به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۰۸ - ۱۶:۰۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۱۲ ساعت ۱۰:۰۱
کد مطلب : ۳۳۴۴۹۰

نکاتی که افراد بالای 40 سال باید بدانند

نکاتی که افراد بالای 40 سال باید بدانند
گروه علمی: در دوران میانسالی یا بعد از 40 سالگی بهتر است اهمیت بیشتری به سبک زندگی خود بدهید. سبک زندگی مجموعه ای از انتخاب‌های سالم افراد است که متناسب با موقعیت‌های زندگی صورت می‌گیرد. این انتخاب‌ها بر روی سلامت فرد تاثیرگذار هستند و تحت تاثیر عوامل مختلف قرار می‌گیرند.
 
میانسالی طیف وسیعی از زندگی انسان را تشکیل می‌دهد و به دلیل مولد و فعال بودن این گروه سنی، همچنین توجه به این موضوع که این گروه سنی اغلب والدین جامعه را تشکیل می‌دهند، رفتارهای آنان در زمینه های مرتبط با سلامتی بر ابعاد مختلف سلامت خانواده اهمیت دارد.

اجزای سبک زندگی سالم چیست؟
تغذیه سالم، ورزش کردن، پرهیز از عادات ناسالم و به کارگیری عادات صحیح، روابط جنسی سالم، کنترل فشارهای روحی و استرس و یادگیری مهارت‌های زندگی، مشاوره منظم پزشکی و انجام دستورات پزشک، توجه به سلامت روحی و معنوی اجزای سبک زندگی سالم را تشکیل می‌دهد.

تغذیه سالم و مناسب
تغذیه در دوران میانسالی اهمیت بالایی دارد، پیروی از یک رژیم غذایی صحیح و متعادل با مصرف مقادیر کافی و متنوع انواع مواد غذایی از همه گروه‌های غذایی و مطابق با هرم غذایی، در حفظ و ارتقای سلامتی نقش مهمی دارد.

اقداماتی برای داشتن رژیم سالم 
 کاهش مصرف نمک هنگام پخت وپز و محدود کردن مصرف غذاهای فراوری شده و فست فودها: محدود کردن مصرف نمک تا حدود ۵ گرم در روز  معادل حدود یک قاشق مرباخوری.  میانسالان باید از مصرف چربی‌های اشباع مانند گوشت‌های چرب، کره، خامه و روغن حیوانی پرهیز کنند و به جای آن از روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون، آفتابگردان یا کلزا استفاده کنند. تمامی میانسالان ماهیانه یک دوز مکمل خوراکی ویتامین D (قرص ژله‌ای ۵۰۰۰۰ واحدی) برای پیشگیری از کمبود این ویتامین مصرف کنند.

ورزش کردن منظم
انتخاب نوع ورزش به نیازها، علائق، سن، جنس، میزان آمادگی و استقامت جسمانی و همچنین اهداف فرد از ورزش بستگی دارد. بهترین حالت زمانی است که فرد به ورزشی علاقه داشته باشد که شرایط جسمی‌اش متناسب باشد و قابل انجام باشد. اما به طور کلی برای هر فرد بالغ پنج روز در هفته و هر بار ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش و نرمش توصیه می‌شود.

داشتن مشاوره منظم پزشکی
از مهم‌ترین آزمایش‌های دوران میانسالی که برای تمامی افراد ضروری و مهم است، می‌توان به بررسی فشارخون؛ آزمایش‌های سرطان روده بزرگ؛ آزمایش خون برای بررسی قند، چربی و دیگر مولفه‌های سلامت بدن؛ معاینه چشم و سنجش تراکم استخوان‌ها اشاره کرد. چرا که این آزمایش‌ها آینده زندگی افراد سالمند را به خوبی به آنها نشان می‌دهند.

راهکارهای کنترل استرس
 به اندازه کافی استراحت کنید، خواب خوب و کافی کمک می‌کند که توان خود را بازیابی کنید. بپذیرید همه چیز در کنترل شما نیست. سعی کنید برنامه و زندگی عادی خود را حفظ کنید و بر روی چیزهایی که کنترل دارید، تمرکز کنید. ساعت هایی را به دور از فضای مجازی بگذرانید و کارهایی که برای شما آرامش بخش است را در برنامه روزانه بگنجانید. مانند نیایش کردن، کتاب خواندن و گوش دادن به موسیقی.