به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۶ - ۰۳:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۲/۰۱ ساعت ۱۱:۵۵
کد مطلب : ۳۲۲۲۳۶

بی‌توجهی به بیمه کارگران ساختمانی

بی‌توجهی به بیمه کارگران ساختمانی
گروه اقتصادی: دبیر اجرایی خانه کارگر اراک گفت: با وجود اینکه کارگران بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده‌اند، اما به منافع آن‌ها توجهی نمی‌شود، بنابراین لازم است افراد دلسوز جامعه کارگری در مجلس حضور داشته باشند.به گزارش  ایلنا، علی قیاسی (دبیر اجرایی خانه کارگر اراک) با ابراز تاسف از نبود نمایندگان کارگری که دلسوز جامعه کارگری در مجلس شورای اسلامی باشند، گفت: اگر مصوباتی که علیه جامعه کارگری در مجلس مطرح شده را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که در مرکز قانونگذاری کشور، جای خالی نمایندگان کارگری دیده می‌شود. 

قیاسی گفت: نگران این هستیم که در شرایطی که کارگران نمایندگانی در مجلس ندارند، همین قوانین اندک نیز با کم لطفی روبه‌رو شود و در قالب اصلاحیه یا بازنگری، حداقل‌های حمایتی را نیز از کارگران بگیرند. وی با تأکید بر اینکه اگر در مرکز قانونگذاری کشور به اندازه کافی نماینده کارگری داشتیم، امروز متضرر نمی‌شدیم، گفت: باید از همین امروز به فکر باشیم تا در دوره بعد نماینده واقعی کارگران به مجلس شورای اسلامی راه یابند. 
دبیر اجرایی خانه کارگر اراک گفت: یکی از مهمترین نمونه‌های تضییع حقوق کارگران را می‌توان در وضعیت کارگران ساختمانی دید. 

وی گفت: حضور علیرضا محجوب در دوره‌های قبلیِ مجلس توانسته بود نمایندگان همسو با کارگران را در فراکسیون کارگری متحد کند. با حضور ایشان بیمه کارگران ساختمانی حل و فصل و این قشر زحمتکش از مزایای بیمه بهره‌مند می‌شدند، اما از زمانی که محجوب از مجلس رفت، اصلاح ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی نیز روی زمین ماند. قیاسی بیان کرد: کارگران ساختمانی در بدترین شرایط کار می‌کنند و بیشترین حوادث کار مربوط به کارهای ساختمانی است با این وجود این کارگران حتی از داشتن بیمه هم محروم هستند. وقتی نمایندگان مجلس با مشکلات کارگران بیگانه هستند تکلیف جامعه کارگری مشخص است. 

دبیر اجرایی خانه کارگر اراک گفت: با وجود اینکه کارگران بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده‌اند، اما به منافع آن‌ها توجهی نمی‌شود، بنابراین لازم است افراد دلسوز جامعه کارگری در مجلس حضور داشته باشند. 

قیاسی با اعلام اینکه نبود منابع مالی، بهانه سازمان تامین اجتماعی برای محرومیت کارگران ساختمانی از بیمه شده است، گفت: اگر نمایندگان کارگری در مجلس حضور داشتند، پیگیر مطالبات کارگران از دولت می‌شدند، تا سازمان تامین اجتماعی به بهانه کمبود منابع، از بیمه کارگران ساختمانی خودداری نکند. دبیر اجرایی خانه کارگر اراک با اعلام اینکه در تمامی دوره‌هایی که نمایندگان کارگران به ریاست محجوب در فراکسیون کارگری فعال بودند، سه قانون به نفع کارگران ساختمانی تصویب شد، گفت: متاسفانه کسی نیست که طرحی را به نفع کارگران تهیه کند و برای امضای آن به دنبال نمایندگان مجلس باشد.