به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۱۶:۱۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۲/۲۷ ساعت ۱۸:۳۲
کد مطلب : ۳۲۷۱۳۲

کدام بانک‌ها وام بیشتری دادند؟

کدام بانک‌ها وام بیشتری دادند؟
گروه اقتصادی: بررسی عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور بیانگر این است که مبلغ کل تسهیلات اعطایی تا پایان دی ماه سال جاری در مقایسه با اسفند سال گذشته رشد ۳۸.۶ درصدی داشته است.به گزارش ایسنا، طبق اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری تا پایان دی‌ماه امسال، معادل ۳۳۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفند سال گذشته با رشد ۳۸.۶ درصدی مواجه شده است.
 
همچنین، تسهیلات قرض‌الحسنه ۸.۶ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری قرض‌الحسنه را تشکیل داده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها مربوط به مرابحه با ۳۴.۱ درصد و فروش اقساطی با ۱۷.۵ درصد است.به لحاظ عددی در پایان دی ماه سال جاری، ۲۸۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور قرض‌الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند ماه سال گذشته، ۴۰.۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.

اوضاع بانک‌های تجاری در پرداخت تسهیلات 
از سوی دیگر، بانک‌های تجاری در کل ۶۳۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که با رشد ۷۲.۵ درصدی مواجه شده و سهم وام‌های قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات ۷۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است که اعطای این وام از سوی بانک‌های تجاری در پایان سال گذشته ۴۸.۷ درصد افزایش یافته است. گفتنی است؛ ۱۱.۷ درصد از وام‌های بانک‌های تجاری را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد.   

در بانک‌های تجاری کشور نیز، سهم عمده تسهیلات پرداختی مانند بانک‌ها و موسسات اعتباری مربوط به فروش اقساطی به میزان ۲۴.۹ درصد است که رقم آن ۱۵۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در پایان دی ماه ۱۴۰۰ بوده است.  
علاوه براین، ۶.۶ درصد تسهیلات بانک‌های تجاری به رقم ۴۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در پایان دی ماه به تسهیلات جعاله اختصاص داشته که این رقم در اسفند سال قبل، ۳۱ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان بوده است. به صورت کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانک‌های تجاری در پایان دی ۱۴۰۰ به فروش اقساطی، مرابحه و مشارکت مدنی اختصاص یافته است.

بانک‌های تخصصی چقدر تسهیلات قرض‌الحسنه دادند؟   
همچنین، بررسی عملکرد بانک‌های تخصصی در پرداخت تسهیلات تا پایان دی ماه سال جاری نشان دهنده این است که تسهیلات اعطایی با ۱۹.۴ درصد افزایش از رقم ۳۸۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به عدد ۴۶۳ هزار میلیارد تومان رسیده است که سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات اعطایی بانک‌های تخصصی معادل ۲۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که با افزایش ۲۲ درصدی در مقایسه با سال گذشته مواجه شده است. ۵.۳ درصد از وام‌های بانک‌های تخصصی را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد.   

بزرگترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می‌شود؛ به نحوی که در پایان دی سال جاری ۳۸.۳ درصد کل تسهیلات اعطایی این بانک‌ها به رقم ۱۷۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بخش فروش اقساطی بوده و این رقم در اسفند ماه سال گذشته به میزان ۱۶۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بود.
بانک‌های تخصصی نیز در بخش مشارکت مدنی تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده‌اند؛ به نحوی که ۱۸.۶ درصد کل منابع تسهیلاتی این بانک‌ها در پایان دی امسال به میزان ۸۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان در این بخش پرداخت شده است.

عملکرد بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری در وام‌دهی
طبق این گزارش، بررسی تسهیلات اعطایی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری در پایان دی ماه امسال نشان می‌دهد که تسهیلات این بانک با ۳۵.۵ درصد رشد به رقم ۲۲۱۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است و سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات ۸.۴ درصد ( ۱۸۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان) بوده که اعطای این نوع تسهیلات در این نوع بانک‌ها در دی امسال ۴۰.۸ درصد رشد داشته است. همچنین، ۴۰.۷ درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مرابحه این بانک به رقم ۹۰۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.
برچسب ها: تسهیلات بانکی
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *