به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۱۱ - ۱۲:۵۳
 
۵
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۰۶ ساعت ۰۱:۳۳
کد مطلب : ۳۳۳۴۶۳

ممنون که هستید!

ممنون که هستید!
✍ دکتر فردین علیخواه *
برای خرید سیسمونی به استانبول ‌می‌روند. وقتی می‌گوییم عجب، برآشفته می‌شوند و می‌گویند به شما چه؟ زندگی شخصی‌مان است و به کسی ربطی ندارد.
مریض می‌شوند و برای مداوا به لندن یا برلین ‌می‌روند. وقتی می‌گوییم عجب، برآشفته می‌شوند و می‌گویند به شما چه؟ زندگی شخصی‌مان است و به کسی ربطی ندارد.
در فروشگاه‌های لندن پرسه می‌زنند و برای اقوام و بستگان سوغاتی می‌خرند. وقتی می‌گوییم عجب، برآشفته می‌شوند و می‌گویند به شما چه؟ زندگی شخصی‌مان است و به کسی ربطی ندارد.
فرزندان‌شان در این یا آن کشور در حالی که در استخر چپ و راست احاطه شده‌اند بطری را به سمت ما می‌گیرند، تحقیرآمیز به چشم‌های ما زل می‌زنند و به سلامتی ما می‌نوشند. وقتی می‌گوییم عجب، برآشفته می‌شوند و می‌گویند به شما چه؟ زندگی شخصی‌مان است و به کسی ربطی ندارد.
عزیزکرده‌شان در کالج‌ها و دانشگاه‌های غرب تحصیل می‌کنند و در کریسمس در حالی که لپ‌هایشان را قرمز کرده‌اند با لباس بابانوئل عکس می‌گذارند و از لزوم شادابی و رنگ در زندگی می‌گویند. وقتی می‌گوییم عجب، برآشفته می‌شوند و می‌گویند به شما چه؟ زندگی شخصی‌مان است و به کسی ربطی ندارد.
چندین و چند سال است که ما زندگی روزمره خودمان را داریم. می‌خواهیم در این جغرافیا زندگی کنیم. دخالت می‌کنند و پی در پی برای‌مان اخلاق تجویز می‌کنند. تقریبا عرصه‌ای از زندگی ما نیست که در آن دخالت نکنند و حرفی درباره آن نزنند. به هر شکل و به هر راهی می‌خواهند ما را روانه بهشت کنند. وقتی می‌گوییم به شما چه؟ زندگی شخصی خودمان است و به کسی ربطی ندارد خشمگین نگاه‌مان می‌کنند.
می‌گویند نه. دقیقاً زندگی شما به ما ربط دارد. ما وظیفه داریم شما را روانه بهشت کنیم. زندگی آنها به ما ربطی ندارد ولی زندگی ما به آنها ربط دارد و این، بی‌نهایت غیرمنصفانه است.
خودشان در این جهان به دنبال بهشت می‌گردند و به ما آدرس جایی دیگر می‌دهند.
وقتی از سختی‌هایی که خود آنان در ایجادش نقش داشته‌اند اندکی گله می‌کنیم با نگاه عاقل اندر سفیه می‌گویند صبوری کنید، این آزمایش الهی است.
ممنون که هستید...
* عضو گروه جامعه شناسی دانشگاه گیلان

فرد
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۲/۰۶ ۱۹:۳۸
نه اینکه از کابین ... ارث بهشون رسیده حق دارند. (386492)
۱۴۰۱/۰۲/۰۶ ۲۱:۱۶
من در نوشته هایم تا حال نه به اسم ونه به کنایه به کسی توهین نکردم ولی صحبت هایم به چاپ نمی رسد .در نتیجه سکوت و می گویم خدا خدا خدا بس است (386497)
سلام همشهری
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۲/۰۶ ۲۳:۳۸
دقیقا

امان از .. (386502)
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۲/۰۷ ۰۱:۰۶
چرا بی انصافانه محتوایی را تولید میکند که با آن میخواهید با یک چوب همه را از دم تیغ بگذرانید و زحمات و دلسوزیهای خالصانه اکثریتی را با ریاکاری و دغل بازی اقلیتی جایگزین میکنید و عامدانه بر آنها چشم میبندید!!!!؟؟؟؟ آیا خود شما با انتشار این متن ، دچار دغل و فریبکاری اذهان مردم نشدید ؟؟! (386505)
۱۴۰۱/۰۲/۰۷ ۱۵:۰۹
دقیقا (386529)
۱۴۰۱/۰۲/۰۷ ۰۴:۱۱
احسنت بجابود (386509)
۱۴۰۱/۰۲/۰۷ ۰۴:۱۲
احسنت بجابود (386510)
۱۴۰۱/۰۲/۰۸ ۱۳:۵۰
آخه چرا احسنت میگی به چی به ارتباطات خارجی به اقتصاد به چی مگه تهی مغزی بنده خدا دو تا کشور با فرهنگ و قدرتمند که بر اساس منافع متقابل با ما حشر و نشر داشته باشن را اسم ببر من غلامیتو میکنم البته روسیه غارتگر و چین فرصت طلب را استثنا بدان در مورد روسیه هم به تاریخ 200 سال گذشته ایران نگاه کن بعد نظر بده (386552)
۱۴۰۱/۰۲/۰۷ ۰۶:۵۲
حرفت طلا (386511)
۱۴۰۱/۰۲/۰۷ ۰۷:۲۴
با این اوضاعی که درست کردن باید از خجالت بمیرن ولی چه فایده (386515)
۱۴۰۱/۰۲/۰۷ ۱۴:۵۴
به قول بعضیا که ریش پرفوسوری رو بسیحیش کرده بود میگفت ما انتخاب کردیم که جور دیگه زندگی کنیم.از بالا نا پایین سرو ته یک کرباس (386528)
۱۴۰۱/۰۲/۰۷ ۱۶:۴۴
احسنت و باریکلا (386530)
۱۴۰۱/۰۲/۰۷ ۱۶:۴۴
احسنت وباریکلا (386531)
۱۴۰۱/۰۲/۰۸ ۱۹:۳۶
احسنت بر نویسنده (386554)
عدل علیخواه
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۲/۱۲ ۱۶:۲۶
ما حق داریم در پشت شیشه دودی نظاره گر مردم باشیم ولی مردم حق ندارند که بدانند در پشت شیشه دودی چه میگذرد. این دون شأن ماست که دیگران را در برخورداری ار حقوق اجتماعی با خودمان برابر بدانیم. (386682)