به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۲۱:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۱۰ ساعت ۱۴:۱۱
کد مطلب : ۳۳۴۲۱۲

خورشیدگرفتگی ۱۰اردیبهشت شب‌هنگام خواهد بود

گروه علمی: یک کارشناس نجوم درباره جزئیات خورشیدگرفتگی امروز ۱۰ اردیبهشت توضیحاتی را ارائه داد. محمدجواد ترابی گفت: خورشید گرفتگی به وقت ایران در تاریخ ۱۰ اردیبهشت، ساعت ۲۳:۱۵ دقیقه تا ۳ و ۷ دقیقه بامداد یکشنبه ۱۱ اردیبهشت اتفاق خواهد افتاد.خورشیدگرفتگی تنها در آمریکای جنوبی قابل رؤیت است و به صورت جزئی خواهد بود و در ایران کاملا سطح خورشید و ماه را نمی‌پوشاند.
 
او گفت: خورشید گرفتگی جزئی تنها برای ساکنان منطقه پاتاگونیا یعنی جنوبی‌ترین نقطه خشکی‌های زمین در قاره آمریکای جنوبی و بخش‌هایی از شبه جزیره جنوبگان قابل رویت است.به گفته وی تمام افرادی که خورشید گرفتگی را مشاهده می‌کنند، باید بدانند که به صورت کامل نخواهد بود.

او گفت: خورشید دقایقی بعد از رسیدن خورشید گرفتگی به اوج غروب خواهد کرد؛ یعنی تمام رویداد‌ها پس از غروب اتفاق خواهند افتاد. در حال حاضر در نیم کره شمالی قرار داریم و به نسبت این نیم کره فصل پاییز است؛ اما ما در فصل بهار قرار داریم. بنابراین احتمال کمی در مشاهده این خورشید گرفتگی وجود دارد.عامل این که نمی توانیم خورشیدگرفتگی را مشاهده کنیم این است که در منطقه اقیانوسیه اتفاق می‌افتد و زمان آن هم غروب است. حدود ۹۵ درصد هم هوا ابری خواهد بود.

او گفت: عکاس یا کارشناس نجومی شاید بتواند در لحظه غروب آفتاب خورشید گرفتگی را مشاهده کند و از آن عکس بیندازد؛ چرا که خورشیدگرفتگی در اقیانوس آرام اتفاق می‌افتد و بسیار تصویر زیبایی به دست خواهد آمد.
برچسب ها: خورشید گرفتگی