به روز شده در ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۱۸:۵۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۱/۰۱ ساعت ۱۱:۱۱
کد مطلب : ۳۱۶۸۰۲

پرداخت ۱۱۰ هزار تومان یارانه به هر ایرانی

پرداخت ۱۱۰ هزار تومان یارانه به هر ایرانی
گروه اقتصادی: نائب رئیس مجلس  گفت: با حذف ارز ترجیحی در سال آینده، قرار است به هر ایرانی ۱۱۰ هزار تومان یارانه پرداخت شود.
علی نیکزاد ، اظهار کرد: ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به غیر از گندم و دارو در لایحه بودجه ۱۴۰۱ حذف می‌شود و قرار است رقم حاصل از این منابع برای ۶۰ میلیون ایرانی به ازای هر نفر ۱۱۰ هزار تومان یارانه پرداخت شود.
وی از راه‌اندازی صندوق پیشرفت و عدالت در استان‌ها خبر داد و تصریح کرد: سرمایه اولیه این صندوق‌ها ۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده و قرار است مبالغ مازاد فروش اموال دولتی، بهره‌برداری از معادن و مالیات به این صندوق واریز شده و در مسیر توسعه و پیشرفت استان‌ها هزینه شود.نایب رئیس مجلس  به تغییر فرآیند بررسی بودجه در صحن و کمیسیون تلفیق اشاره کرد و گفت: قرار شد کلیات لایحه بعد از رأی‌گیری در صحن علنی مجلس در کمیسیون تلفیق و در قالب ۲۰ تبصره مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا یک‌هزار و ۳۷۲ هزار میلیارد تومان به تصویب برسد.
 از این رقم یک‌هزار و ۱۲۲ هزار میلیارد تومان جاری و شامل حقوق، دستمزد و صندوق‌های بازنشستگی است و ۲۵۰ هزار میلیارد تومان نیز ردیف عمرانی کشور است.
وی سهم نفت را در بودجه کشور ۳۸ درصد و مالیات را بالای ۵۰ درصد اعلام کرد و ادامه داد: دولت در لایحه ۱۴۰۱ رشد ۸ درصدی پیش‌بینی کرده که بعید است این رشد اقتصادی محقق شود.
نماینده اردبیل در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: قرار است از محل افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن، صنعت، کشاورزی و افزایش بهره‌وری این رشد اقتصادی محقق شود که با این شرایط تورمی امکان تحقق رشد ۸ درصدی وجود ندارد.
نیکزاد با انتقاد از دولت قبلی در برداشت نابجا از بانک‌ها و دامن زدن به افزایش نقدینگی و ایجاد تورم اضافه کرد: در لایحه بودجه سال آینده استقراض از بانک مرکزی خط قرمز تعیین شده و قرار است با ۶۰ دلار فروش نفت روزانه به میزان ۱.۱۰ دهم میلیون بشکه فروش نفت انجام شود که به نظر می‌رسد حتی بیشتر از این رقم امکان تحقق درآمدهای نفتی وجود داشته باشد.
وی بیان کرد: اعمال مالیات بر عایدی خانوارها اعم از خانه خالی، خودروهای گران قیمت، واحدهای مسکونی گران قیمت بالای ۱۰ میلیارد تومان، مؤسسات کنکور، سلبریتی‌ها و… می‌تواند افزایش درآمد مالیاتی را سبب شود که البته نگرانی‌ها از افزایش این منابع درآمدی است. ویژگی ممتاز بودجه سال آینده عدم وابستگی منابع درآمدی کشور به موضوع برجام است هر چند که در صورت تحقق برجام آثار آن در سفره‌های مردم نمایان خواهد شد ولی به هیچ وجه اقتصاد کشور با برجام در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گره نخورده است.
نیکزاد در مورد افزایش حقوق کارکنان در لایحه بودجه تصریح کرد: دولت باید متوسط افزایش حقوق را از ۱۰ درصد تا ۳۰ درصد به صورت پلکانی لحاظ کند تا کارمندی که حقوق کمتر می‌گیرد با افزایش بیشتری روبه‌رو شده و آنهایی که حقوق بالایی می‌گیرند، افزایش کمتری را داشته باشند. بالاتر از افزایش حقوق، کارکنان انتظار دارند تا دولت قدرت خرید آنها را حفظ کند تا آنها توان خرید مایحتاج خانوارهای خود را داشته باشند.
نایب رئیس مجلس  در مورد بی‌عدالتی در پرداخت حقوق و شکاف ایجاد شده در این زمینه افزود: دومینوی افزایش حقوق دستگاه‌های مختلف به راه افتاده و بعد از معلمان، کارکنان دادگستری و اخیراً نیز جهاد کشاورزی خواستار افزایش حقوق و اجرای قانون تسری شدند که به هیچ وجه با روند شروع شده نمی‌توان عدالت را برقرار کرد.
نیکزاد خاطر نشان کرد: برای از بین بردن تبعیض در پرداختی‌ها دولت باید کار اساسی انجام داده و با هماهنگی سایر قوا تلاش کند تا پرداختی ۴ میلیون کارمند ایرانی را ساماندهی کرده و تفاوت در پرداختی‌ها را به حداقل رسانده و نظام پرداخت عادلانه را یک‌بار برای همیشه به این غائله خاتمه دهد.

 
برچسب ها: یارانه

۱۴۰۰/۱۱/۰۱ ۱۳:۰۸
ما را به خیر شما امیدی نیست شر مرسانید. یارانه را چندین سال پیش 45 تومن دادید الان هم همون 45 تومنه کدوم عقل سلیمی اینو میتونه قبول کنه که شماها به عنوان نماینده خفه خون گرفتید؟! حداقل یارانه جدید اگه به زور به مردم دادید یارانه کالایی بدید تا با تورم ارزشش کم نشه (381757)
۱۴۰۰/۱۱/۰۱ ۱۸:۰۰
خدا لعنتتان کنه با این شیوه ای که مملکت را اداره میکنید واعلام میکنی که 110 هزار تومان یارانه میدید 110 هزار تومان پول برق مصرفی هم نیست شما نمایندگان خائن به ملت هستید بخصوص افرادی مثل شما آقای نیکزاد (381761)
۱۴۰۰/۱۱/۰۱ ۲۰:۳۶
نوبت شب های ابدی شما هم میشه ...............!!! یزید و معاویه و .. هم ادعای مسلمانی داشتن!! (381766)
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۱۱/۰۲ ۲۳:۴۱
۱۱۰تومن یارانه‌میدی یارانه که صدقه...بعد قیمتارو ۶.۷برابر میخوای بکنی...؟؟؟ زورت به گردن کلفتا و فاسدا نمیرسه عقدتو سر ملت خالی میکنی (381811)
۱۴۰۰/۱۱/۰۳ ۱۹:۰۲
تا زمانی که امثال نیکزادها در این مملکت با چاپلوسی مسئولیت داشته باشند امیدی به اصلاح وجود نداره هر روز وضع بدتر میشه چون امثال این نیکزاد اراده ای از خود ندارن وفقط منتظرند ببینن از بالا چی گفته میشه تا آنرا اجرا کنن امثال این آقا مگسانند گردشیرینی (381842)