کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

سد‌ها توان تامین آب کشاورزی را ندارند

15 ارديبهشت 1401 ساعت 12:08


گروه اقتصادی: مدیرکل دفتر تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: با توجه به کاهش ۲۶۹ میلیون مترمکعبی ذخایر سدهای تهران امکان تامین آب کشاورزی برای پایین دست سدها وجود ندارد.
 محمد شهریاری با اشاره به اینکه موجودی ذخایر سدهای پنج‌گانه تهران هم اکنون ۵۰۵ میلیون مترمکعب است افزود: در روز مشابه سال گذشته میزان ذخایر ۷۷۴ میلیون مترمکعب بود که این رقم نشان از کاهش ۲۶۹ میلیون مترمکعبی ذخایر در سدهای پنج‌گانه تهران است.وی گفت: در حوضه آبریز سدهای تهران در فروردین ماه سال جاری فقط ۱۰ میلی متر بارش ثبت شده است که این رقم در مقایسه با عدد ۴۳.۵ میلی متر متوسط بلند مدت بارش‌های استان تهران حدود ۷۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
مدیرکل دفتر تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به بودجه برفی که از زمستان سال گذشته ایجاد شده است گفت: اگر بارش بهاری وجود نداشته باشد، برف‌های موجود تبدیل به روان آب نخواهد شد و مخازن سدهای تهران تغذیه نمی‌شوند. بخش عمده‌ای از ذخایر سدهای تهران صرف آب شرب میشود بنابراین با توجه به شرایط موجود امکان تامین آب برای بخش کشاورزی وجود ندارد.
وی افزود: ما با اعمال سیاست‌های انقباضی می‌توانیم آب شرب ماه‌های آینده و تابستان را تامین کنیم و البته سهم کوچکی هم به درختان پایین دست سدها خواهیم داد.


 


کد مطلب: 334933

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/334933/سد-ها-توان-تامین-آب-کشاورزی-ندارند

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir