به روز شده در ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۱۸:۳۰
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۳۰ ساعت ۱۷:۰۱
کد مطلب : ۳۱۶۷۷۲
آیت الله جوادی آملی: اگر ملت بخواهد بایستد، باید جیبش پر باشد

فقیر از حکومت حرف شنوی ندارد

فقیر از حکومت حرف شنوی ندارد
گروه سیاسی:یك مرجع تقلید با بیان اینکه اختلاس‌های میلیاردی از افراد عادی ساخته نیست، گفت: این اختلاس ها با قلم افراد صورت می گیرد نه با زور اسلحه؛ بنابراین باید بررسی و آسیب شناسی شود که چگونه افرادی توانستند حق را باطل کنند.
آیت الله جوادی آملی در دیدار علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی ایران  اظهار داشت: از نظر فلسفه و کلام، اصول اعتقادی، اصل اول است، اما از نظر جامعه شناسی، اقتصاد حرف اول را می‌زند. در اسلام، از «مال» به ستون فقرات یک ملت تعبیر شده، چرا که گاهی مشکلات اقتصادی باعث می شود حتی یک حکومت بزرگ سقوط کند.
او ادامه داد: دعای پیامبر گرامی اسلام در شعب ابی طالب این است که «اَللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی اَلْخُبْزِ وَ لاَ تُفَرِّقْ بَیْنَنَا وَ بَیْنَهُ»؛ خدایا من می توانم شعب و سختی های آن را تحمل کنم اما ملت گرسنه را نمی شود در راه الهی نگه داشت و آن را اداره کرد.
جوادی آملی خاطرنشان کرد: در بیان قرآن کریم، مال عامل قیام یک ملت است اگر ملت بخواهد بایستد باید جیبش پر باشد، فقیر به معنای ندار نیست! بلکه کسی است که ستون فقراتش شکسته است، کسی که ستون فقراتش شکسته است حرف شنوی از حکومت ندارد.
او تاکید کرد: بانک‌ مرکزی وظیفه بسیار سنگینی دارد، از کارهای اصلی بانک مرکزی این باشد که دست قانون دانانی که قانون را دور می‌زنند از ذخایر بانک مرکزی کوتاه کند؛ اختلاس های میلیاردی از افراد عادی ساخته نیست، این اختلاس ها با قلم افراد صورت می گیرد نه با زور اسلحه. لذا در خصوص اختلاس های صورت گرفته نیز، بررسی و آسیب شناسی شود که چگونه افرادی توانستند حق را باطل کنند و اختلاس صورت بگیرد.
 این مرجع تقلید شیعیان در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: آبروی انسان امانت الهی است و انسان امین الله است، پیامبر دست کارگری را بوسید که برای خودش کار می کرد و کنار سفره خود می نشست. بر همگان واجب است که این مملکت را با کرامت اداره کنند و راه آن رونق تولید و اشتغال است. آنجا که رهبری معظم سال را سال تولید و رفع موانع نامگذاری کردند، این اقدام یک حرف حکیمانه است.
او در پایان اظهار داشت: ما به این کشور امیدواریم، شهیدان همانطور که در زنده بودن خود فکر جامعه خود هستند در آخرت و در برزخ نیز به فکر جامعه خود هستند و مرتباً برای مردم دعا می کنند، کشور چنین سرمایه معنوی عظیمی دارد. باید قدردان این سرمایه های عظیم معنوی و مادی بود و از آنها به بهترین نحو در راستای آبادانی این کشور بهره گرفت.

۱۴۰۰/۱۰/۳۰ ۱۷:۴۵
لعنت خدا بر باعث و بانی فقیر شدن ایرانی ها (381745)
محمد
United States
۱۴۰۰/۱۰/۳۰ ۲۲:۰۷
شما يک مسئول را نشان ما بدهيد که بخواهد صادقانه حرف هاى شما را بخواهد به مرحله عمل در بياورد. اين مسئول الان شما بفرماييد کجا زندگى مى کند. (381749)
۱۴۰۰/۱۱/۰۱ ۱۱:۲۰
فقر، فقر مردم بی نهایت مهم است اما همه چیز نیست
اول باید ایستادن معنی شود؟ بد از آن برنامه های حکومت برای ایستادن باید مشخص شود ؟
بد مشخص شود مسئولی ایستاده است که از مردم بخواهد بیاستند ؟
و هزاران سوال دیگر که باید جواب داده شود!!! (381753)
۱۴۰۰/۱۱/۰۱ ۲۰:۳۸
چشم بسته غیب میگی یا این جماعت اینقدر ابلهند که متوجه این موضوع بدیهی نمیشن!! (381767)
۱۴۰۰/۱۱/۰۲ ۰۶:۰۵
بخش اعظمی از سرمایه اجتماعی خود را برای همیشه از دست دادید و حالا باید منتظر تبعات هولناک آن باشید.................!!!!!
هر عملی را عکس العملی است (381775)