به روز شده در ۱۴۰۱/۰۲/۳۰ - ۱۸:۵۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۱/۰۴ ساعت ۱۷:۰۷
کد مطلب : ۳۱۷۴۰۳

خروج خانواده دیپلمات‌های آمریکا از اوکراین

خروج  خانواده دیپلمات‌های آمریکا از اوکراین
گروه بین الملل: وزارت امور خارجه آمریکا به خانواده دیپلمات‌های خود در اوکراین دستور داد این کشور را ترک کنند. همچنین به دیپلمات‌های آمریکایی مستقر در سفارت این کشور در کیف، پایتخت اوکراین نیز اجازه داده شده است تا به طور داوطلبانه اوکراین را ترک کنند.
در بیانیه آمده است که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، گزینه‌هایی را برای افزایش واحدهای نظامی در کشورهای عضو ناتو در شرق اروپا بررسی می‌کند.
سفارت آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اقدام نظامی روسیه ممکن است هر زمان صورت گیرد» و شهروندان آمریکایی در اوکراین باید پیش از آن با استفاده از امکانات موجود از این کشور خارج شوند.روسیه ظرف چند ماه اخیر حدود ۱۰۰ هزار سرباز خود را به مرز اوکراین گسیل داده است. غرب می‌گوید روسیه قصد تهاجم به اوکراین را دارد تا از پیوستن این کشور به ناتو جلوگیری کند. کرملین برنامه‌ریزی برای چنین حمله‌ای را رد می‌کند.
 مقام‌های ارشد دولت بایدن و پنتاگون در نشستی  در کمپ دیوید چند گزینه‌ را به جو بایدن ارائه کردند. نیویورک تایمز نیز گزارش داده است که بایدن در حال بررسی اعزام ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نیرو به کشورهای شرق اروپا در صورت افزایش تنش‌هاست.یک مقام ارشد دولت آمریکا روز یکشنبه از تایید این ارقام خودداری کرد اما گفت کشورش در حال توسعه برنامه‌ها و رایزنی با متحدان برای تعیین گزینه‌های بیشتر است.بیانیه وزارت خارجه آمریکا یک روز پس از آن منتشر شد که وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد اطلاعاتی به دست این کشور رسیده است که نشان می‌دهد کرملین هم‌زمان با بررسی حمله به اوکراین واشغال این کشور، تلاش دارد یک دولت طرفدار روسیه در اوکراین شکل دهد.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا تحریم‌های اقتصادی فوری علیه روسیه را رد کرد و گفت این تحریم‌ها توانایی غرب برای جلوگیری از تجاوز احتمالی روسیه به اوکراین را تضعیف می‌کند. این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و گروهی از نمایندگان جمهوریخواه کنگره آمریکا خواستار تحریم هر چه سریع تر مسکو شده‌اند.


 
برچسب ها: آمریکا