گرفت، غرامتی که تا امروز دولت عراق نه رفتار و نه حتی حرفی در ارتباط با تصمیم برای پرداخت آن را بروز نداده است. پیش از این حسن هانی زاده، کارشناس مسائل خاورمیانه گفته بود که این غرامت با توجه به مسائلی مختلفی از جمله نوع ارتباط خاص مسئولان فعلی دولت عراق با ایران و عدم پشتوانه بین المللی ایران، هرگز پرداخت نخواهد شد.
حالا  رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم می گوید که این غرامت حق جانبازان، خانواده های آن ها، آزادگان و مردمی است که از جنگ خسارت های زیاد دیده اند و هیچ مسئولی در هیچ رده‌ای حق بخشیدن این غرامت به عراق را ندارد.
حشمت الله فلاحت پیشه درباره اصل مساله غرامت در قطعنامه ۵۹۸ گفت: در متن قطعنامه این موضوع آمده است که متجاوز باید غرامت دهد، صندوقی شکل بگیرد و غرامت از آن پرداخت شود.
وی تصریح کرد: بنابراین مسائل به صورت کلی در متن قید شده ، اما پیگیری جدی هنوز در اجرای بند ششم قطعنامه ۵۹۸ در ایران صورت نگرفته است.
فلاحت پیشه درباره راهبرد متن قطعنامه ۵۹۸ برای پرداخت غرامت خاطرنشان کرد که « به طور مشخص در قطعنامه امکان پیگیری غرامت از عراق وجود دارد » وی همچنین گفت: متن قطعنامه مشخص کرده است که دبیرکل سازمان ملل متحد موظف به پیگیری و تعیین عامل شروع کننده جنگ است تا با شکل گیری صندوق و گذاشتن منابعی در آن ، غرامت جنگ به طرف مقابل پرداخت شود.رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در ارتباط با دلایل عدم پرداخت این غرامت گفت: متاسفانه اراده‌ای در این میان شکل نگرفت و حتی برخی از مسئولان مربوطه مواضعی را حاکی از نوعی بی‌تفاوتی نسبت به این موضوع اظهار کردند. ایران در قالب اسناد ارائه شده به سازمان ملل متحد خسارت بیش از هزار و ۱۰۰ میلیارد دلاری را اعلام و درخواست غرامت کرد و دبیرکل وقت سازمان ملل یک دهم این رقم را اعلام کرد اما حتی این یک دهم هم به ایران پرداخت نشد. دریافت این غرامت حق شهرهای ویران شده و منابع اقتصادی، انسانی و توسعه‌ای بود که در این شهرها از دست رفت.
فلاحت پیشه با بیان این که « آسیب دیدگان واقعی جنگ از غرامت بی‌سهم ماندند» گفت: شهرهایی که ویران شدند و عقب ماندند صاحبان اصلی این غرامت بودند که چیزی به دست شان نرسید.وی ادامه داد: غرب کشور و جنوب مثل آبادان، خرمشهر، قصر شیرین، اسلام آباد غرب، اهواز،کرمانشاه یا کردستان شهرهایی هستند که نرم توسعه ای آن ها قبل از انقلاب بالاتر از استاندارد عمومی کشور بود ، اما به واسطه جنگ درگیر ویرانی شده و علاوه بر آسیب های انسانی، به دلیل آسیب های زیرساختی در زمان جنگ نتوانستند خود را به مسیر توسعه برسانند. یکی از دلایل بی‌تفاوتی‌ها در پیگیری غرامت این بود که بخش اعظمی از مسئولانی که در این زمینه کوتاهی کردند از استان هایی بودند که از آسیب‌های واقعی جنگ به دور بودند.
