به روز شده در ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۱۹:۱۸
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۳۰ ساعت ۱۱:۰۲
کد مطلب : ۳۱۶۷۳۸
ایران خواستار دریافت تضمین از واشنگتن است

بلینکن: آمریکا نمی‌تواند به ایران ضمانت دهد

بلینکن: آمریکا نمی‌تواند به ایران ضمانت دهد
گروه سیاسی:  وزیر امور خارجه آمریکا تأیید کرد که ایران در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین خواستار دریافت تضمین درباره عدم خروج دوباره واشنگتن از برجام شده است.
آنتونی بلینکن که با برنامه «Pod Save the World» مصاحبه می‌کرد تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای خروج از برجام را یکی از «بدترین تصمیم‌های تاریخ اخیر سیاست خارجی آمریکا» توصیف کرد.
وی گفت: «فکر می‌کنم منصفانه است بگوییم که تصمیم برای خروج از آن توافق هسته‌ای یکی از بدترین تصمیم‌هایی بود که در تاریخ اخیر سیاست خارجی آمریکا گرفته شده است.»
بلینکن  یادآوری کرد که ایران تا قبل از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق پایبند بوده و دولت دونالد ترامپ هم به این موضوع اعتراف کرده است.او گفت: «حتی دولت قبل هم گفت که ایران تعهداتش را به خوبی اجرا کرده است. مسئله‌ای که مایه تأسف و حتی فراتر از تأسف است این است که از زمانی که ما از آن توافق خارج شدیم ایران از آن به عنوان بهانه‌ای برای از سر گرفتن بسیاری از فعالیت‌های خطرناکی استفاده کرد که آن توافق، مانع آنها شده بود.»
وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: «متأسفانه این چیزی است که ما به ارث بردیم و هنوز فکر می‌کنیم که بهترین نتیجه این خواهد بود که از طریق بازگشت به توافق آن برنامه [برنامه هسته‌ای ایران] را مجدداً مهار کنیم.»
آنتونی بلینکن در ادامه، گزارش‌ها درباره اینکه ایران در جریان مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از آمریکا درباره عدم ترک دوباره برجام ضمانت خواسته را تأیید کرد.
او در پاسخ به سوال مجری برنامه گفت: «حرف شما درست است. یکی از چیزهایی که ایران از ما خواسته ضمانتی است مبنی بر اینکه ما دوباره زیر میز نمی‌زنیم.»
بلینکن در ادامه تصریح کرد: «اما این حرف شما هم درست است که در نظام [حکومتی] ما، نمی‌توان چنین ضمانت سخت و سریعی فراهم کرد. رئیس‌جمهور بایدن می‌تواند با قاطعیت بگوید که تا زمانی که ایران به توافق پایبند باشد در کسوت رئیس‌جمهور چه کاری انجام خواهد داد یا چه کاری انجام نخواهد داد، اما ما نمی‌توانیم رئیس‌جمهورهای بعدی را [به انجام کاری] ملزم کنیم. «این موضوعی است که درباره آن صحبت می‌کنیم.»
وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه بار دیگر مطابق رویه هفته‌های گذشته تلاش کرد با تأکید بر محدود بودن زمان برای حصول توافق در گفت‌وگوها، عملیات روانی ضلع غربی مذاکرات وین و رسانه‌های وابسته به آنها را ادامه دهد.
او گفت: «باید ببینیم به کجا می‌رسیم، اما واقعیت این است. زمان بسیار کمی باقی مانده تا ببینیم می‌توانیم به پایبندی دوجانبه بازگردیم یا نه، چون اتفاقی که رخ داده این است که ایران بسیاری از آن فعالیت‌های خطرناک که به موجب توافق موقت شده بود را از سر گرفته؛ بنابراین آنها دارند چیزهای بیشتری یاد می‌گیرند، دانش بیشتری کسب می‌کنند و ظرفیت بیشتری برای گریز سریع‌تر هسته‌ای کسب می‌کنند به گونه‌ای که اگر ما به همه آن محدودیت‌ها در توافق برگردیم به نقطه‌ای خواهیم رسید که نمی‌توانیم از برخی از منافع آن توافق برخوردار شویم.»
برچسب ها: آمریکا

ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۱۰/۳۰ ۱۲:۲۹
نمی تونه نده.دیگه جایی نمونده که تحریم کنه.
انشاالله با تمرکز به داخل و دوستی با دشمنان امریکی از جمله روسیه و چین و تعامل با همسایگان شر غربگدایان از این کشور کنده شود. (381737)
۱۴۰۰/۱۰/۳۰ ۱۲:۳۱
اگر در قراردادی طرفین متعهد و ملزم به پایبند به آن نشوند معلوم است به نتیجه نمی رسد. این نوع قرار داد و تفاهم نامه بیشتر شبیه ازدواج صیغه ایست. به ویژه اینکه طرف آمریکایی نشان داده هوس باز است و یکبار عهد شکنی کرده است. این نشان از حقانیت ایران است و بد عهدی آمریکا. (381738)
۱۴۰۰/۱۰/۳۰ ۱۲:۳۳
قابل توجه تیم مذاکره کننده قبلی و پند عبرت به تیم جدید (381739)
۱۴۰۰/۱۰/۳۰ ۱۶:۰۹
برجام توافق خوبی‌ بود و هست،اما یادتون باشه که نمی‌شه هیچ ضمانتی برای اون گرفت ،واسه همین باید همه توافق واسه بازه زمانی‌ الان تا ۲۰۲۴ نوشته بشه و بعد قید بشه که در صورت ماندن دمکرات‌ها همین توافق ادامه پیدا میکنه ولی‌ در صورت هر نوع تغییری در ریاست جمهوری آمریکا که منجر به خروج آمریکا یا بهانه گیری آمریکا بشه ایران از این توافق خارج می‌شه.با همه انتقاد‌ها به دولت‌های ایران اما واقعا ایران برجام را خوب اجرا کرد،۱۵ بازدید بدون نقص آژانس (381742)
۱۴۰۰/۱۰/۳۰ ۱۶:۱۶
آمریکا شدیدا با قضیه حمله روسیه به اوکراین درگیر هست و بایدن گفته روسیه حتما با اوکرایین حمله میکنه اما نه حمله گسترده،جواب بایدن به حمله هم روی محبوبیت بایدن تاثیر زیاد داره ،از اون طرف چین هم بایدن را مشغول کرده،آمریکا نیاز نداره بحران ایران هم به همه اینها اضافه بشه ،محبوبیت بایدن ۴۰% و نفرت از اون بیش از ۵۰% هست،در انتخابات میاندوره آمریکا همه رییس جمهور‌ها قبل از بایدن ۳۰ تا ۴۰ صندلی در مجلس را از دست میدادند به اون زمان که اصلا نمی‌شه امیدوار بود (381743)