کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

با پول پراید چه خودروهایی می‌توان خرید؟

قیمت پراید یک‌ساله چقدر گران شد؟/جدول

تجارت نیوز , 21 فروردين 1401 ساعت 17:49


گروه اقتصادی: قیمت خودرو در طول یکسال گذشته به دلیل تصمیمات و سیگنال‌هایی که به بازار خودروی کشور ارسال می‌شد، همراه با نوسانات زیادی بود.پراید یکی از خودروهایی است که با توجه به توقف تولید آن، در بازار خریدار زیادی دارد.پراید ۱۵۱ در بازار خودروی کشور در ۲۰ فروردین سال گذشته، ۱۱۵ میلیون تومان به فروش می‌رسید. اما امسال به ۱۶۸ میلیون تومان رسید. یعنی ۴۶٫۱ درصد رشد قیمت.پراید ۱۱۱ نیز ۲۰ فروردین سال گذشته ۱۲۹ میلیون تومان بود. اما در ۱۴۰۱ به قیمت ۱۹۰ میلیون تومان رسید. میزان تغییر قیمت این خودرو نسبت به سال گذشته ۴۸٫۱ درصد است.

علت نوسان قیمتی چه بود؟
یکی از سیگنال‌های تاثیرگذار در بازار بحث واردات خودرو و ابهامات موجود در تصمیم‌گیری‌ها بود. البته همچنان زمزمه‌هایی از آزادسازی واردات خودرو به کشور به گوش می‌رسد. در نتیجه همچنان بحث واردات خودرو به کشور یکی از عاملان تاثیرگذار در قیمت‌ها است.

بلاتکلیفی‌هایی نیز در خرید و فروش خودرو در بازار وجود داشت. مذاکرات وین و دست نگه داشتن خریداران برای خرید خودرو، یک عامل مهم رکود تورمی بازار بود. اما به نظر میرسد که با توجه به طولانی شدن فرایند مذاکرات، تاثیر این عامل بر بازار خودرو کاهش یافته است.عامل مهمی که در افزایش قیمت خودرو در یک‌سال گذشته نقش داشت نوسانات نرخ دلار بود. البته در بازار خودروی کشور مشاهده شد که همراه با افزایش دلار قیمت خودرو نیز افزایشی می‌شد. اما با کاهش نرخ دلار ریزشی در قیمت‌ها دیده نمی‌شد.در مورد پراید، توقف تولید برخی از انواع آن نیز بر افزایش قیمت اثرگذار بوده است.

با پول پراید چه خودروهایی می‌توان خرید؟
با توجه به اینکه قیمت دلار به ۲۷ هزار تومان رسیده است، پراید نیز حدودا شش هزار دلار قیمت دارد. خودروهای خارجی مانند فورد فیستا، فولکس واگن گلف، تویوتا یاریس، مزدا۲ و رنو داچیا از جمله خودروهای صفر کیلومتر با قیمت زیر ۱۰ هزار دلاری در جهان هستند. این خودروها را در کشورهای دیگر می‌توان آنها را خریداری کرد. البته خودروهای کارکرده آنها به زیر شش هزار دلار می‌رسد.


کد مطلب: 330628

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/330628/قیمت-پراید-یک-ساله-چقدر-گران-جدول

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir