به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ - ۱۷:۱۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۲/۲۴ ساعت ۱۸:۲۵
کد مطلب : ۳۲۶۷۲۲

چطور تنها با خوابیدن وزنمان را کاهش دهیم؟

چطور تنها با خوابیدن وزنمان را کاهش دهیم؟
گروه علمی:دستورات ساده‌ای به هنگام خواب وجود دارند که می‌توان با به کار بستن آن‌ها اقدام به کاهش وزن کرد.کاهش وزن کار آسانی نیست و سختی‌های خود را دارد. معمولا اگر نگاهی به زندگی افرادی که اقدام به کاهش وزن کرده اند، بیندازید؛ متوجه می‌شوید که احتمالا برای این کار، در باشگاه‌ها عرق بسیاری ریخته اند و دوم این که رژیم غذایی نیز مسئله‌ای مهم در کاهش وزن بوده است.
 
شاید همه کس نتواند از یک رژیم غذایی هزینه بر و گرانقیمت برای کاهش وزن پیروی کرده و یا برای این کار به باشگاه برود. از همه مهمتر، ممکن است برخی افراد به دلیل تنبلی، از رفتن به باشگاه و نیز پیروی از یک رژیم غذایی خاص فراری باشند. این افراد ممکن است علی رغم این که به دنبال کاهش وزن هستند، نخواهند سخت فعالیت بکنند. در چنین مواردی پرسشی که مطرح می‌شود این است که آیا کاهش وزن بدون رفتن به باشگاه امکان پذیر است؟اگر شما نیز از جمله افراد تنبلی هستید که به دنبال کاهش وزن هستند، باید به شما بگوییم راه‌های ساده و موثری وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا به تناسب اندام رسیده و کالری بسوزانید. از همه مهمتر این که برای انجام این کارها، نیازی به رفتن به باشگاه ندارید؛ بلکه می‌توانید تنها در زمان خواب کاری کنید که کالری بیشتری بسوزانید.

۱- سعی کنید بدون پتو بخوابید
زمانی که شما در محیط سرد می‌خوابید، متابولیسم (سوخت و ساز بدن) شما افزایش می‌یابد و در نتیجه، شما در زمان استراحت، کالری بیشتری می‌سوزانید. طبق یک تحقیق، سرد بودن بدن به هنگام شب، میزان «چربی قهوه‌ای سالم» را افزایش می‌دهد که همین امر، به خلاصی از قند اضافه در بدن کمک کرده و سبب می‌شود تا کالری بیشتری سوزانده شود.

ذکر این نکته ضروری است که بیشتر چربی‌های بدن یک فرد، چربی سفید هستند. چربی سفید انرژی اضافی را درون چربی‌های بزرگی که در اطراف بدن جمع می‌شوند، ذخیره می‌کند. انباشته شدن بیش از حد این نوع چربی می‌تواند منجر به اضافه وزن یا چاقی شود. چربی قهوه‌ای متفاوت است. چربی قهوه‌ای، انرژی خود را در فضای کوچکتری ذخیره می‌کند و این چربی، غنی از میتوکندری بوده و انرژی را که باعث تولید گرما می‌شود، می‌سوزاند. باید دانست سرما می‌تواند چربی قهوه‌ای را فعال کند.

۲- بیشتر بخوابید
مطالعات نشان داده اند که تنها «یک ساعت» خواب اضافه‌تر در هر شب به شما کمک می‌کند تا بدون هیچ تلاش اضافی، بتوانید ۲۷۰ کالری کمتری را در طول روز مصرف کنید. این مقدار معادل حدود ۴ کیلوگرم در سال است.

۳- قبل از خواب یک «شیک پروتئینی» بنوشید
رفتن به رختخواب با معده خالی می‌تواند سبب شود تا شب هنگام از خواب بیدار شوید و همین درست نخوابیدن در شب می‌تواند سبب افزایش وزن شود. شما می‌تواند یک نوشیدنی «شیک پروتئینی» قبل از رفتن به رختخواب به این منظور بنوشید. از آن جایی که پروتئین نسبت به کربوهیدرات‌ها یا چربی، «ترموژنیک تر» است، باعث می‌شود بدن کالری بیشتری برای گوارش و هضم آن بسوزاند.باید بگوییم کلمه ترموژنیک به معنای تولید گرما است و به مواد غذایی که روند چربی سوزی در بدن را افزایش می دهند مواد غذایی ترموژنیک می‌گویند.

۴- به هنگام خواب، چشم بند بزنید
بر اساس یک تحقیق، افرادی که در تاریکی می‌خوابند، ۲۱ درصد کمتر از افرادی که در نور کم می‌خوابند، دچار چاقی می‌شوند. پس اگر نمی‌خواهید اتاقتان را به طور کامل تاریک کنید، دست کم با چشم بند بخوابید.

۵- گرسنه نخوابید
در حالی که مصرف کالری کمتر می تواند به کاهش وزن منجر شود؛ اما حذف وعده شام می‌تواند برعکس عمل کند. زمانی که شما به شکلی ناگهانی مصرف کالری را کاهش می‌دهید، بدن شما به حالت گرسنگی می‌رود و در نتیجه، متابولیسم (سوخت و ساز) بدن شما را کاهش می‌دهد تا بتواند کالری ذخیره کند.
برچسب ها: خواب کاهش وزن