به روز شده در ۱۴۰۱/۰۳/۰۱ - ۰۰:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۱/۰۳ ساعت ۱۴:۲۹
کد مطلب : ۳۱۷۱۴۵

زندگی عباس کیارستمی مستند رادیویی شد

زندگی عباس کیارستمی مستند رادیویی شد
گروه فرهنگی: مستند «چراغداران» رادیو فرهنگ امروز یکشنبه ۳ بهمن‌ به روایت زندگی حرفه‌ای عباس کیارستمی، کارگردان سینما اختصاص دارد.در برنامه «چراغداران» امروز، بهروز رضوی روایتگر بخشی از زندگی زنده‌یاد عباس کیارستمی از فیلمسازان نوگرا، مولف و صاحب‌سبک می‌شود که باعث مطرح شدن نام سینمای ایران در جهان شده است.

عباس کیارستمی در یکم تیر ۱۳۱۹ خورشیدی در تهران چشم به جهان گشود. او دوران دبیرستان را در محله قلهک سپری کرد. کیارستمی از کودکی به هنر نقاشی جذب شد و آن را تا اواخر دوران نوجوانی خود ادامه داد. بنابراین شاید بتوان حرفه اصلی هنری وی را نقاشی دانست. وی تمام دوران نوجوانی خود را با نقاشی کردن و یادگیری آن سپری کرد تا این که در ۱۸ سالگی توانست نخستین جایزه خود در مسابقه نقاشی را بگیرد.

مدتی بعد وارد دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران شد. از این‌رو فعالیت خود برای یادگیری نقاشی و طراحی گرافیک را بیشتر کرد و در کنار درس خواندن برای درآوردن هزینه دانشگاه در پلیس راهنمایی و ‌رانندگی مشغول به کار شد. او در ۱۳۴۰ خورشیدی در آتلیه ۷ و چند موسسه دیگر به طراحی جلد کتاب و آگهی بازرگانی مشغول شد تا این‌که ۶ سال بعد در سازمان نگاره مشغول ساخت تیتراژ فیلم شد.

نخستین تجربه وی در زمینه فیلم‌سازی برمی‌گردد به ۱۳۴۹ خورشیدی؛ جایی که تحت نظارت بخش سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فیلم کوتاه نان و کوچه را ساخت. اما شروع حرفه‌ای کیارستمی را می‌توان ساخت فیلم مسافر در ۱۳۵۳ خورشیدی دانست که باعث محبوبیت وی شد. همچنین او را می‌توان یکی از فعال‌ترین اشخاص هنری در زمان خود دانست. وی در طول سال‌های ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۵ خورشیدی توانست ۱۵۰ آگهی تلویزیونی را برای سینمای ایران بسازد.

کیارستمی‌ پس از گذراندن یک دوره نقاهت بیماری خویش در تهران برای ادامه درمان راهی فرانسه شد، اما پس از چند روز و در ۱۴ تیر ۱۳۹۵ به علت لخته شدنِ خون، سکته مغزی کرد و در پاریس درگذشت.برنامه «چراغداران» را به تهیه کنندگی حسینی باغسنگانی و روایت بهروز رضوی ساعت ۱۱:۵۰روی موج‌اف ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.
برچسب ها: عباس کیارستمی