 هر چه مسئولان استان های جنگ زده فریاد زدند، فریادشان به جایی نرسید.فلاحت پیشه در ادامه با انتقاد از این که «با دلار ۷ هزار تومانی سرمایه گذاری در استان های مرکزی و جنوب و شرقی شکل گرفت اما غرب و جنوب به توسعه نرسید»، گفت: بسیاری از جانبازان و آزادگان از غرامت آسیب هایی که به آن ها وارد شده بود و حقوقی که باید دریافت می کردند محروم ماندند.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در پاسخ به سوالی درباره این که آیا ایران به دلیل تغییر حکومت در عراق و نزدیکی با حکومت جدید در پیگیری غرامت جدیت به خرج نداد، گفت: طبق کنوانسیون بین المللی ، دولت جایگزین هر کشور مسئول تعهدات بین المللی است بنابراین در حال حاضر نیز این مسائل وظیفه ای بر گردن دولت فعلی عراق است.
وی ادامه داد: در طول سال های پس از سقوط صدام حسین در عراق ، ایران به خاطر مشکلاتی از قبیل ویرانی ها و درگیری با داعش، باز هم در کنار عراق بود و هزینه انسانی و اقتصادی داد.
فلاحت پیشه با بیان این که ایران در طی این سال ها در عرصه های انرژی،برق و گاز به عراق کمک کرد، افزود: در مقابل این رویه ایران، می بینیم که تبلیغات داخلی بسیاری از سیاستمداران عراقی این بود که اسمی از غرامت جنگ با ایران نیاورند.رییس کمیسیون امنیت ملی وس یاست خارجی مجلس دهم با تاکید بر این که «غرامت باید به آسیب دیدگان جنگ پرداخت و صرف استان‌های آسیب دیده از جنگ و توسعه آن‌ها شود»،خاطرنشان کرد: هیچ سیاستمداری نمی تواند این غرامت را ببخشد باید سازوکاری در این رابطه شکل بگیرد.
وی تاکید کرد: حالا که که عراق غرامت کویت را پرداخت کرده –آن هم در شرایطی که جنگ با کویت چند ماه شکل گرفت اما ایران ۸ سال استان های غربی خسارت های جدی دیدند_ باید مساله غرامت ایران نیز به جد پیگیری شود.حالا که درآمدهای فروش نفت عراق از درآمدهای ایران پیشی گرفته، باید به صورت مسالمت آمیز کمیته ای شکل بگیرد و با سازوکار منطقی غرامت پرداخت شود. این غرامت باید برای آسیب دیده‌گان جنگ به خصوص خانواده‌هایی که فرزندانشان را از دست دادند، جانبازان آزادگان و مناطقی که زیر ساخت های توسعه ای را از دست دادند، هزینه شود.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم با بیان این که در قانون برنامه ششم چندین حکم در ارتباط با جبران خسارت وارده شده به مناطق جنگ زده، جنگ زدگان، بازماندگان شهدای جنگ تحمیلی، جانبازان و ازادگان قید شده، گفت: تا به امروز هیچ پولی به آن ها پرداخت نشده است و اگر این غرامت پرداخت شود، منابع اجرای احکام قانون برنامه ششم هم شکل می‌گیرد .
وی خاطر نشان کرد: این غرامت‌ها نقش تنبیهی ندارند اما عامل اصلی بازدارنده هر گونه چالش برای آینده هستند .فلاحت پیشه با تاکید بر این که« عراقی‌ها می‌دانند ایرانیان در ایام سختی کنارشان بودند و حالا باید غرامت ها پرداخت کنند»، تصریح کرد: هیچ مقامی در دولت های ایران مختار به بخشش این غرامت نیست چرا که این پول حق جانبازان و آزادگان و انسان هایی است که در اثر ویرانی‌های جنگ از توسعه بازماندند.
برچسب ها: عراق

حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۱۰/۲۸ ۰۹:۳۶
چرا زمانی که مسئولیت داشتید این صحبت ها را نمی کردید و پیگیر نبودید.مردم شما و امثال شماها را نخواهید بخشید. (381707)